Egyes gyógynövények is hasznunkra lehetnek. Őseink előszeretettel használták a gyógynövényeket, varázslatos hatással ruházták fel őket. Használták többek között a szájápolásban, fogápolásban, torok gyógyításában, fertőtlenítésben.
A három legismertebb gyógynövény, melyet évezredek óta használunk: kamilla, zsálya, csipkebogyó.
A kamilla igen jó gyulladáscsökkentő, így használhatjuk ínygyulladás, szájsebek, afták esetén, de remek sebgyógyító foghúzás után. Kicsi gyerekek is használhatják, sőt csecsemők is. Amikor elmúlnak a hasfájás miatti álmatlan éjszakák, és már elhisszük, hogy nekünk is kijár egy átaludt éjszaka, jön a fogzás rémsége. Nos anyukák, a kamilla mind a hasfájásra, mind a fogzásra nagyon bevált gyógynövény. Az előtörő fogacskák fájnak, duzzanatot okoznak, melyet kamillával lehet ecsetelni, öblögetni, sőt kiváló homeopátiás kamillás golyócska is létezik, mely enyhíthet a bajon.
A kerti zsálya rendkívül jó fertőtlenítő hatással bír. Kismamák, anyukák és csak nagyobb gyerekek használják ezt a kerti fűszernövényt! A fogászatban kiválóan lehet alkalmazni fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és gombaölő hatása miatt. Hosszú ideig ne alkalmazzuk, mert nagyon erős. Két-három levelet áztassunk egy bögre vízbe, majd melegítsük fel. Ezzel az itallal öblögessünk, ám ihatjuk is, mértékkel, nagyon jó a torkunknak. Ínygyulladásra, szájsebekre, aftára létezik egy tömény zsályakivonatot tartalmazó gél.
A fogápolásban is jól használható csipkebogyó rendkívül sok C-vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Mindez nélkülözhetetlen az erős fogíny megtartásához, ápolásához. Ahhoz, hogy megőrizzük vitamintartalmát, csak áztassuk a csipkebogyót -egy éjszakán át - és akár hidegen, vagy melegítve fogyasszuk.
Ínyvédő füveink is hasznunkra lehetnek. Főleg kismamák esetén, a hormonháztartás megváltozása miatt sérülékenyebb a fogíny, megduzzadhat, gyulladás léphet fel. Ezeket könnyen kezelhetjük olyan gyógyfüvekkel, melyeknek összehúzó, fogínyt edző hatása van. Ilyen például: medveszőlőlevél, diólevél, tölgyfakéreg, teafaolaj, cserszömörcelevél.
Fogínyünk egészségének megtartására is vannak kiváló gyógynövények: csalán, feketeribizli, szeder, áfonya. Magas az ásványianyag tartalmuk, forrázatuk nagyon jó hatású.
Ha kicsi gyermekünket arra neveljük, hogy védje és ápolja rendszeresen a fogazatát, ha mi magunk is használjuk a gyógynövényeket, biztos vagyok benne, hogy egy természetet tisztelő, szerető, saját egészségét óvó felnőtt válik belőle.
Felhívnám minden kedves olvasó figyelmét, hogy bármelyik gyógynövény használatakor beszéljen fogorvosával, illetve kérje ki szakember véleményét!