A kerámialapokat ősidők óta használják, és ma ezek az egyik leginkább tartós burkolatok. A technika fejlődésének köszönhetően igazi dekorációs elemekké is váltak a számtalan színben, felülettel és mintázattal gyártott termékcsaládok. A bármely helyiségben és felületen használható kemény, ellenálló anyagok bármekkora súlyt elbírnak, ellenállnak a kemikáliáknak, felületük is nehezen sérül, éppen ezért számtalan felhasználási módjuk van minőségi kompromisszum nélkül. A különböző típusok azonban eltérő tulajdonságúak, így felhasználási területük sem azonos.
Napjaink egyik szembetűnő újdonsága
az agyag, homok és más természetes összetevők elegyéből magas hőmérsékleten égetett lapok
hatalmas méretválasztéka: lehet néhány centiméteres mozaik vagy akár egyméteres padlólap. A vastagság is változó: létezik 5 milliméter vékony és 20-25 milliméter vastag változat is. A színek és textúrák tárháza is rohamosan bővül a mázas technológiák fejlődésének köszönhetően. Bár a máz nélküli lapok színválasztéka szűkebb, ez nem feltétlenül korlátot jelent, inkább stílusjegyet, mint például a természetes hangulatot idéző cotto esetében. A változatos megjelenésű burkolatok új belsőépítészeti lehetőségeket is tartogatnak. Használatuk nem szűkül a konyha és fürdőszoba terére. Igaz, az amerikai konyha térnyerésével a nyolcvanas években egyszer már megjelent a nappalik padlóján a hidegburkolat, most a trend újszerűsége az, hogy a kerámia úgy költözik be a szobákba, mintha más anyag lenne. A 21. századi technológiák ugyanis megengedik ezt. Előfordulhat, hogy a falikárpit valójában nem textilből és a „parketta" nem fából készült. Sőt, a hálószobától vagy az étkezőtől sem idegen ma egy fotómontázs a falon, ami szintén lehet kerámiából. A különleges eljárásoknak köszönhetően a mázas vagy mázatlan kőporcelán a vizes helyiségekben is egyre különlegesebb dísz földön és falon.
A burkolatok választéka
stílusban és árban is hatalmas, de némi fantáziával nem csak a legmagasabb árkategóriában kapható termékekkel lehet egyedit és szépet alkotni. Például a nagyméretű lapokat házilag vágva izgalmas formákat rajzolhatunk, és a fuga színével, vastagságával is látványos hatást érhetünk el. A változatos textúra és méret eredményeként egy-egy jól elhelyezett csík is hatásos lehet: akár mozaikból, kavicsszerű vagy fémhatású csempéből, eltérő színű vagy nagyon más textúrájú lapból rakott vonal különösebb anyagi áldozat nélkül is feldobhatja a felületet. Elegáns és költségkímélő megoldás, ha így határozzuk meg az egyes funkciók vagy berendezések helyét. A horizontális és vertikális vonalakkal való játék különösen a minimál stílus kedvelt eszköze. Ha a rendelkezésre álló hely kellően tágas ahhoz, hogy a térformák érvényesüljenek, érdekes geometriai hatás érhető el, ha ugyanazt a csempét fektetve, máshol állítva rakjuk. A matt és fényes lapok váltakozásával is különleges optikai hatást kapunk, és egy-egy parapetfal is megbolondíthatja a helyiséget. A csempesor magasságának változtatásával - persze a funkcionális logika szerint - vagy akár egy fal „fedetlenül" hagyásával is lehet hangsúlyozni vagy hangsúlytalanná tenni felületeket.
