Az esős tavasz, az egyre kevesebb madár kedvez a kullancs elszaporodásának. Bár csípését nem lehet érezni, pár óra múlva biztosan felfedezzük bőrünkben.
A kullancs fekete, anyajegyszerű állatka, melynek lábai jól látszanak a teste körül. Nem minden kullancs terjeszt betegséget, ám ha a környék fertőzött, lehet kérni kullancs-encefalitisz ellen oltást. Ha a csípés körül pár nap múlva vörös karima jelentkezik, gyanakodhatunk Lyme-kórra is, ekkor forduljunk orvoshoz! (vérvizsgálattal megállapítják, hogy van-e már a szervezetben kórokozó, kell e kezelni a beteget!) Ha a bőrünkbe befúródott kullancsot időben felfedezzük és eltávolítjuk, akkor nem kerülhet vírus a szervezetünkbe, ugyanis az állat a vérszívást követően (kb. 4-6 óra múlva) juttatja a kórokozókkal fertőzött nyálát az emberbe. Ezért a kerti munkát befejezve vagy a természetjárásból hazatérve vegyük szemügyre gondosan azokat a területeket, elsősorban a hajlatokat és a deréktájékot, ahová a kullancsok előszeretettel befúrják magukat. A kullancs a bőrből két körmünk közé fogva gyengén csavaró mozdulatokkal óvatosan kihúzható, de csipesz vagy a gyógyszertárakban beszerezhető "Kapiller-féle kullancs-kiemelő kanál" segítségével az eltávolítás könnyebb. Megelőzni elég nehéz, hiszen a kullancs felülről is potyog, alulról is mászik. Lehet használni különböző krémeket, sprayket, de a legjobb a kirándulás utáni alapos átvizsgálás.
A szúnyog csípése nem fáj, de elég kellemetlen. A nőstény szúnyogok fullánkja nagyon vékony, így sokszor csak a szúnyog távozása után vesszük észre. A csípés helyén véralvadás gátló anyagot juttat a szervezetbe, amitől viszket és ég a csípés helye. Ha nem vakarjuk, hamarabb elmúlik. A viszketési ingert csökkentheti hűsítő krém, gél, esetleg ecetes borogatás. Ha nagyon sok csípés van a gyermek testén, orvos írhat fel viszketést enyhítő, gyulladáscsökkentő cseppeket is. A megelőzésre szánt krémekkel vigyázzunk, főleg gyerekek esetén száríthatják, irritálhatják a bőrt. Hatásosabb lehet a szúnyogháló. Jól bevált az elektromos riasztó, vagy a füstölő is!
A méhek belehalnak a csípésbe. A darazsak nem, így többször is támadhatnak. Csípésük elég fájdalmas, könnyen megijedhet a kisgyermek. Méhcsípésre utaló jel lehet az éles fájdalmon kívül, a sebben maradt fekete fullánk. Ezt feltétlenül el kell távolítani, ha lehet csipesszel, hogy már több méreganyag ne kerülhessen a szervezetbe. A darázscsípés ugyanilyen fájdalmas, és lehet, hogy egyszerre több is van. Fontos megfigyelni a gyermeket, hiszen heves, allergiás tünetek is jelentkezhetnek. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Lehet adni a gyermeknek kálciumot, és létezik olyan kúp, illetve szájspray, mely azonnal segítséget nyújt. Ám ezek használata után is fel kell keresni orvosunkat!
Forduljunk orvoshoz, ha:
- vészesen megdagad a gyermek bármelyik testrésze
- a csípés hólyagos lesz
- a csípés helyétől vörös csík indul meg, mert ez azt jelenti, hogy a méreganyag bekerült a nyirokrendszerbe
- gyermekünk nehezen lélegzik, elájul, vagy eszméletét veszti
- az egész testen kiütések jelennek meg, nem csak a csípés helyén.
Tipp! Ha nincs otthon semmilyen krém, tegyünk rá uborkát, mely jól hűsít és segít a sebgyógyulásban, vagy tegyünk a csípésre ecetes borogatást.