Egy térben kapott helyet a nappali és a konyha a kis lakásban. A főzőrész - egyenrangú szereplőként - a nappalival közös tér csaknem felét elfoglalja, a határokat inkább csak érezni lehet. A két funkció közötti szimbolikus elkülönítést térbe forgatott, méretes konyhasziget teremti meg, melynek egyik oldala a mosogatóval és munkapulttal egyértelműen a konyha, míg a másik a kétszemélyes étkezővel már a nappali részének minősül. A szekrények két oldalára épített jelképes, lépcsős falszakasz pedig oldalirányban jelöli ki a főzőrész határát.
Kattintson a galériáért!
A korlátozott méretek ellenérea lakás fiatal tulajdonosa nem kívánt lemondani semmilyen kényelemről, amit egy modern konyha nyújthat. Van itt minden a külső hőszabályozóval ellátott hűtőtől a zuhanyozós mosogató-csaptelepig. A kényelem mellett egyenrangú szempont volt az is, hogy elég szép legyen a kiválasztott konyhagép, mivel a konyha teljes egészében szem előtt van a nappali kanapéján ülve is. Ezért terveztek például érintőgombos készülékeket, amelyek kezelőfelülete használaton kívül sima fekete üveglap hatását kelti.
A szagelszívó is akár egy műalkotás,
önálló díszítőelemként is megállná a helyét. Sajnos, a gyártó Elica termékeit már nem forgalmazzák hazánkban, ami néhány év múlva esetleges javításkor okozhat problémát. A műremek a szépsége mellett természetesen tökéletesen funkcionális is, ráadásul függőleges szerkezete nem töri meg a nyitott teret. A fehér üveg készülék volt az első, amit kiválasztottak a konyha berendezéséből, s tulajdonképpen eköré épült minden.
A szimmetrikus elrendezés miatt egyértelmű volt, hogy a fő látványelemnek középen a helye. A pult felső sorát és lapját a géphez illő fehér bútorlapból készítették a Buratino Bútorstúdió szakemberei, ennek ellenpontjaként jelennek meg a már-már feketébe hajló, magasfényű sötétbarna szekrények. Ezek mintegy keretbe foglalják, és még inkább kiemelik a világos elemeket. A látványosan csillogó lapok enyhítik a sötét szín komorságát, de kissé kényesek. A néhány ujjlenyomat, ami érintéstől megmarad ugyan könnyen letörölhető egy puha ronggyal, de ahol esetleg kisgyerek van a családban, a maszatos kezecskék nyoma biztos, hogy folyamatos takarítást igényel majd.
A teljes szimmetria jegyében két oldalra csoportosították az inoxborítású gépeket, és hogy ezek között is meglegyen a kapcsolat, a pult fölötti falfelületre is fémborítás került.
Kattintson a galériáért!
A színek fontos szerepet játszottaka funkciók elkülönítésében is. A konyha körüli falfelület a minimalista dizájnhoz illő szürke festést kapott, mely mintha a pult mögötti acélborítás folytatása lenne. A jól megválasztott árnyalatok nemcsak elhatárolnak, hanem kapcsolatot is teremtenek a helyiség két, eltérő funkciójú oldala között. Ezért döntöttek az amúgy férfias szín-összeállítású konyhában egyetlen élénk árnyalatként a pult fölötti vörös üveglap mellett, mely a nappali szemközti falának színvilágához igazodik.
Alapvetően elkülönítésre szolgál a szabálytalan háromszögben lerakott világos burkolat is, melynek szegélyében már összekapcsolódik a nappali- és konyhapadló színe, s, ha úgy tetszik, elválasztás helyett éppen hogy kapcsolatot teremt.
- timár -
Fotó: Förster Tamás
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008/01. számában jelent meg.