Ahhoz, hogy az otthoni medence vize igazán tiszta és szép legyen, fizikai és kémiai módszerek alkalmazására egyaránt szükség van. A vízforgató és -szűrő berendezések hivatottak a medencébe hulló, felszínen úszó szennyeződések - falevelek, bogarak - eltüntetésére, míg a vegyszerek segítségével a baktériumok, gombák, algák ellen védekezhetünk.
Általában elég évente egyszer
teljesen kitakarítani a vízforgatóval ellátott kerti medencéket. A szezon elején elengedhetetlen a teljes tisztítás, ennél többször viszont csak akkor szükséges, ha láthatóan szennyeződik - magyarázza a Consaqua szakértője. Ez - persze a medence méretétől is függően - legalább félnapos elfoglaltságot jelent. A teljes tisztításhoz szükséges alapeszközök: fertőtlenítő, pH-szabályozó, vízkőoldó, zsíroldó és pelyhesítőszer, ami segít abban, hogy tényleg kristálytiszta legyen a medence vize: a szűrő előtt kell elhelyezni, s feladata, hogy a régi reszelt mosószappanhoz hasonló pelyheket létrehozva magához vonja a nagyon apró, nem látható szennyeződéseket, amelyektől zavarosnak tűnik a víz. A szűrőn egyébként átúszó szennyeződéseket a pelyhekhez tapadva már képes kiszűrni a homokszűrő.
A takarítás során
a vizet le kell engedni, majd a medence falát slaggal végigmosni, ezután egy kefe segítségével felvitt speciális szerrel zsírtalanítani kell. Ezt követően meg kell nézni, hogy mennyire vízköves a felület, s ha szükséges, az ezt eltávolító szert a zsírtalanítóhoz hasonlóan végig kell kenni a falakon, majd lemosni. Ez esetben fontos, hogy kisebb szakaszokon - körülbelül 15 négyzetméterenként - dolgozzunk, mivel az erős szer, ha hosszabb ideig marad a felületen, károsíthatja a fugákat. Ezután fertőtlenítés következik, szintén vegyszerrel, s ennek lemosása után lehet ismét feltölteni a medencét. A szakember e munkák kézzel elvégzését javasolja, mert bár bizonyos vegyszereket lehet géppel, habosítással felvinni, de mivel ez porlasztja a szereket, károsabb az egészségre, mint kézzel és megfelelő védőfelszereléssel elvégezni a munkát.
Fontos a medence körüli terület
tisztán tartása is, mert így később jóval kevesebb mechanikai szennyeződéssel kell majd megküzdeni. Ahhoz, hogy a szűrő eredményesen lássa el feladatát, alapvető feltétel, hogy jó állapotú, vízkőmentes legyen, s ne legyen eltömődve. A homokszűrőben a homokot évente kétszer kell tisztítani speciális anyaggal. A medence aljára leülepedett szennyeződés hálóval vagy medenceproszívóval távolítható el. A készüléket a vízforgató berendezéshez kell csatlakoztatni, így a piszokkal együtt felszívott víz tisztítás után visszakerül. A takarításhoz ajánlott eszközök függnek a medence burkolatától, ezért minden esetben tájékozódjunk, nehogy a jó szándék ellenére maradandó károsodásokat okozzunk.
A biokémiai kezelés,
vagyis a vegyszerezés mindenképpen szükséges, mivel e nélkül a medence vize néhány héten belül bezöldül. A legelterjedtebb eljárás a - sokak által kritizált - klóros fertőtlenítés. Otthoni medencék esetében leggyakrabban a szerves klórkészítményeket alkalmazzák. Előnyük a stabilitás mind tároláskor, mind vízben oldva, adagolásuk nem befolyásolja a víz pH-értékét. Létezik a gyorsan oldódó klórkészítmények mellett olyan változat is, amely lassan, 3-10 nap alatt oldódik, gondoskodva a folyamatos klórozásról. Precíz adagolással, a pH-érték kedvező szinten tartásával a klórszag és egyéb mellékhatások elkerülhetők. Az aktívoxigén-tartalmú szereket a klóros fertőtlenítés hátrányainak kiküszöbölésére fejlesztették ki: nincs kellemetlen szaguk, nem irritálják a bőrt és a szemet, viszont drágábbak, és olykor önmagukban nem is elegendőek a Vidraplast szakemberei szerint. Alternatív lehetőség az ózonos és az UV-sugaras fertőtlenítés. Az előbbi a nagyon erős hatású elemi oxigén közvetlen bevitelén alapul, igen hatékony, kellemetlen mellékhatás nélkül. Viszont igen bomlékony, így a víz biztonsági fertőtlenítőszer-szintje nem tartható, ezért klórral kell kombinálni. Az UV-sugaras módszer lényege, hogy a kezelendő vizet átlátszó csőszakaszon vezetik át, és megfelelő eszközzel átvilágítják. Az UV-C tartománynak erős az antibakteriális hatása, emellett nem kell tartani a vegyszerekkel járó kellemetlen egészségügyi és környezeti hatásoktól sem. A fertőtlenítő hatás viszont csak a megvilágított szakaszon érvényesül.
Se sav, se lúg
Ahhoz, hogy a medence vízháztartása egyensúlyban maradjon, és vize egészséges is legyen, figyelni kell a pH-értékre, ami a savas, illetve lúgos kémhatást méri. Értéke 0-tól 14-ig terjed, a tiszta, 20 Celsius-fokos víz pH-értéke 7. A fürdés szempontjából akkor megfelelő, ha a lehető legjobban megközelíti az emberi könny átlagos pH-értékét, azaz a 7,4-et. Mérésére egyszerűen kezelhető analizáló készülékek léteznek, és ha szükséges, az értéket megfelelő adalékanyag hozzáadásával lehet növelni, vagy csökkenteni.
Illusztráció: NovaBell
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010/2. számában jelent meg.