Ha gyermeke alkalomszerű, mérsékelt fejfájásban szenved, változtassa meg napirendjét. Figyelje mikor éri stressz és mikor lép fel fejfájás!
Pihenés, kikapcsolódás.
- Csökkentse gyermeke aktivitásainak, időpontjainak számát! Fordítson több időt a gyermek kikapcsolódására, nyugalmára, lazító zene mellett! Tegye fel a kérdést: elegendő ideje van-e a gyermeknek a játékra, kikapcsolódásra. Elég élményben, mókában van része a gyermeknek? Nézze át időpontjait, tanfolyamait, különóráit: mindegyikre szüksége van?
- Biztosítson gyermekének szüneteket, olvasson fel, meséljen neki, (egy-egy hosszabb tévénézés is jót tesz)! Fontos a szabályos időközönkénti étkezés és a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.
- Elég időt szán Ön gyermekére? Beszéljen vele a gondjairól! Gondolja át, mi az, amit Ön megtehet, hogy neki jobb legyen. Figyeljen oda a gyermek iskolai teljesítményére, nincs-e szükség különórá(k)ra.
- Figyelje, nem tölt-e túl sok időt a gyermek a számítógép előtt.
- Gondolja át, megfelelő-e a családi légkör. Gyakoriak a veszekedések?
Ha a házi módszerek nem válnak be (például: rövidke szunyókálás, lágy nyakmasszázs, hideg törölköző a homlokra vagy homlokmasszázs borsmentaolajjal), feltétlenül forduljanak orvoshoz.
A gyermekszakrendelést is fel kell keresni abban az esetben, ha a gyermeknek mindig kiújuló fejfájása van és ezek a fájások két óránál tovább tartanak.
Ha gyermekénél az orvos már megállapította, hogy migrénje, vagy tenziós fejfájása van, de a fájdalom gyakoribbá és erősebbé válik, akkor is keressük fel a szakrendelést.
A krónikus fájdalommal való együttélés nehéz feladat. A fizikai tünetek mellett a krónikus fájdalom szorongást és depressziót is okozhat, de befolyásolhatja a családjával, barátaival való kapcsolatát, a munkateljesítményét és az életminőségét.Pihenés, egy kis jegelés vagy éppen egy forró zuhany elegendő lehet a tenziós fejfájás megszüntetésére. Számos nem gyógyszeres kezelés segíthet a krónikus fejfájás súlyosságának és gyakoriságának csökkentésében.
Akkor is keressük fel újra a szakrendelést, ha új tünetek jelentkeznek a gyereknél, ha változik a fájdalom jellege, ha görcsös rohamok lépnek fel vagy az eddigi kezelések már nem hatásosak.
A fejfájás szerencsére ritkán jele életveszélyes állapotnak, de azonnal orvoshoz kell fordulni, ha hirtelen erős fájdalom jelentkezik, melyhez magas láz társul; ha a nyak megmerevedik; ha hányás, kábultság, látás- és beszédzavar lép fel; ha a karok és a lábak petyhüdtek, illetve ha a gyerek járása bizonytalanná válik.
Vigyázzunk a gyógyszerekkel! Legyünk elővigyázatosak a light-italokkal! Hogy miért? A cikk további részéből megtudhatja: http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=22&menu=betegseg&news_id=1676&cim=Faj-a-gyermek-feje?-Segitunk!