A geotermikus hőszivattyús budaörsi családi ház szülői fürdőszobája konzervatív és modern egyszerre. A térrendezés tradicionálisnak mondható, a fehér-drapp-barna színkombináció ugyan megfelel a mai trendnek, ám visszafogottságával akár konzervatívnak is titulálható. A berendezési tárgyak is első pillantásra szokványosnak tűnnek, hogy aztán a részletekben elmélyedve rájöjjünk, nagyon is 21. századi fürdőszobát látunk.
A téglalap alakú kádnak
nemcsak a formája, az anyaga is hagyományos: acéllemezből készült. Ám a látvány félrevezető. A Kaldewei 3,5 milliméteres acél-zománc kádjának öntisztító, vízlepergető bevonata nem olyan, mint a régi kádak nehezen tisztán tartható zománcozása: az üvegkeménységű felületről a víz lepereg, magával sodorva az összes szennyeződést. A forma sem pontosan olyan, mint a megszokott, igaz, ezt a házigazda már nem sorolja az előnyök közé: a 170x75 centiméteres kád belseje ugyanis szimmetrikus - a lefolyója középen van -, így fejnél és lábnál ugyanolyan a lejtése, emiatt viszont a használója számára relatíve rövidebb, mint a lábrésznél hagyományosan meredekebb fürdőalkalmatosságok. Az álló kádcsaptelep igazi különlegesség. A kifolyó, a kihúzható zuhany és a két kar a fürdőkád és a fal közötti részt áthidaló széles peremre került, mert a helyiségben lévő statikai elemek nem engedték meg, hogy a kádat közvetlenül a fal mellé helyezzék el.
Nagy autómárkák formatervezőit
igazán nem kell ismerni egy fürdő felszereléséhez, ám itt azért is esett a választás a joystickként működő kezelőkaros Hansastela csaptelepekre, mert a házigazda nagy tisztelője a Mercedes gyár legendás '70-80-as évekbeli darabjait megálmodó Bruno Saccónak. Az olasz dizájner a 2000-es években már a Hansa számára tervezett különleges formájú termékeket: a széles, lapított kifolyón bő sugárban kilépő víz - összezárulva a csap mögött - megszelídül, mire a mosakodó kezéhez ér. A mosdó is figyelemre méltó: a Keramag iCon nevű 120 centi hosszú terméke a szokványos egyszemélyes tálat nyújtja meg kétszemélyesre. Az eredmény látványos, de ellentmondásos: a két csapteleppel felszerelt, két személy számára kényelmes mosdónak csak egy lefolyója van, így az a ma már megszokott megoldás, hogy a dugó a csap mögött lévő karral vezérelhető, nem alkalmazható, a nyomásra záruló-nyíló dugó pedig nem mindig engedelmeskedik.
A mosdó melletti törülközőszárító
szinte térelválasztóként szeparálja a falra szerelt Duravit vécét. Itt is találkozhatunk egyedi megoldással: az öblítés nem vezetékes, hanem esővízzel történik, ami egyszerre takarékos és környezetbarát megoldás. Egy házi vízmű - a házigazda tájékoztatása szerint pár tízezer forintos beruházás - szívja ki a gyűjtőtartályból és juttatja a megfelelő helyre a csapadékot. A házban vízlágyító berendezés is működik, eredményeként a korábban rengeteg gondot okozó vízkő teljesen eltűnt, ami elsősorban a kád végébe épített tusoló 1x2 méteres Hüppe üvegfalát veszélyeztette. A rendkívül tágas zuhanyozóteret nemcsak esőztetőfejjel szerelték fel, a kényelem kedvéért egy kézi zuhany is került ide.
A pasztell színvilágú burkolat
csak első pillantásra visszafogott: az Atlas Concorde cég Glow elnevezésű selymes felületű csempéje, ha a fény bizonyos szögben éri, nevéhez illően izzik, parázsló fényben játszik. A lapok mérete és formája is különleges, a kisebbektől a kifejezetten nagyokig, a négyzetesektől a különféle téglalapokig terjed a skála. A tusoló padozatát fautánzatú burkolat fedi, amely nem csak látványosan kiemeli a zuhanyozó helyét, de praktikus célokat is szolgál: a hajópadlót imitáló formával a szükséges 2-3 százalékos lejtést is jól meg lehetett oldani a fal mellé helyezett lefolyóhoz.
Esővízgyűjtés
Takarékossági és környezetvédelmi szempontból egyaránt hasznos az esővíz gyűjtése: védi a karsztvizeket, tehermentesíti a szennyvíztisztítókat, alkalmas az időszakos vízhiányok kezelésére, ráadásul a teljes újrahasznosításával akár 50 százalékos ivóvíz-megtakarítás is elérhető. A lágy esővíz alkalmas mosásra, vécéöblítésre és kertgondozásra is. Az esővíz felhasználásával nemcsak a fizetendő vízdíj, hanem a csatornahasználati díj összege is csökkenthető. Száz négyzetméternyi tetőről évente 50-60 köbméter esővíz gyűjthető.
Forrás: www.esoviz.hu
Mit csinál a hőszivattyú?
A hőszivattyú a környezet energiáját hasznosító berendezés, lehet vele fűteni, hűteni, meleg vizet előállítani. A működtetésére felhasznált energiát nem közvetlenül hővé alakítja, hanem a külső energia segítségével a hőt az alacsonyabb hőfokról magasabbra emeli, legtöbbször a föld, a levegő és a víz által eltárolt napenergiát hasznosítva. Segítségével alacsony hőmérsékletű hőforrásokból is kinyerhető hőt, illetve hulladékhőt hasznosíthatunk. Ha a fűtést teljes egészében a hőszivattyú végzi, nincs szükség kéményre, így nincs károsanyag-kibocsátás.
Forrás: http://www.foek.hu/
Infó
Címek, telefonszámok, weboldalak
BURKOLAT
Ponticsempe-mozaik Kft.
2045 Törökbálint, SCB
Torbágy utca 16.
Telefon: 06 (23) 330-414
CSAPTELEPEK, SZANITEREK
Vízkeret Fürdőszobaszalon
1025 Budapest, Zöldlomb u. 11.
Telefon: 06 (1) 789-6144
Fotó: Fényes Gábor
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010/1. számában jelent meg.