A Húsvét elméletben is, gyakorlatban is a Tavasz, a jó idő, a langy meleg beköszöntét jelenti. Nosza, anya nekiáll a tavaszi nagytakarításnak, felforgatva a lakás minden zegét-zugát, leszedve a függönyöket, felszedve minden szőnyeget, stb. - szóval kész rumli. Erre apa elmenekül - autót szerelni, takarítani, lemosni, stb. A gyerekek pedig, ténferegnek a feldúlt lakásban - jobbik(rosszabbik?) esetben befoghatók, hogy segítsenek a nagy munkálkodásban. Ekkora felfordulásra rámegy a szombat és a vasárnap egy része is. Hétfőn pedig, locsolkodás - jövés, menés, s már el is múlt az ünnep.
Kétségtelen, hogy manapság, amikor a nők legnagyobb része is dolgozik, a szabad napokra, tehát hétvégére marad általában a takarítás. Ám, a nagytakarítást - ha nem sikerült a múlt hétvégén, illetve hétköznap esténként - elvégezni, nyugodtan toljuk el még egy héttel, csakúgy, mint az autótakarítást. (Apa sem menekülhet el, ha nincs felfordulás!)
Ez az ünnep is szóljon inkább a családi együttlétről, különösen, hogy három napot élvezhetnek ki közösen. A szép idő csábítsa ki Önöket inkább a szabadba! (Ha már nagyon munkálkodni akarnak valamit, akkor azt - akiknek van - tegyék inkább a kertben, közösen!) Az éledő természet sok csodát rejt, kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A sütés-főzésbe, terítésbe, díszítésbe is könnyebb belevonni a családtagokat, mint a takarításba - s közben lehet beszélgetni. Megbeszélni mindazt, amire a hétköznapok rohanásában akár Karácsony óta nem volt idő!
L.K.