Itt van a nyár, ilyenkor a legtöbb kisgyermek, és természetesen a szülő is szívesen tölti idejét víz partján. Jól esik megmártózni a kellemesen hűvös vízben, sőt még a fejünket is beledugni, elmerülni a forró nap elől. Ám mindez nem veszélytelen, fel kell készülnünk a rettegett fülgyulladásra.
Míg készülünk a nyaralásra, jó ha felkészülünk arra, hogy a strandok, tavak vizében, a felmelegedés hatására könnyen elszaporodnak a baktériumok. Ilyen esetben a gyakori víz alá merülés következtében megtelik a külső hallójárat vízzel. Az egészséges dobhártya nem engedi, hogy a piszkos víz bekerüljön a középfülbe. Ebben az esetben is figyelnünk kell, hiszen a :
- külső hallójárat bőre felázik, elveszti természetes védekezőrétegét, a fülzsírt. Ez kedvező körülményeket teremt a baktériumok elszaporodásához, és a bőrbe való bejutáshoz.
- A zsírréteg leázásával, eltűnik egy másik védelmi vonal, a savköpeny. Így könnyen bejutnak a gyulladást okozó baktériumok.
- Fülünk állandó tisztogatásával, fülpiszkáló használatával, apró hámsérüléseket ejtünk a bőrünkön, melyek szabad szemmel nem is láthatók. Ezzel is csak segítünk a baciknak, hogy kellemetlenséget okozzanak.
- Az ekcémás, repedezett bőr is komoly veszélyforrás lehet, akinek sokszor viszket a füle, kevés benne a fülzsír, szenteljen egy kis figyelmet a strandolás során.
Fontos tudni, hogyan ismerhető fel a hallójárat gyulladása. A külső fül hallójárata beszűkül, és rendkívül fájdalmas lehet. Akár lázzal is járhat, mely esetben feltétlenül forduljunk szakorvoshoz, mert lehet, hogy már a középfülbe is átterjedt a gyulladás. A gyulladt bőr, sárgás színű váladékot termel, ami a fülkagylóra is kiszivároghat. A duzzanat szinte elzárja a hallójáratot, mely esetben átmeneti halláscsökkenés is lehet. Az egyszerű, nyári időben szinte mindennapos uszodai fülgyulladások általában nem járnak heves tünetekkel, enyhe lefolyásúak, de gyakran megismétlődhetnek.
Védjük fülünket!
Ha tudjuk, hogy gyermekünk hajlamos a fülgyulladásra, strandolás, fürdőzés előtt cseppentsünk fülébe egy kevés babaolajat.(steril napraforgó, körömvirág olaj is jó) Ez vékony rétegben bevonja a bőrt, és víztaszító réteget képez. Jótékony hatása van pár csepp ecetnek is, mely segít a savköpeny helyreállításában, védi a bőrt, és jól hűsíti a gyulladásos területet. Tartózkodjunk, a túlzott fültisztítástól, nehogy felsértsük vele a kicsi fülét.
Általában az a vélekedés, hogy melegen kell tartani a fület. Szakemberek ezzel ellentétben, a külső fül gyulladásakor inkább a hűtést javasolják. Jó szolgálatot tesz a fülmelegítő sapka, mely hűtésre is alkalmas. A betét részét egy pár percre hűtőbe kell rakni, majd a kicsi fülére tenni egy tiszta ruhát, és rá a sapkát.
Ha egy kis nátha is kezdetét veszi, nagyon fontos az alapos orrszívás, mellyel elkerülhető, hogy a váladék a fül üregeibe menjen, és gyulladást okozzon. Nem kell félni tőle, olyan gyakran lehet használni, amilyen gyakran fújnánk az orrunkat.
Szeretném felhívni mindenki figyelmét, hogy fülfájás esetén, konzultáljon feltétlenül szakorvossal!