Amint vendéglátóink először beléptek a százéves, védett ház kapuján, rögtön tudták, itt akarnak lakni. Az is biztos volt azonban, hogy teljes felújításra és némi átalakításra is szükség van, mielőtt egy család beköltözhetne az épületbe. A tervezés legfontosabb szempontja az volt, hogy noha minden kényelemmel felszerelik, az épület eredeti stílusa ne sérüljön. Falmozgatásra nem volt lehetőség, mivel a régi szerkezetű épület hetven centi vastag falainak gyakorlatilag mindegyike tartószerepet is ellát. A térszerkezet tehát az eredeti, a múlt századi divatnak megfelelő, mindemellett praktikusan használható. A szerencsésen megmaradt eredeti ajtóknak fontos szerepük van a ház hangulatában, ezért ezek megtartása sem volt kérdés.
A hagyományos elosztás szerint
ajtóval elzárt a konyha, belőle nyílik a méretes, formális alkalmakkor használt étkező. A konyha beépítésekor a lehető legtöbb tárolóhely kialakítására törekedtek úgy, hogy a helyiség a sok szerkény ellenére se hasson zsúfoltnak. Az eredetileg az étkező és bejárat közötti sarokban lévő két aprócska radiátort a másik oldalra, egy takarópanel mögé áthelyezve, elfért a vágyott kamra is a felszabadult sarokban. A gipszkartonból épült süllyesztett szekrényelem a bútorhoz illő világos ajtókat kapott, így szinte láthatatlanná vált. Egyedi tervek alapján készült a két falon végigfutó bútor, mely fölé gipszkarton párkányzat került. A koronás forma illik a klasszikus stílushoz, de praktikus is, mivel helyet ad a világításnak, és meggátolja, hogy kihasználatlan, porosodó rések maradjanak.
A bútorzat klasszikus stílusú,
de az új igényeknek megfelelően készült, mozgalmasságát a láthatóan változatos elosztású tárolók adják. A magas felsőszekrények zárt sorát Varga Szabolcs üvegművesnek az enteriőr színéhez illeszkedő árnyalatokból készített Tiffany-üveg ajtóbetétjei törik meg. A ritmikusan visszatérő sötét fa elemek kapcsolatot teremtenek az eredeti részletekkel, passzol hozzájuk a családi örökségből származó, mindennapi étkezésekkor használt, kerek étkezőasztal, amihez új, de klasszikus vonalú székeket társítottak. Tudatosan nem rejtették el a modern, króm konyhagépeket sem. Bár léteznek archaikus stílusú tűzhelyek és sütők, nem ilyet választottak, mivel a modern darabok - a gépek mellett például a más stílusú terekben megszokott roló - megfelelő ellensúlyt teremtenek a régiségeknek. Tervezett az egyetlen szabadon hagyott falfelület is: az évekig elcsomagolva őrizgetett ónémet stílusú ingaórának ugyanis mindenképpen kitüntetett helyet szántak.
A világos színeket
tulajdonképpen az adottságok „követelték", hiszen a vastag falak, zárt terek és súlyos, sötét ajtók mellé kellett az ellenpont, hogy elkerüljék a nyomasztó összképet. A krémszínű bútor és a halványzöld kiegészítő tónus is könnyen adta magát a háziasszony kedvenc színeként. Az egybenyíló terek miatt szükség volt a helyiségek összehangolására is, ami szintén ezt az előtérben is használt kombinációt kívánta. A sokszínű zöld olíva árnyalata mellett modernsége miatt döntöttek, a valami régi, valami új jegyében. Patinázott arany kiegészítők, lámpák és kilincsek kerültek a térbe, aminek kiindulópontját egy másik szobában lévő, megőrzött eredeti rézcsillár adta. Ehhez igazodva az egész épületben hasonló árnyalatúak a világítótestek, ami nem jelent feltétlenül archaikus stílust. Nem zárja ki sem az olyan modern megoldásokat, mint például a halogénizzósor, de a csillár is az egyszerűbbek közül való. Az utolsó apró dekorációig következetes berendezésben mintha patikamérlegen mérték volna a régies és mai elemek arányát, ennek köszönhető az ódon épületbe szervesen illeszkedő, mégis vidám, barátságos és cseppet sem ódivatú végeredmény.
Figyelemre méltó
● A régi házat minden kényelemmel felszerelték, de az épület eredeti stílusa nem sérült, a régi és új elemeket végiggondoltan társították.
● Két radiátor áthelyezésével lett hely a kamra számára, a gipszkartonból épült, világos ajtajú süllyesztett szekrényelem szinte láthatatlan.
● Egy tér racionalizálása falmozgatás nélkül is megoldható.
● Bár kapható archaikus stílusú tűzhely és sütő, ide modern darabok kerültek, ellensúlyt teremtve a régiségeknek.
Fotó: Bartos Gyula
INFÓ
Címek, telefonszámok, webhelyek
LAKBERENDEZŐ
Balogh Judit
Telefon: 06 (20) 320-7742
www.baloghjudit.hu
BURKOLAT, SZANITER
Bóna Áruház
8900 Zalaegerszeg, Hock János u. 104.Telefon: 06 (92) 346-358
BÚTOR
Csiszár István okl. faipari mérnök
30-957-9164
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2009/5. számában jelent meg.