A test látványos metamorfózisát vélhetően félelemmel vegyes örömmel szemléljük, hiszen nem lehetünk biztosak benne, milyennek lát minket környezetünk és milyen következményei lesznek hosszú távon a drasztikus változásoknak.
A rendszeres, szakszerű bőrápolás egyrészt magabiztosabbá teszi a kismamát - megadja azt a megnyugtató érzést, hogy minden tőle telhetőt megtett -, másrészt jó néhány kellemetlen következménynek elejét vehetjük vele. Ahhoz azonban, hogy valódi hatást érjünk el, az első perctől rendszeresen kell ápolni a bőrt!
Szinte a kezdetektől számolhatunk a mellek növekedésével, ami igencsak igénybe veszi a kötőszövetet: mellfeszesítőt és/vagy rugalmasító testkrémet használjunk naponta - ne feledkezzünk meg a nyak és a teljes dekoltázs bőréről sem, ami idővel szintén megérzi a rá háruló súlyosabb terhet. A mellek bőrének edzése rendszeres, heti kétszeri testradírozással is kifizetődő befektetés: a szoptatásnál csökken a túlérzékenység, kidörzsölődés, felázás esélye, azonkívül megelőzhetjük a striák kialakulását.
Annyit hordjuk a terhes melltartót, amennyi ideig csak el tudjuk viselni magunkon - akinél különösen nagy méretváltozás következett be, éjszakára se váljon meg tőle!
A has és a combok bőrének ápolásával elsősorban a terhességi csíkok vagy striák megjelenését szeretnénk megakadályozni.
Egy a kötőszövetben bekövetkező, visszafordíthatatlan elváltozásról van szó, melyet a gesztagén hormonok valamint a hirtelen térfogatváltozás idéz elő. A megjelenéskor vöröses, enyhén kiemelkedő vonalak később gyöngyházfényűvé válnak és visszahúzódnak, de többé nem tűnnek el. A kialakulásukra való hajlam örökölhető is, vagyis ha előfordul a családban, érdemes még nagyobb gondot fordítani az érintett testrészek ápolására.
A várandósság alatt felszedett súlytöbblet is befolyásolja a striák megjelenését - sok egyéb szempont mellett emiatt is figyeljünk oda a helyes táplálkozásra.
A terhesség kezdetétől tartsuk puhán és eddzük a bőrt, hogy fel legyen készülve a tágulásra.
Eleinte naponta egyszer, az utolsó harmadban akár kétszer is kenjük be a pocak (szükség esetén combok, felkar) bőrét speciális terhességi krémmel, rugalmasító testkrémmel vagy olajjal és körkörös masszázsmozdulatokkal masszírozzuk be a bőrbe. Amíg még nem feszül nagyon a has bőre, enyhe, felületi csipkedő masszázzsal is edzhetjük.
A striáktól fenyegetett bőrfelületeket is érdemes hetente 1-2-szer testradírral vagy luffa szivaccsal átdörzsölni - ezzel serkentjük a bőr élettani folyamatait, amitől rugalmasabbá válik, ráadásul a krémek, olajok hatóanyagai is jobban felszívódnak.
Mixeljünk saját pocakápolót: avokádó- jojoba- vagy búzacsíraolajba cseppentsünk rózsa- vagy mandarinolajat, keverhetünk hozzá rugalmasító testápolónkból is. Figyelem: vérbőség fokozó vagy feszesítő hatású készítményt ne használjunk!
A bokák, karok vagy akár az egész test vizesedése a várandósság előrehaladtával gyakori jelenség. Ennek megelőzésére a kismama igyon sok folyadékot (lehetőleg szénsavmentes vizet, higított gyümölcslét) és mozogjon rendszeresen (séta, kismamatorna, úszás).
Jellemző "mellékhatás" a fokozott izzadás is. A gyakoribb dezodorhasználathoz érzékeny bőrre kifejlesztett, illatmentes dezodort javaslok, a "nehéz" lábak ápolására lábhűsítő gélt vagy lábfrissítő spray alkalmazását.
F.K.M.