Életforma.hu

STÍLUS

Kutyátlanok kíméljenek!

Minden nap értelmetlen és üres, amely anélkül telik el, hogy beletúrnánk egy kutya szőrébe. Mit ér egy olyan nap, amelyben nem vittünk le sétálni egy ebet, amelyben nem etettük meg a kis kedvencet?

   Nem sokat, vagy ha mégis valamit, hát az édeskevés ahhoz, hogy boldognak, felhőtlen boldognak mondjuk magunkat. Persze be lehet csapni önmagunkat, lehet azt hazudni, hogy így, állat, kutya nélkül is köszönöm szépen megvagyok, nem hiányzik nekem a törődés, az ápolás, a kutyaszőr-hullás, és az egyéb a kutyával, kutyatartással, birtoklással járó macerák. Hagyjanak engem békén.

 Valahogy én is így lehettem volna ezzel a kényes kérdéssel, ha véletlenül nem pont egy kutyás, egy elkutyult famíliában születek. Hiszen szüleim a nászútra is kutyával utaztak, hiszen édesapám nem tudom mi okból, szerfölött szeret kutyát ajándékozni édesanyámnak. Bár édesanyám minden egyes kutya, ilyen vagy olyan ok miatt való elveszítése után, a lelkünkre köti egyre szigorúbban és nyomatékosabban, hogy mégpedig ő több kutyát nem akar, és nem is tudna elviselni a családban, édesapám veszi a bátorságot, és beállít egy tenyérnyi kis feketeséggel, amivel aztán a magáról és a korábbi álláspontjáról megfeledkezett édesanyám nem képes betelni, amitől elolvad, amitől kenyérre lehet kenni.

 Sokan persze úgy állnak hozzá, -e- állati kérdéshez, hogy van enélkül is elég gondjuk és bajuk.

Mert mi haszna van ugye az embernek abban, hogy folyton oltásokra cipelje a kutyát, hogy figyelje gondját és baját, hogy kifésülje a szőrét, hogy kicserélje a vízét, hogy hóban és sárban is levigye sétálni a mínusz fokokba, hogy aztán a sáros lábát és hasát mossa le, törölgesse, szárítgassa.

 Egyáltalán ki a fenének juthatott az eszébe, hogy a kutyát a házban kell tartani, hogy megosszuk vele az életterünket, az ágyunkat, az asztalunkat, sőt az ételünket.

 Akárhogy is, idővel mindenki belátja, hogy kutya nélkül bár lehet élni, de semmi értelme.

Lehet magányosan élni még emberek között is, de egy kutyával élni, az más. A kutyát nem lehet átejteni, átvágni, becsapni, palira venni, mert rögtön kiszagolja, mint ahogy ahhoz is jó szimata van, hogy rögtön megérzi, ha gondunk, bajunk, problémánk van. Mindig tudják, hogy mikor kell a lábunkhoz letelepedni, vagy az ölünkbe ugrani.

 Mondhatjuk, hogy ha eddig nem volt kutyánk, ezután miért kellene beszerezni, hiszen eddig is éltünk és voltunk valahogy.

 De ahogy a kezünkben tartunk egy kis ebet, beleszeretünk, belehabarodunk, és nincs már menekvés.

 Tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk neki, hogy gondviselője lettünk, ami bizony nagy felelősség, és ugyanúgy teher is, ahogy öröm.

 Lemondással is jár, hiszen mind többször lenne kedvünk lemondani találkozókat, megbeszéléseket, hiszen mi jobb lehet annál, hogy a közeli téren miközben a kutyánk játszik, szaladgál, mi egy könyvbe merülve élvezzük a szabadságot?

 Ki a fenének van kedve ezek után olyan emberek közé járni, és jó pofát vágni, akiknek nincs kutyájuk? Hiszen az ilyen emberek hogyan is értenének meg engem, a kutyám, a világot? Hogyan pendülhetnénk egy húron, hogyan lehetnének közös témáink?

 A kutyások bizony képesek kiszúrni egymást, és gond nélkül szóba elegyednek, köszönnek egymásnak, és a kutyákon keresztül kitárgyalják életüket. Nem futnak tiszteletköröket, nem kell bemutatkozniuk egymásnak, hogy tudják,: a másikban érző lélekre talált. Mert aki kutyát tart, rossz ember nem lehet.

 És rossz kutya pedig csakúgy nem létezik, ahogy rossz gyerek sem, legfeljebb még tapasztalatlan a gazda, bár egy élet is kevés ahhoz, hogy jó társsá váljunk, de meglehet próbálni.

