Nem mindig kap meg az ember mindent a lakásban, amit eredetileg elképzelt. A nagyobb háló kedvéért például kénytelen kisebb fürdőszobával megelégedni. A valóságban az sem gyakori - szemben a katalógusok képeivel -, hogy egy fürdő hatalmas üvegtáblákkal nyíljon valamilyen szép kertre, de még egy egyszerű ablak sincs mindenhol. Az álmokon túl a meglévő lakás adottságaiból kell kihozni a maximumot.
Helytakarékossági szempontból helyezték a hosszúkás helyiség hátsó végébe a kádat, így, bár be kellett érni egy kisebb méretű darabbal, nem keletkezett kihasználhatatlan folyosó annak hosszanti oldala mentén. A maradék falfelületen így kényelmesen elfér a vécé, a mosdó, alatta a rakodásra szolgáló bútorral, de van hely a szennyesnek és az egyéb apróságoknak is.
Kattintson a galériáért!
A kis alapterülethez képest viszonylag magas a belmagasság, ami nem kelt túl barátságos hatást. Ezt ellensúlyozza a helyiség vízszintes osztása, amit olyan optikai trükkökkel teremtettek meg, mint a csupán a zuhanyozáshoz szükséges magasságig rakott csempe, melynek lezárását a sötét felső szegély teszi hangsúlyossá. Jótékonyan csökkenti a belmagasságot, és látszólag tágítja a teret a burkolat vízszintes mintája, a lapos, hosszúkás szekrény, amire ráadásul vízszintesen felhelyezett fogantyúk kerültek. Ha kisebb változtatást tervezünk, elég a fogókhoz hasonló apróságokra odafigyelni, ezzel is látványosan megváltoztathatjuk a helyiség képét.
A Buratino Stúdióból származó mosdó alatti szekrény elnyeli a legtöbb kelléket, tükörfényű felülete pedig megsokszorozza a meglévő fényeket. A zsúfolt hatás elkerülése érdekében emellé csak szinte láthatatlan kis üvegpolcokat szereltek. A helyszűke miatt döntöttek a lakók a beépített vécétartály mellett is, annak ellenére, hogy azt a szerkezeti adottságok miatt nem lehetett a fal síkjába süllyeszteni Az így keletkezett kiugró így is sokkal mutatósabb megoldás, ráadásul a burkolt perem további rakodóhelyként szolgál.
Kattintson a galériáért!
A lakók ugyan az élénk színek szerelmesei, de úgy érezték, túlságosan megterhelné a kis helyiséget egy erős árnyalat. Ezért választották alapnak a Marazzi finom krémszínű lapjait, melyeknek árnyalata folytatódik a festett falfelületeken is. De saját stílusukról nem mondtak le. A visszafogott árnyalatot vidám kivizölddel és magasfényű sötétbarna kiegészítőkkel társították. A kád mögötti fal precízen megtervezett mintázata azonnal magára vonzza a belépő tekintetét, és egymagában jellemzi a helyiség stílusát.
A minimalista jegyeket és barátságos ötleteket egyaránt felvonultató fürdő az összhangot a jól átgondolt keveréknek köszönheti. Átvették a minimalizmusra jellemző vízszintes tagolást, mely kifejezetten előnyére vált a helyiségnek, de lemondtak a rá jellemző visszafogott, tompa színekről. A vidám zöld mellett ráadásul letisztultnak korántsem nevezhető, domború, virágos díszítő csempéket is beépítettek, ami játékosabbá és vidámabbá teszi a képet.De a dekoráció sem lépi túl a kellő mértéket. A dekorcsempék mellett másra már nem is nagyon volt szükség, így a nagyméretű, süllyesztett tükör, amely optikailag tovább növeli a helyiséget, a csempe dekorcsíkjából kapott stílusos, de nem hivalkodó keretet.
- tg -
Fotó: Bartos Gyula
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008/01. számában jelent meg.