Magyarországon kevesebb mint 1250 állampolgárra jut egy magánmedence. Franciaországban ez az arány hozzávetőlegesen 131, Németországban 160, míg Olaszországban 876. Ha figyelembe vesszük, hogy egy napilapcikk szerint nálunk évente hozzávetőleg ezer új medencét telepítenek, nem is állunk rosszul. Kérdés azonban, hogyan használjuk az egészség és a kényelem e forrását. A testedzés mindinkább tért hódító új és kellemes formájáról, a vízi tornáról kérdeztük Molnár Ágnest, a Thermal Hotel Helia gyógytornászát.
- Azt mindenki tudja, hogy a víznek felhajtóereje van - ettől "csökken" benne a testsúlyunk, alig több mint három százalékára. De hiába érezzük magunkat könnyebbnek, mégis nehezebb benne a mozgás.
- A vízi tornában főleg ezt a két jellegzetességet használjuk ki, olykor a kettő kombinációját is. A felhajtóerőt ellenállásként, amikor például ellene dolgozunk. A vízben végzett gyakorlatok adott esetben keményebb munkát jelentenek, jobban fogyasztanak, erősebben terhelik a szívet, mint a szárazon tartott edzés, csak éppen nem izzad közben az ember. Ilyenkor a víz fizikai tulajdonságait használjuk, a kémiaiakat csak akkor, ha gyógyvízben tornázunk. A levegőnél sűrűbb közegben a gyorsabban végzett vagy erősebb gyakorlatokkal úgy erősíthetjük izmainkat, hogy közben nem terheljük őket, nem nehezedik rájuk nyomás.
- A vízben való mozgatás, mozgás a betegség, a műtét, a baleset utáni rehabilitáció egyik legfontosabb fázisa. Ám bizonyos betegségek megelőzésében is kulcsfontosságú a szerepe. Mire kell ügyelnünk, ha erre vállalkozunk?
- Úszni huszonnyolc fokban kellemes, tornázni harminc-harmincnégy fokban szabad. Hidegebb vízben az izmok merevek, a melegebb pedig túlterheli a keringést. Fontos a vízmélység is: a százharminc centiméter az ideális, ekkor hatásosak a gyakorlatok. Ha a medence ennél mélyebb, érdemes támaszkodópadkát is kialakítani a korlát mellett. Fontos tanács: ami kilóg a vízből, azt nem érdemes tornáztatni.
- A vízben azonnal nagyobb terhelésnek tehetjük ki magunkat, mint esetleg tegnap még a konditeremben?
- Ezt semmiképp sem szabad. Fokozatosan és rendszeresen kell tornázni - mindenkinek ajánlott kezdetben gyógytornász tanácsát, javaslatát kérni. Eleinte napi tizenöt perc elég, később ezt huszonötre lehet emelni. Bár ez első hallásra talán kevésnek hangzik, éppen akkora mennyiség, amelyet a legtöbben hajlandóak naponta is végigcsinálni. Számtalan eszköz, színes és rugalmas henger, karika, rúd, súly és egyéb ügyes apró tárgy segíti a betegeket és természetesen azokat az egészségeseket, akik azok is akarnak maradni.
Cs. J.
Konyha és Fürdő Piac