 Hatlábúak leszünk, egy új közösség tagjai. De lehetünk nyolclábúak is, hiszen ha már van egy kutyánk, miért ne legyen kettő?

 Bár szépen hangzik a politikai szlogen, a kampány szöveg, hogy négy kerék, három szoba, két gyerek, de hol marad a kutya, vagy a kutyák? Mert szép, ha van kocsink, házunk, gyermekünk, feleségünk, de ez még egy csonka családot jelent. Állat nélkül egy lakás? Olyan, mint egy ebédlő konyhaasztal nélkül, mint egy könyvespolc könyv nélkül, vagy az égbolt csillag és felhő nélkül.

 Aki kutyát tart, az képes a világ apró dolgainak is örülni, megállni, elidőzni, egy-egy romantikus filmen sírni.

 Nem játszza meg magát, mert a kutya megtanította őszintének, nyíltnak, gyermekinek, bohémnak lenni. Mert bizony nem mi neveljük a kutyánkat, az formál jobbá, elviselhetőbbé minket.

 Korosztály nélkül csak ajánlani a kutyát, hiszen terápiás módszernek a legkitűnőbb.

 Nem kell orvoshoz járni, tízezreket gyógyszertárakban hagyni, pszichiáterhez bejelentkezni. Mindezek hatékony orvoslására ott van kéznél a kutya, akinek bele lehet súgni titkokat a fülébe.

 Ahogy soraimat zárom, két palota-pincsink a díványról les, mikor megyünk már. Sétálni, játszani, egyszóval élni.

Móritz Mátyás


Innovatív bőrkezelések a modern korban

Innovatív bőrkezelések a modern korban 

A bőrápolás területe állandóan változik, és nehéz lépést tartani az új fejleményekkel.
A legendás óra születése: a versenypályák inspirációja a csuklódon

A legendás óra születése: a versenypályák inspirációja a csuklódon 

A karórák világa tele van ikonikus darabokkal, amik története épp olyan izgalmas, mint maguk az órák.
Hogyan emeld új szintre az otthonod hangulatát

Hogyan emeld új szintre az otthonod hangulatát 

Az otthonunk hangulata nagyban befolyásolja a mindennapjainkat: hatással van a közérzetünkre, a pihenésünkre és még a produktivitásunkra is.
Női melltartók – A funkcionalitás és a kényelem nyomában

Női melltartók – A funkcionalitás és a kényelem nyomában 

Sok nő fejében él az elképzelés arról a melltartóról, ami minden ruhához és minden alkalomhoz megfelel.
Kényelmesebb megoldás dolgozóknak

Kényelmesebb megoldás dolgozóknak 

A modern munkahelyeken egyre nagyobb hangsúlyt kap a dolgozói komfort és a hatékonyság közötti egyensúly megteremtése.
Tudatos vásárlás: Miért olcsóbb hosszú távon a drágább cipő?

Tudatos vásárlás: Miért olcsóbb hosszú távon a drágább cipő? 

A tudatos vásárlás alapelve szerint a termék árát nem a kasszánál, hanem annak teljes életciklusa alatt érdemes mérni.
A Mom fazonú, bő szárú, vagy talán a skinny farmernadrág áll hozzád közelebb? Trendi farmerek minden alkalomra.

A Mom fazonú, bő szárú, vagy talán a skinny farmernadrág áll hozzád közelebb? Trendi farmerek minden alkalomra. 

A farmer évek óta minden női ruhatár egyik legstabilabb alapdarabja, de a fazonok a trendekkel együtt folyamatosan változnak.
Miért alapvető fontosságúak a minőségi papucsok az otthoni kényelemhez?

Miért alapvető fontosságúak a minőségi papucsok az otthoni kényelemhez? 

Otthonunk a nyugalom szigete, ahol a pihenés és a regenerálódás mindig a középpontba kerül.
Férfi alsóneműk útvesztőjében: mi a legjobb választás?

Férfi alsóneműk útvesztőjében: mi a legjobb választás? 

Az alsónemű választása nem olyan egyszerű feladat, mint elsőre tűnhet.
Stílusos tavasz – női dzsekik a melegebb napokra

Stílusos tavasz – női dzsekik a melegebb napokra 

A tavasz az az időszak, amikor a ruhatár természetes módon a könnyedebb fazonok és az univerzálisabb megoldások felé fordul.