A konyhában a hét minden napján naponta többször is zajlik valamiféle foglalatosság. Legyen az akár hétköznapi reggeli, egyszerű ebéd vagy vacsora, netán többfogásos ünnepi ételsor, az elkészítése mindnek nagy figyelmet, koncentrációt és persze tökéletes fényviszonyokat igényel. A sütés-főzés ugyanis korántsem veszélytelen munka, a konyhai balesetekről szóló statisztikák is ezt mutatják: megvághatjuk a kezünket, leforrázhatjuk magunkat, hogy csak a leggyakoribb eseteket említsük. Ezek a veszélyhelyzetek "gyengíthetők", ha a konyha olyan kiemelt helyein, mint például a munkapad, munkaasztal, van kellő erősségű, szemet nem bántó, stabil, tehát nem villogó fényforrás.
Milyen is legyen
Kattintson a galériáért!
a mindennapi konyhai munkához elengedhetetlen mesterséges világítás? A szakember szerint az általános központi világítás kihagyhatatlan, ám emellett szükség van a legfontosabb "gócok" fénnyel való kiemelésére is.
A konyha általános megvilágítására többféle megoldás kínálkozik. A legkézenfekvőbb, hogy a helyiség mennyezetének közepére lámpatestet teszünk, de ennél rejtettebben is el lehet helyezni a központi fényforrást. Például úgy, hogy a konyhaszekrény elemeinek tetején, hosszában fénycsöveket, esetleg halogénlámpákat szereltetünk fel. Ezenkívül persze a pontszerű, tükrös halogénvilágítások alkalmazására is van lehetőség: ebben az esetben azonban számolni kell a jelentős hősugárzással, valamint az irányított fény erőteljes árnyékhatásával.
A munkaasztal vagy munkapult
a konyha legfontosabb "munkaterepe", hiszen a sütés-főzés alapanyagainak előkészítése itt történik. Ezeken a helyeken elengedhetetlen egy jó helyi fényforrás.
A munkaasztal megvilágításának is megvannak a fő szabályai. Ilyen például, hogy a rá irányuló fény megfelelő szintű, jó színvisszaadó, kellemes színhőmérsékletű és nem utolsósorban káprázásmentes legyen.
A gyakorlatban például a megfelelő szintű megvilágításhoz a munkapad teljes hosszában felszerelt, egyenletesen eloszló fényt kibocsátó világítótest az ajánlott. Az elhelyezésénél fontos szempont, hogy a munkapultnál dolgozónak ne legyen közvetlen rálátása a fényforrásra. Erre a célra kiválóak a lapos kivitelben is csak lefelé világító, fénycsöves és halogénlámpás pultvilágítók, amelyeket leginkább a felsőszekrény alá célszerű felszerelni.
A korszerűbb lámpatestek
egymás után sorolhatók, így akár egyszerre, de akár takarékosan, külön-külön is felkapcsolhatók. Ha valaki ennél olcsóbb, minden irányba fényt kibocsátó munkapult-megvilágító lámpatestet szeretne, érdemes a burás kivitelűt vennie: a bura egyrészt védi a fénycsövet, másrészt biztosítja az egyenletes fényelosztást.
A konyhaszekrény "párkányába" gyakorta szerelt, pontszerű tükrös halogénlámpák a szakember szerint inkább a bútor megvilágítását szolgálják. Hátrányuk, hogy melegítik a pultnál dolgozó fejét, s a pult sem egyenletesen, hanem pontokban kapja a világítást.
Nem jó megoldás az sem, ha a munkapult világítását falra szerelt fénycsővel vagy vonalizzóval (csőburás izzólámpa) oldják meg. A fénycsöves világítás ugyanis kellő takarás hiányában kápráztat, és az egyenletes fényeloszlást sem tudja biztosítani a munkafelületen. A vonalizzós lámpatestek pedig ma már elavultak. Jóval korszerűbbek a kompakt fénycsövek, amelyek nemcsak jó színvisszaadók, de jó színhőmérsékletűek is.
A színhőmérsékletnek
a vizuális komfortérzet szempontjából van jelentősége, a munkapad jó színvisszaadású világítása pedig azt jelenti, hogy a természetes fényhez hasonlóan a tárgyak valódi színét adja vissza. Ez azért fontos szempont, mert így tisztán kivehető az ételalapanyagok (például a felszeletelendő marha- és egyéb húsok) színe. Ellenkező esetben - mondjuk egy színes izzótól - a szín annyira eltorzulhat, hogy az ételalapanyag romlottnak látszik.
- szileta -
Fotó: Burger Barna, Förster Tamás, Sykora
Hasznos tanácsok
Építkezéskor mindenképpen szakemberrel terveztessük meg a lakás helyiségeinek - így a konyhának is - a világítási rendszerét, de otthonunk nagyobb felújításakor is ajánlott átnézetni a már meglévőt. Így biztos, hogy a különböző helyiségekbe a funkcionalitásnak megfelelő optimális fényforrás kerül. Világítótest vásárlásakor több szempontra, például a lámpa formájára, anyagára és főleg teljesítményére is figyeljünk. Hogy a szemünk a fényvillogástól kevésbé fáradjon, érdemes elektronikus előtéttel szerelt fényforrást vásárolni, ami kivédi a villogást. A munkapad megvilágításának szerelését bízzuk mesteremberre: a halogénrendszerek nem szakszerű felszerelése - például a felsőszekrény alá - akár tüzet is okozhat. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a közvetlenül a hálózatra csatlakoztatott, fixen bekötött pultvilágítás jóval biztonságosabb, mint a dugaljról működtetett.
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008/02. számában jelent meg.