Sajnos van, hogy egy banálisnak tűnő feladat megoldásához is szerelőt kell hívnunk, csak mert nem ismerünk néhány egyszerű mesterfogást.
Fontos tudni, hogy az otthoni futójavítások is feltételeznek némi hozzáértést, és szükséges néhány alapvető eszköz beszerzése. Ennek költségei azonban messze elmaradnak az esetleg a házhoz hívott mester kiszállási és munkadíj költségétől, és még az e célra igénybevett szabadság sem apasztja a pihenőidőnket.
Íme a lista: barkácsfúrógép, fém-, fa- és falfúrásra is alkalmas szárakkal, csavarhúzókészlet, villáskulcs garnitúra, imbuszkulcsok, csapmaró szerszám, kalapács, kicsi kézigyalu, csavarok, tiplik, különböző méretű szögek, duguláselhárító spirál 5 m-es, fázisceruza, csiszolópapír, kis tubus szilikonzsír és univerzális kenőanyag , faragasztó, spakli, gipsz, csaptömítések, szigetelőszalag, reszelők.
Praktikus otthon tartani néhány pótizzót, vezetéket, villásdugót is.
A vízvezeték hibái között a csöpögő csap okoz gyakran fejtörést, pedig ennek is igen egyszerű a javítása. Nézzük tehát, mi a teendő!
1. Zárjuk el a sarokszelepeket vagy a fővezetéket.
2. Engedjük ki a nyomást a csőből, és hagyjuk picit nyitva a javítandó csapokat.
3. Egy mozdulattal húzzuk le a fogantyút a csapról. Ha csavarozott, oldjuk a kötést. Alapesetben egy 17 mm-es villáskulccsal kicsavarhatjuk a csap betétjét, és máris látható a bűnös vízszámla növelő, félcollos tömítés(kb. tíz forintért beszerezhető).
4. Másodpercek alatt kicserélhetjük, ám mielőtt visszacsavarnánk, nézzünk bele a csapbetét helyére, hogy simának látjuk-e a gumitömítéshez illeszkedő felületét. Ha nem, akkor csavarjuk be a csapmaró szerszámunk menetét a betétbe, és rányomva néhányszor forgassuk körbe, hogy leszabályozzuk ezzel a zárófelületet.
5. Ezután öblítsük ki a bronz forgácsot, és a csapbetétet csavarjuk vissza a helyére. Ha érezhetően nehezen jár a csap, csavarjuk szét a két félből álló záróelemet, és kenjük meg szilikonzsírral, így szereljük a helyére.
6. Mielőtt a fogantyúkat a helyére raknánk, ellenőrizzük a belsejében lévő ricnis műanyag hüvelyt, hogy nem sérült-e a bordázat rajta. Filléres alkatrész, ha szükséges cseréljük.
Érdemes figyelni arra, hogy a sikeres javítás után ne húzzuk meg annyira a csapot, ahogy a csepegés idején megszoktuk.
A másik legkellemetlenebb jelenség a lefolyók, szifonok dugulása. Ha már túl vagyunk a lefolyótisztító vegyszerek pénztárcát nem kímélő sorának kipróbálásán, felejtsük el a bugyuta reklámokat, és lássunk hozzá a kikerülhetetlen javításhoz.
1. Amennyiben van a háztartásban vizes porszívó, javaslom, hogy ezzel próbáljuk a szifonból kiszippantani a dugulást okozó anyagot. Ehhez úgy illesszük a szívócsövet a lefolyó nyílására, hogy ne kapjon falslevegőt, és a túlfolyó nyílását is fogjuk be. Általában, ha nagyteljesítményű a gépünk, könnyedén megbirkózik a feladattal. Ekkor a dugulást okozó anyagot a vizes porszívó szennyvíz tartályában találjuk. Ugyanezen eszköz alkalmas egyedül a padlószifonok tökéletes kitisztítására is.
2. Próbálkozhatunk a pumpás megoldással is, de fontos, hogy a mosdókagyló, vagy a mosogató túlfolyóját befogjuk egy vizes ruhával, mert különben hatástalan lesz a pumpálás.
3. Ha ez nem vezet eredményre,akkor elő a fölmosó vödörrel! Tegyük a szifon alá, és szereljük le. Vigyázat, tele van nem éppen gusztusos üledékkel, és kiömlik, amint lecsavarjuk az ezt fölfogó alsó részt!
4. Figyeljünk arra, hogy egy tömítés is lesz az a csavar peremén, ezt ne öntsük ki az üledékkel együtt. Mossuk tisztára, és mielőtt visszaszerelnénk, csapnyitással öblítsük a nyitott szifont. Legtöbbször elegendő ez az egyszerű eljárás, és megoldódik ez a bosszantó hiba.
5. Ha mégsem járunk sikerrel, teljesen szereljük alkatrészeire a szifont, mert alaposabb tisztítást igényel, különösen a mosogatók esetében. Fontos a tömítések sorrendjét megfigyelni, és törekedni arra, hogy se a szétszerelésnél, se az összerakásnál ne sérüljenek.
6. Nem haszontalan, ha a visszaszerelés előtt használjuk a csőspirált beledugva, forgatva a lefolyócsőben, amilyen hosszan csak sikerül lejuttatni a csőben.
A küzdelmes, ám sikeres javítás után próbáljuk megértetni életünk párjával, hogy a maradék rizs, vagy spagetti lakásból való távozásának legcélszerűbb útja nem a lefolyón át vezet a szennyvíztelep felé.
A cikk írója ezúton mond köszönetet Kiss Zsigmondnak a mindenre kiterjedő szakmai tanácsért és útmutatóért!
K. V.