Egy jó lábosnak vastag és lapos az alja, hogy a lehető legegyenletesebben oszlassa el a hőt. Vannak „ínyencek", akik súly alapján vásárolnak lábost, mondván, egy könnyű edény alja biztosan vékony, abban pedig könnyen odakap az étel. A technológiai fejlesztések eredményeképpen egyre több gyártó készít többrétegű, különleges fémötvözetű aljjal lábost, amely akár hagyományos, akár indukciós melegítésre is alkalmas.
Az ideális hőfelhasználás tehát az egyik legfontosabb szempont a lábos kiválasztásakor, hiszen annál finomabb lesz az étel, minél egyenletesebben járja át a meleg. Vannak professzionális szakácsok, akik a vörösrézből készült edényekre esküsznek. Ez az anyag ugyanis kiválóan vezeti a hőt, és állítólag lehetetlen benne odaégetni az ételt. Az viszont egyáltalán nem szerencsés, ha az edény füle vagy a nyele is melegszik. Éppen ezért a drágább darabok gyártói ezeket speciális bevonattal látják el, esetleg más anyagból készítik.
Egyes gyártók speciális fedőket is ajánlanak termékeikhez. A francia Staub cég például minden edényéhez apró tüskékkel ellátott tetőt kínál, hogy a főzés közben keletkező gőz egyenletesen csepegjen vissza az ételre. Az általános igényeken túl azonban minden főzőedénynek megvan a maga specialitása, attól függően, hogy milyen anyagból - acélból, zománcozott acélból, rozsdamentes acélból, öntöttvasból, alumíniumból, vörös- vagy sárgarézből, üvegből, kerámiából - és milyen technológiával készül.
A kínaiak évszázadok óta kerámiaedényekben főznek annak érdekében, hogy minél kevesebb zsiradékot kelljen használni az ételek elkészítéséhez, és az alapanyagok a saját levükben párolódjanak. Napjainkban egyre több gyártó fejlesztéseinél kerül előtérbe az egészséges gasztronómia.
A tápanyagokban gazdagabb, kevesebb kalóriával és zsírral készülő ételek elkészítését teszik lehetővé - és ezáltal egészségesebb életmódot ígérnek - például a Zepter úgynevezett akkutermikus aljjal készülő edényei. Ezekben víz, olaj vagy zsiradék nélkül főzhetünk. A több rétegből felépülő lábosban nem fő ki az ételek természetes aromája, íze, sem a vitaminok.
Az öntöttalumínium-technológiával és valamilyen teflonbevonattal készülő edények szintén alkalmasak alacsony zsírtartalmú ételek elkészítésére. Vastag falaik egyenletesen osztják el a hőt, és remekül tartják a meleget. Kiválóan alkalmasak sütéshez, pároláshoz vagy akár grillezéshez is. Marinírozott - sós, erősen fűszeres, ecetes lében pácolt- halhoz, zöldségekhez vagy vadhúsokhoz azonban nem ajánlott ilyen edényt használni, azokat zománcozott vagy cserép lábosban lehet finomra főzni.
Az energiatakarékosság szintén fontos szempont lehet a főzőedények kiválasztásában. Manapság újra divatosak az öntöttvasból készült edények, amelyek sütőben és tűzhelyen egyaránt használhatók. A súlyos darabok legfőbb erénye, hogy sokáig megőrzik a hőt, így a bennük főzött étel meleg marad azt követően is, hogy levették a tűzhelyről, vagy kivették a sütőből. Mivel az edény teste egyenletesen osztja el a hőt, az étel is egyenletesebben fő meg, és ízletesebb lesz.
A kukták szintén alkalmasak a spórolásra. A kínálatban számos könnyen kezelhető, biztonságos és formatervezett gyorsfőzőt lehet találni. A WMF azt állítja, hogy kuktáival a főzéshez szükséges idő akár 70 százalékkal is rövidebb lehet a hagyományos eljárásokhoz képest, és ne csak sokkal több vitamin és ásványi anyag marad az ételekben, de a főzéshez szükséges energiafelhasználást is drasztikusan, akár 50 százalékkal csökkenthetjük.
Sebők Orsolya
Illusztráció: Förster Tamás, Hansa, Sykora
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2009. április-májusi számában jelent meg.