A tágas polgári lakás nappalijától a stílusban hozzá hangolt ugyancsak tágas konyhát egy dupla ajtó választja el, ám össze is köti vele, mert ha a két szárnyat kitárják, szinte egy helyiségnek tűnik a kettő.
Az aranyos tónusú selyemtapéta
és a fényes, lakkozott padló - pusztán egy réz burkolatváltó jelzi a határt - szinte átfolyik az egyik helyiségből a másikba, s mindkettő központi világítása is hasonló: nappaliban, ha nem is megszokott, de szokásos, ám konyhában igencsak különlegesnek tetsző, hatalmas kristálycsillár. A látványt, igen egyedi módon, a mennyezet alatt futó aranyozott, extramagas stukkó teszi teljessé.
A 20. századi neobarokk és 21. századi változata, a szuperbarokk egyszerre jellemzi ezt a konyhát, nehéz lenne megmondani, hogy a házigazda és a belsőépítész a lakás belső tereinek megtervezésekor melyik irányt követte. Feltehetően mindkettőt: a nappalit - nem utolsósorban a főzőhelyiség bejárata előtt berendezett étkező bútorzatát tekintve - inkább a múlt századi stíl jellemzi, a konyhában ez már idézőjelbe kerül annak ellenére, hogy a mai barokkost kísérő minimál jegyei kevéssé fellelhetők. A kikacsintásra inkább a helyiség funkciója és berendezése közötti ellentmondásból lehet következtetni, de vannak más jelek is: a mennyezeten körbefutó gipszkarton koronába modern spotlámpasort építettek be, a konyhaablakot pedig praktikus lapfüggöny árnyékolja.
A csillogó hófehér konyhabútor
frontja kazettás díszítésű, ami - miként a színe is - jól illik a dupla szárnyú ajtó stílusához, aranyszín ajtógombjai pedig a stukkófestéshez.. A szekrényeket asztalos készítette, nyilván azért is, hogy a berendezés megfeleljen az egyedi igényeknek, de ebbe a furcsa formájú helyiségbe nem is nagyon lehetett volna megfelelő kész szekrényeket találni. A dupla ajtó egyik oldalán elindul a hagyományos konyhaszekrénysor - és fut a konyha végéig -, vele szemben egy hatalmas frizsider áll, mellé borhűtő és borállvány került, aztán a kamraajtó jön, majd tompaszögben megtörik a fal. És itt egy nagyon egyedi bútordarab következik, egy tekintélyes falszakaszt a mennyezetig betöltő sokajtós szekrény - ez adja a helyiség gardróbjellegét -, amelynek homogén fehér felületét csak egy beépített sütő sötét foltja töri meg. A kétféle szekrénysor a konyha végében majdnem összefut, csak egy fura kis szöglet akadályozza meg, hogy találkozzanak.
A berendezés tulajdonképpen gyakorlatias,
nem csak látványos. A fekete márványt imitáló konyhapult bőséges helyet kínál a konyhai munkákhoz, jól illik hozzá a Teka ugyancsak praktikus, gyümölcsmosós-csepegtetős fekete gránitőrlemény mosogatója a hozzá való zuhanyfejes csapteleppel. A General Electric kétajtós, bőrhatású bevonatos frizsidere italadagolóval és jégkészítővel felszerelt, a borok temperálásáról egy viszonylag nagy speciális hűtő gondoskodik, az utánpótlásról pedig a dekoratív borállvány.
A Fagor stílusban ide illő, rézfogantyús készülékeiből is minden szükséges megtalálható: mosogatógép, nagyméretű, érintőkapcsolós kerámia főzőlap. Mikró is van, csak nem látszik, a beépített sütő fölötti szekrényajtó takarja. A szekrények egyébként is rengeteg tárhelyet, praktikus, mély fiókokat, kihúzható fém kamrapolcokat és egyéb korszerű elemet rejtenek. A stílusra itt is - a kazettás díszítésen túl is - figyeltek, a főzőlap alatti mély fiók üvegezett oldalát és a fölsőszekrények üvegajtaját rézinda dekorálja.
Talán az egyetlen pont, ahol a dizájn győzedelmeskedett a praktikum felett: a burkolat. A fényes fapadló és a falat borító selyemtapéta némi óvatosságra int, és talán arról is árulkodik, hogy a lakás gazdája férfi.
Zöld szempont
Ezt a konyhát a spanyol gyártó Innovation kategóriás készülékeivel szerelték fel, amelyek a legjobb energiatakarékossági minősítéssel rendelkeznek, és jelentős időmegtakarítás is elérhető velük. A mosogatógép ezenkívül AIS (Advanced Intelligence System) rendszerű: a készülék maga dönti el, mi a teendő. Ugyanis a mosogatógépben található intelligens ellenőrző rendszer képes elvégezni a legfontosabb döntéseket egy automatikus funkció és számos beépített problémamegoldó javaslat segítségével, amelyeket a felhasználó választhat ki.
Fotó: Fényes Gábor
A cikk a Konyha&Fürdő Magazin 2009/3. számában jelent meg.