Minél kisebb gyermekről van szó, annál hamarabb bekövetkezhet a baj, így sürgősen konzultáljunk szakorvossal. Az ok kiderítése orvos feladata, ám minden szülőnek tudnia kell néhány alapvető szabályt.
1. Legfontosabb a folyadékpótlás, ha kell 5 percenként, kiskanállal történhet. Életmentő fontosságú lehet. Erre a célra nagyon jók a különböző hideg gyógyteák: kamilla (gyulladást csökkent, átmossa a beleket, kitisztít), édeskömény, ánizs, menta tea illetve az orvos által javasolt sókeverékkel.
2. Nagyon fontos az elveszített ásványi sók pótlása. Vigyázzunk, mert a túl sós folyadék meghányathatja a gyermeket. Mindig csak egy csipet sót alkalmazzunk, illetve lehet vásárolni rehidratáló hatású , vízben oldódó sókeveréket, amelyek kiválóak erre a célra.
3. A diéta mindig koplalással kezdődik. Három hónapos korig egy étkezést kell kihagyni, mely helyett a baba teát kapjon. 1 éves korig két étkezést, 6 éves korig három étkezést; ennél nagyobb gyermeknél és felnőttnél a hasmenés fokától függően 6-12-24 órás koplalás javasolt. Ezután a pici baba szophat (tápszert kaphat), a nagyobb baba, gyermek zöldség és gyümölcspépet ehet. A szilárd ételek kihagyása fontos a hasmenés kezdetekor.
4. Nagyobb gyermek, felnőtt kaphat a második naptól hideg, szűrt gyümölcs- illetve zöldséglevet.
5. Gyümölcsnek válasszunk nagy pektintartalmú almát, banánt és főtt répát. Ezek duzzasztóképességük miatt beszívják a béltartalmat, megkötik a baktériumokat, méreganyagokat, és székletet előidézve azok távoznak a szervezetből. Bevonják és védik a bél gyulladt nyálkahártyáját.
Tipp! Nagyobb gyermeknek, az első koplalós nap után (amikor csak ásványvizet, illetve nyugtató teát ivott), a második naptól 24 órán keresztül csak reszelt-almát adjunk. Így a bélrendszer teljesen kitisztul és normális, egészséges székletet produkál a gyermek.
6. A második, harmadik naptól kezdve be lehet vezetni a sós vízben főtt burgonyát, rizst, kétszersültet, gyenge, főtt csirkehúst, joghurtot, kefirt.
7. A rizs rendkívül só energiaforrás, sós vízben készítve pótolja az elvesztett ásványi sókat, fontos fehérjeforrás, lisztérzékenyek, cukorbetegek is fogyaszthatják. Diétás célra csak fehér rizst használjunk.
8. A harmadik, negyedik naptól fokozatosan visszatérhetünk az eddig megszokott étkezésekhez, de ne terheljük a pici gyomrot fűszeres, zsíros, puffasztó ételekkel.
Feltétlenül forduljunk orvoshoz, ha a hasmenéshez társul:
- Magas láz
- Vér vagy nyák a székleten
- Erős hasi fájdalom, görcs
- Nagyobb mértékű fogyás
- Kiszáradás, szájszárazság
Gyógyteák hasmenés ellen:
Áfonyalevél/bogyó, csalángyökér, fűzfakéreg, kökénybogyó, szederlevél.
Kiváló gyümölcs az alma, melynek jótékony hatása van hasmenés, illetve bélgyulladás Fontos a belek gyors és alapos kiürítése, lehet ricinusolajjal, vagy keserűvízzel.
Az ánizs is jótékony hatású a hasmenésre, renyhe bélműködés esetén.
A medvehagyma kedvezően hat a gyomorra, bélrendszerre, kiváló ellenszer hasmenés, de szorulás esetén is.
Minden esetben a legfontosabb a folyadékpótlás, a diéta legyen elég hosszú, változatos, és kíméletes. Ha bármilyen kétség bennünk felmerül, azonnal forduljunk orvoshoz, vele konzultáljunk.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
S.K.