Bár követték a klasszikus térszervezési elveket, és külön helyiségben rendezték be ezt a konyhát, a hagyományos nagy konyhákkal ellentétben itt az étkező nem a tér közepére, hanem a főzőrésztől elválasztva, a bejárati tengelybe került. Mióta elkészült a konyha, ez lett az otthon legfontosabb pontja, a „második nappali". Ebben a helyiségben tartózkodik a legtöbbet a fiatal pár, és legszívesebben a barátaikat is itt látják vendégül.
A bárpult került a helyiség centrumába. Fizikailag megosztja a teret a funkciók szerint: konyhára és étkezőre. Gyakorlatilag pedig e körül zajlik az élet a mindennapokban, az étkező csupán a családi összejövetelekkor válik főszereplővé, meg akkor, ha a baráti társaság leül pókerezni. Miután a méretre készítetett tömörfa étkezőasztal mindkét oldala toldható, akár tíz ember is kényelmesen körbeülheti. Az egyetlen „szépséghiba", hogy ilyenkor nagyon leszűkül az amúgy kényelmes közlekedő. A magas pult másik felén rendezték be a tágas főzőrészt. A konyhagépek elrendezése nem okozott gondot, hely van bőven. A szemben lévő falat plafonig beépítették, attól nem kellett tartani, hogy a bútor kellemetlenül elnyomja a teret. A jól kihasználható szekrényekben és fiókokban kényelmesen elférnek a konyhafelszerelések, olyannyira, hogy a kamrát is a bútor pótolja.
A konyhai gépek, a kávégép, a gőzpároló és a mikrohullámú készülékkel kombinált sütő, ergonómikus magasságban kaptak helyet. A tulajdonosok a Miele kollekciója mellett döntöttek, mondván ezekről a gépekről csak jót hallottak. Jóllehet igazán nem olcsók, várható élettartamuk, minőségük és a minimál stílusú enteriőrbe tökéletesen illeszkedő dizájn miatt mégis úgy gondolták, megéri ez a befektetés. Az indukciós főzőlap viszont Electrolux, a lendületes burájú szagelszívó pedig az olasz Cata cég terméke. A bútorzat szögletességét megtörő ív a mennyezet gipszkarton díszítésében ismételten felbukkan. A bárpult belső felét is kihasználták: a fürdőből kiszorult Miele mosógép és szárítógép jól elfér a kényelmes munkapult alatt. A mosógép ajtaja balról nyílik (rendelésnél lehetett választani) a szárítógépé jobbról, így a vizes ruhát egy mozdulattal át lehet rakni a szárítóba.
A konyhabútor frontjai magas fényű MDF lapokból készültek. A homogén szürke felületek ridegségét a vízszintes bemarással díszített barackszínű felsőszekrények lazítják. A bútorral szembeni falat, a mennyezetet és a bárpultot is ilyen árnyalatúra festették, és ehhez a tónushoz választották a bárszékek és az étkezőszékek bőrkárpitját is. A katalógusból rendelt ülőbútorok nyers lábakkal érkeztek, az asztalos pácolta az asztaléval azonos árnyalatúra azokat, így váltak együtt olyan garnitúrává, amely tökéletesen passzol a minden részletében megkomponált konyhába. A gipszkarton stukkókkal, a világítással és az üde halvány barackszínnel tette mozgalmassá az enteriőrt a lakberendező. A Hanák konyhabútor funkcionalizmusát és szögletes vonalvezetését jól ellensúlyozzák a mennyezeten kirajzolódó félkörök is, amelyet a hangulatos halogének emelnek ki. Az étkező fölé is azért került az üvegkristály lámpa, hogy oldja a konyha szigorát. Ez az egyetlen hangsúlyosan nőies darab a helyiségben, kontrasztos hatása éppen ezért erősen érvényesül. Az étkező mögötti falat is gipszkartonból készített falfülkék osztják. Az önmagában túl nagy homogén felület monotonitását muszáj volt oldani, de bármilyen polc vagy bútor zsúfolttá tette volna az enteriőrnek ezt a részét. A megvilágított mélyedésekben kapott helyet a barátok nevével díszített borospohárkészlet, hiszen ebben az étkezős konyhában nemcsak főznek, hanem a kártyapartikat is itt tartják.
Zöld szempont
A konyhában helyet kapott A+ osztályba sorolt mosó- és a szárítógép nem csak a ruhával bánik kíméletesen, „odafigyel" a környezetre is. A mosógépbe épített mennyiségi automatika optimalizálja a készülék energia- és vízfelhasználását, takarékoskodik a mosószerrel, különleges hangszigetelésének és a horizontálisan préselt oldalfalaknak köszönhetően pedig alig hallatszik, ha mos. Az 1800 fordulatos centrifuga alig hagy nedvességet a ruhában, így a jelentős áramfogyasztónak számító szárítógépet elég rövidebb programra kapcsolni. A háziasszony szerint, ha a ruhát azonnal a szárítás végét jelző sípszó után kiveszik, a legtöbb esetben vasalni sem kell. A készülékek zománcozott felületéről a gyártó azt mondja, hogy akár húsz év múlva is ugyanilyen fehér lesz.
Figyelemre méltó
● A kávégép, a gőzpároló és a mikrohullámú készülékkel kombinált sütő ergonómikus magasságban kapott helyet.
● A mosógépet és a szárítógépet úgy helyezték el, hogy az ajtók egymással szembe nyíljanak, ez megkönnyíti a vizes ruha átpakolását a szárítóba.
● A katalógusból rendelt székek nyers lábakkal érkeztek, szakember pácolta az asztaléval azonos árnyalatúra azokat, így váltak a bútorok garnitúrává.
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2009/4. számában jelent meg.
INFÓ
Címek, telefonszámok, webhelyek
LAKBERENDEZŐ
Papp Marianna
Telefon: 06 (20) 966-4823
KONYHABÚTOR
Hanák Konyhastúdió
6726 Szeged, Brüsszeli krt. 12.
Telefon: 06 (62) 420-415
www.konyha-butor.hu
FÜGGÖNY
Gardiner Függönyszalon
6723 Szeged, Római krt. 29.
Telefon: 06 (62) 466 643