A burkolat esztétikájáért
azonban nem csak a burkolóanyag felel. A számunkra leginkább megfelelő termékek kiválasztása nem garancia arra, hogy a hidegburkolat tartós lesz, és szép, megfelelő technikákkal is társítani kell, ami ugyan a burkoló szakember feladata, de azért nem árt néhány dologgal tisztában lenni. Nem mindegy például, hogy milyen a fuga színe, mérete, milyen irányba mennek a lapok, vagy hogy a különböző méretű elemek miként követik egymást, a minőséget pedig a megfelelő segédanyagok és technikák garantálják. Az alapozók, felületkiegyenlítő és simítóanyagok, ragasztók, fugázók és a burkoláshoz szükséges egyéb kiegészítők - például a szegő-, záró- és burkolatváltó profilok - helyes alkalmazása is hozzájárul a végeredményhez. A burkoláshoz használt segédanyagok, ragasztók, különböző alapozók kínálata ma már legalább olyan széles, mint a burkolólapoké. Például más ragasztóval lesz szép és tartós a mozaik, mással a terrakotta padló és megint mással a gresporcelánnal borított fal. De például a nagy hőingadozásnak kitett kültéri teraszokhoz is más ragasztót és fugázót kell használni, mint a belső helyiségekben: kint kifejezetten flexibilis termékek kellenek, míg bent ez nem feltétlenül szükséges. Lényeges az is, hogy megy-e padló- vagy falfűtés a burkolat alatt, mert ebben az esetben is a rugalmas ragasztóhabarcs az ajánlott, mivel ez képes felvenni a padlófűtés okozta hőingadozást.
A ragasztó kiválasztásakor
is fontos a burkolat típusa és mérete. Az alacsony vízfelvételű greslapokat vagy a nagyon magas vízfelvételű természetes köveket csak a hozzájuk készült ragasztóval lehet tartósan rögzíteni. Sok ragasztó csak a hagyományos - 20x20 vagy 30x30 centiméteres - lapokhoz készül, a manapság divatos nagyméretűekhez speciális anyagot gyártanak, ahogyan az apró üvegmozaikokhoz is. S miután a világos vagy átlátszó mozaikoknál átüthet a szürke ragasztó, vagy eltérést okozhat az árnyalatban, ezért a nagyobb cégek kínálatában találunk fehér színű rögzítőt is.Az sem mindegy, hogy vakolt, beton- vagy gipszkarton felületre kerül-e a burkolat, de a PVC-felületek és kerámialapok összeragasztására is fejlesztettek speciális ragasztót: ha a régi műanyag padló tökéletesen tapad az aljzathoz, akár meg is spórolhatjuk a felszedését. Akinek pedig fontos a csend, választhat kifejezetten hangszigetelő ragasztótípust a padlóra és a falra is.
A vizes helyiségekben
a burkolást megelőző vízszigetelés is elengedhetetlen, nehogy a nedvesség később kárt okozzon az épület szerkezetében vagy egy másik helyiségben, lakásban. Különösen az épített zuhanyzók „sikere" függhet ettől.Igaz, az is méreg, ha a vadonatúj fürdőbe vagy konyhába lépve egyáltalán nem az a látvány fogad minket, mint amire számítottunk. Kiállításokon - különösen nemzetközi seregszemléken - vagy egy elegáns szalonban berendezett boxban a legegyszerűbb csempe is rendkívül mutatós. Ez a felrakás mikéntjének köszönhető. Nem szakipari munka, sokkal inkább kézműves mesterség a különböző méretű lapok kombinálása, a minták kirakása vagy a fuga színének és vastagságának meghatározása, hiszen a burkolt helyiség egyedi, különleges vizuális hatásában a látszólag lényegtelen részleteknek is nagyon fontos szerepük van.
A mai trend szerint
akár a fuga is lehet főszereplő. A számtalan színben kapható változatokon kívül akár fényesen csillogó, dekoratív epoxi fugázóhabarcsot is választhatunk, ha a csempe stílusa ezt megengedi.A mediterrán enteriőrök természetessége optikailag változó fugaméretekkel is felidézhető. A vastag fuga rusztikus hatású, míg a keskeny fugával rakott lapok összefüggő látványa a minimál stílus kedvelt eszköze. S ma már az is előfordulhat, hogy a lapokat fuga nélkül egymás mellé sorolva rakják. Ilyen különlegesen homogén felület azonban kizárólag az erre alkalmas lézertechnológiával vágott kerámialapokkal készíthető el.
Fotó: Fényes Gábor, Förster Tamás, Novabell
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010./3. számában jelent meg.