Judith Miller: Stílus és forma
A formatervezés három évszázados története
"Otthonunkat mindig szívesen díszítettük. A történelem előtti idők embere kifestette a barlangja falát, a 18. századi arisztokrata porcelánokat gyűjtött, a 20. század embere szintén saját miliőre és önkifejezésre vágyott - tudva, hogy a tárgyak, amelyekkel körülvesszük magunkat, egyedivé teszik otthonunkat.
Mindig elbűvölve tanulmányoztam a díszítőművészet múltját, a stílusok változását, valamint azoknak a kézműveseknek és tervezőknek a munkásságát, akik hosszabb-rövidebb időre meghatározták koruk arculatát. Könyvem róluk szól, igyekszik megmagyarázni szerepüket és hatásukat."
A szerkesztő - Judith Miller - szabatosan kedves előszavának e soraival kezdődik az a közel négy és félszáz oldalas, 2500 színes illusztrációjával mind terjedelmében, mind külső megjelenésében impozáns kiadvány, amely Stílus és forma (Az iparművészet képes enciklopédiája) címmel ad áttekintést az európai és az amerikai iparművészet történetéről.
A régiségek angol szakértője, mintegy száz önálló kötet, számos cikk és tévésorozat szerzője nem ismeretlen a magyar közönség előtt sem. Éppen egy évvel ezelőtt, ugyancsak a Budapest Art Fair-re időzítve jelent meg a Képes bútorenciklopédia, hogy csak ezt a mostanihoz hasonlóképpen hatalmas összefoglalását említsük, amelyet számos nyelvre lefordítottak, és amely nálunk is nagy sikert aratott.
Judith Miller új könyvének megint csak a látványosság a fő erénye. Az átgondoltan és igényesen válogatott - az iparművészet legkülönfélébb ágainak reprezentáns alkotásaiból összeállított - képanyag, gazdagsága révén, a szakemberek (művészettörténészek, műkereskedők, gyűjtők) számára megkerülhetetlen forráskiadvánnyá teszi a súlyos kötetet, amely ugyanakkor a ragyogó színes képeken reprodukált tárgyak jóvoltából az érdeklődő olvasót is valósággal elvarázsolja. Rövid, informatív szövegek segítenek neki abban, hogy minél jobban értse is azt, amiben gyönyörködik. A siker titka Judith Miller nem lebecsülendő szervezőkészsége: húsz, nagy tapasztalatú munkatárs (aukciós házban tevékenykedő szakértő, művészeti író, muzeológus, egyetemi előadó) vett részt a kiadvány elkészítésében.
Noha az iparművészet legtöbb ága (gondoljunk csak a fazekasságra vagy a kovácsmesterségre) több évezredes múltra tekint vissza, a korai emlékanyag meglehetősen hézagos volta miatt a kötet csak vázlatos összefoglalást ad az antikvitásról és a középkorról; a reneszánsz sem kapott önálló fejezetet. A 17. századtól azonban látványosan megszaporodnak a ma is látható tárgyak és enteriőrök, amelyekről ezt követően valóban enciklopédikus áttekintést kapunk. Stílusról stílusra, korszakról korszakra haladva valamennyi, az adott korban számottevő műfaj produktumaival megismerkedhetünk: a bútorok, a fajanszok, és porcelánok, az üveg- és a fémtárgyak, a textíliák mellett - tükrökkel, órákkal, világítótestekkel, sőt plakátokkal és a design válogatott darabjaival. Méghozzá olyan részletességgel, hogy közben az olvasó betekintést nyer a technikai sajátosságokba és alapos eligazításban részesül napjaink törekvéseiről is.
Fogyasztói ár: 14 900 Ft
Méret: 250 x 300 mm
Oldalszám: 440 oldal
Illusztráció: 2500 színes fotó
Geopen Könyvkiadó