1. A fonyói móló a Balaton part leghosszabb mólója, mintegy 464 m hosszú. A látványosság 1897-ban épült, amelyet tervezője, Scholcz Gyula műszaki főtanácsos igen helyes esztétikai szépérzékkel a Gulács-hegy merőleges középvonalának irányított. Ezt a kövekből felhányt mólót 1906-ban átépítették, majd hullámtörő létesítésével alakították ki a mai korszerű kikötő., amely a Balaton part leghosszabb mólója, 464 méter.
2. Zamárdi egyik vonzó szépségű épülete a Hősök Kápolnája, amely neobizánci stílusban épült Laki Benő plébános kezdeményezésére, és az ún. Kálvária-dombon áll .A tervezés Gecse Viktort dícséri. A gondolat is valószínűleg a hazafias érzelmű paptól indult el, az I. világháború különböző harcterein elesett zamárdi, szántódi és tóközi illetőségű katonáknak ne egy oly sok helységben látható huszadrangú szobor állíttassék, hanem minden idők emlékezetére egy szakrális épület, homlokzatán az elesetteket magához vonzó Krisztussal. Ő maga már nem érhette meg a kis kerek kápolna 1934-ben történt felszentelését, csak megpihenni térhetett oda, sírja a bejárattal szemben, középütt látható.
3. A balatonfenyvesi Kisvasút az 50-es évek óta közlekedik Balatonfenyvesről a Nagybereken át. A 76 cm-es síneken közlekedő kisvasút eredetileg üzemi vasútként a Balaton-Nagybereki Állami Gazdaság tulajdonában főként a gazdaságbeli teher- valamint személyszállításra használták. A körzetben még ma is a nap mint napi személyszállításra szolgál a kicsiny csiszta-pusztai termálfürdőhöz, illetve a többi, berken túli falvakba közlekedik. A turisták szívesen látott vendégek. A szolgáltatás bővítése céljából nyáron egy régi gőzmozdonyt csatolnak a kisvasúthoz.
4. Rádpuszta-Balatonlelle. Budapest felé indulva az M7-es útról leágazó bekötő úton juthatunk el Rádpusztára, ahol hamisítatlan magyaros hangulat és vendégfogadás várja az érkezőket.
Az itt található lovas centrum és vendéglő kicsik és nagyok kedvence egyaránt. A lovas programok mellett megismerhetőek itt a hagyományos magyar állatfajták, a vendéglő alatt húzódó pincében pedig megkóstolhatóak a környék jellemző borai. Rápusztán található még a XIII. században épült késő-román templom feltárt romja is, mely nyáron zenés kamara esteknek ad otthont. A pusztát övező erdő a vad, érintetlen természet kedvelőinek ajánlott.
5. Szántód nevezetes idegenforgalmi látványossága a Balatonon kívül Szántódpuszta, amely 1995-ben kapta meg az Európa Nostra-díjat építészeti hagyományainak őrzésért, s az értékes műemlékek helyreállításáért. A majorságot I. András adományozta a tihanyi apátságnak, s többnyire egyházi birtok volt, egészen a török hódításig, amikor elnéptelenedett. A pusztán áll az a kúria, ahol valaha Kazinczy Ferenc meglátogatta a bérlőt, Palóczi Horváth Ádámot. Egy kétszáz évvel ezelőtti időből származó okirat tanúsága szerint akkoriban kápolna, gémeskút és kocsma állt e helyen, környezetében pedig s gondozott kertek látványa fogadta az utazót. A puszta legszebb része a Kristóf kápolna, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a tihanyi félszigetre, s a Balaton északi partjára. Ma a legtöbb nézőt a lovas programok vonzzák Szántódpusztára, amely nemzetközi versenyeknek is gyakran otthont ad.
6. Fonyód - Siposhegyi Kilátó. A Sipos hegy tetejére az erdei úton juthatunk fel a Kilátóba, ahonnan lenyűgöző kép tárul elénk Keszthelytől Keneséig (a Balaton-parton egyedül erről a helyről)láthatjuk az egész Balatont. A Sipos hegy sétányain, az Erdei tornapályán elhelyezett táblák segítségével kedvünkre megmozgathatjuk végtagjainkat.
7. Ugyancsak fonyódi látványosság a Valkó kilátó, ahol megpihenve csodálhatjuk a szemközti panorámát. Ide egyébként a József utcán az ország mondhatni legszebb szerpentin útjának emelkedőjén jutunk fel. A kilátó után találjuk közvetlenül a Kripta villát, amelynek legendája évtizedek óta elérzékenyíti a látogatókat. A beteljesületlen szerelem arra késztette a kedvesét elvesztő férfit, hogy a maga s elhunyt szerelmének alakját kő-nászágyba faragtassa.
8. Platánsor - Balatonföldvár. Itt vannak a Somogy megye legnagyobb platánalléi. A fasorokat a XIX. század végén ültették. Rendkívül mutatósak a gyors növekedésű, pompás megjelenésű, nagy termetű, terebélyes fák. A Kassay sétány platánjain kívül védett platánfasorral a part és a vasút között nyílegyenesen futó Somogyi Béla és a Rákóczi Ferenc utcákban is találkozhatunk. A part közeli telepítés a vízellátás szempontjából is jó választásnak bizonyult. Könnyű felismerni ezt a fajt nagy leveleiről és érdekes, szőrös repítő-készülékkel ellátott terméseiről, valamint a legfeltűnőbbről; sárgás-szürkés foltos, nagy lapokban leváló kérgéről.
9. Siófok-kikötő. A kikötőben 1864-ben a lapátkerekes Kisfaludy gőzös fogadásával kezdődött meg a rendszeres hajóforgalom. A kikötőben megforduló számos hajó között megtalálhatjuk a XIX. század nyolcvanas éveiben épült, felújított Helka és Kelén motoros hajókat, valamint vehetünk különféle séta-, zenés-, kiránduló hajó-programokon.
10. A Balatonlellétől 3 km-re található Kishegy a környék egyik legkiválóbb bortermelő vidéke. Tüzes, tisztán kezelt borai az ország legjobbjaival vetekednek. A hangulatos pincék erős vonzást gyakorolnak a borkedvelőkre, így a Lellétől délre fekvő, évezredes szőlőkultúrára visszatekintő Kishegyre a turisták nagy számban látogatnak.
A túlsó partot Badacsonytól Tihanyig látjuk, s előtte a mindig más és más színét mutató tavat. Csak aki ezt látta, mondhatja el magáról, hogy lám, én láttam a Balatont. Évszakonként, napszakonként különböző arcát mutatja. Érthető hát, miért él annyi festő a tó környékén. Ezt a gyönyörűséget nem lehet elmesélni, legfeljebb talán megfesteni.
A Kishegy másik nevezetessége a Parkerdő. Különösen ajánlott benne egy séta a városi embernek. A kánikulában is hűs levegő felüdít, a csend pedig elfeledteti az autót, a telefont, a televíziót és a civilizáció más vívmányait. Furcsa ebben az erdőben csak egy van, a neve: Parkerdő. Pedig akkora, hogy a vállalkozó kedvű vándor elsétálhat benne akár Pécsig anélkül, hogy egyszer is el kellene hagynia a fákat.
Kellemes utazást a gyönyörű Balaton, még gyönyörűbb déli tájain!