Ma már nem csak kényelmi szempontok miatt van egyre több otthonban mosogatógép. A korszerű készülékek munkába fogásával ugyanis akár a felére-negyedére csökkenthető az edények kézi tisztításához felhasznált víz, miközben a masinák energiafogyasztása is alatta marad a manuális tisztításénak. Számokra lefordítva ez azt jelenti, hogy amíg például egy 12 terítékes étkészlet kézzel történő és közel 60 percet igénybe vevő elmosogatásakor körülbelül 40 liter vizet használunk el, addig a legújabb, AAA jelzésű - vagyis a legjobb energia-, mosogatási és szárítási hatékonyságú - gépekkel ugyanannyi mosatlan edény megtisztítása 15 perc alatt elvégezhető, s mindössze 10 liternyire rúg az elfogyasztott vízmennyiség. További előnyük e korszerű gépeknek, hogy az áramfelhasználásuk is jóval kisebb, az előbbi paramétereknél maradva csupán 0,98 kWóra a kézi mosogatás 2,6 kWóra igényével szemben. Persze ehhez olyan készüléket kell választani, amelynek működése környezetbarát, és maximális hatékonysága minimális energia- és vízfogyasztással jár.
A mosogatógép kiválasztásánál
mindenképpen vegyük figyelembe a család létszámát, a különféle összejövetelek gyakoriságát, vagyis azt, hogy előreláthatóan milyen lesz a mosogatómasina kihasználtsága. Ennek alapján válasszuk meg a gép méretét, kapacitását és a hatékonyság szerinti besorolását is. Ha gyakran használjuk a készüléket, akkor mindenképpen legmagasabb energiahatékonyságút vegyünk. Igaz, hogy mélyebben a pénztárcába kell nyúlni, de megéri: a magas energiaosztályú mosogatógép működtetési költsége - mosogatási idő, áram- és vízfogyasztás - jóval kedvezőbb, mint az ugyan olcsóbb, de alacsonyabb energiahatékonyságúé, tisztítási és szárítási hatékonysága is jobb, így a többletár viszonylag rövid idő alatt megtérül. A méret és a kapacitás esetében a család létszáma legyen az alap: az optimális méretű készülék terítékszáma éppen duplája kell legyen a család létszámának. Ennél nagyobb gépet fölösleges vásárolni.
A piac készülékkínálata
rendkívül széles a terítékszám, a méret, az ár és a beépített funkciók tekintetében egyaránt. A kisebbek többnyire 8-10, a nagyobbak 12-15 terítékesek, az áruk pedig 80-90 ezer forint körül indul. A prémiumkategóriásoké persze jóval magasabb, ám ezek a készülékek a modern kor összes követelményének megfelelnek. A vezérlőket tökéletesítették, így képesek „kommunikálni", a hatalmas LCD-kijelző a grafikákkal és animációkkal ugyanis már-már vetekszik az emberi kommunikáció folyamatával. Emellett a gyártók számos típust kiegészítettek automata mosási ciklusokkal és 9-19 óráig terjedő késleltetési lehetőséggel, hármas átfolyási és szivárgásgátló rendszerrel, túlfolyásgátlóval és vízszabályozóval, melyek maximális biztonságot eredményeznek. Emellett persze a legnívósabb gépek magukban hordozzák az ember és környezet közötti kapcsolat egyensúlyára és fenntarthatóságára való törekvés jegyeit. Az új típusú, tripla A besorolású, kisebb energia- és vízfogyasztású készülékek környezetkímélők, így maguk is környezettudatosságra, hatékonyabb energiafelhasználásra ösztönöznek.
Hasznos tanácsok az energiatakarékos működtetéshez
● A hatékonyság érdekében mindig töltsük fel teljesen a gépet. Ha nagyon muszáj, használhatjuk a féltöltetet - de figyelem: két féltöltet jóval több vizet és áramot fogyaszt, mint egy egész! - vagy az automata programot. Ez utóbbi bekapcsolásakor a gép érzékeli az edények mennyiségét és szennyezettségét, így annak megfelelő mennyiségű vizet használ fel a tisztításhoz.
● Mosogassunk ökoprogrammal, ehhez a készülék kevesebb vizet és energiát használ fel.
● Mielőtt betennénk az edényeket a mosogatógépbe, távolítsuk el a nagyobb ételmaradékokat: ezzel kíméljük a szűrőrendszert.
● Gyakorta tisztítsuk meg a szűrőrendszert!
● Ne rakjuk szorosan egymásra az edényeket és az evőeszközöket, a poharakat fejjel lefelé tegyük a kosarakra.
● A víz keménységének megfelelően állítsuk be a gép vízlágyító gombját, így a készülék élettartama hosszabb lesz.
● Ügyeljünk arra, hogy csak a mosogatógéphez előírt anyagokat - só, mosogatószer, öblítő - és adagokat használjunk!
Mit tudnak a korszerű mosogatógépek?
6. érzék: két program is igazodik a mosandó edények mennyiségéhez és a szennyezettség mértékéhez. Ennek megfelelően állítja be az időt, valamint a szükséges víz- és energiamennyiséget.
Állítható magasságú felső kosár: a felső kosarat különböző magassági szintekre lehet állítani, a nagyobb edényeknek is megfelelően, így teljesen feltölthető a mosogatógép.
Aqua-Control és Aqua-Alarm: a vízkontroll gondoskodik a tökéletes szigetelésről, és még akkor is kiüríti a vizet a gépből, ha az nincs bekapcsolva. Az alarm funkció pedig baj esetén hangjelzéssel figyelmeztet.
Beépíthető készülék: a gépet az egybefüggő konyhai munkalap alá építik be, majd a bútorral azonos anyagú és színű ajtólappal fedik le.
Bioprogram: maximum 50 Celsius-fokon dolgozik, és miközben energiát takarít meg, tökéletes feltételeket teremt ahhoz, hogy az enzimek természetes tisztítóhatása maradéktalanul érvényesülhessen.
Delay Timer (késleltető időkapcsoló): az edénnyel és mosogatószerrel feltöltött készülék elindítása 3, 6, 9 vagy 12 (egyes modelleken akár 24) órával késleltethető.
Duo Wash: a gép egyszerre kétféleképpen mosogat, a törékeny poharakat a felső, az erőteljesen szennyezett edényeket pedig az alsó kosárban, és mindegyikhez beállítja a megfelelő víznyomást és -hőmérsékletet.
Fél program: akkor működtethető, ha nincs elég mennyiségű edény a gép teljes megtöltéséhez.
Flexiform kosarak: megkönnyítik a különböző formájú és méretű edények bepakolását a gépbe.
Gyermekzár: megakadályozza, hogy a gyermekek benyúlhassanak a gépbe.
Gyorsmosogatás (Quick): víz- és áramtakarékos program enyhén szennyezett, rászáradt ételmaradéktól mentes edényekhez.
Klikk-klakk rendszer: kiemelhető a felső kosár, hogy a nagy edények is beférjenek a gépbe.
LCD-kijelző: segíti a mosogatógép beprogramozását, tájékoztat az éppen végbemenő munkafolyamatokról, és jelzi, várhatóan mennyi ideig tart még a mosogatás.
Lehajtható tányérbetét és evőeszközkosár: biztonságosan tartja a tányérokat, de ha nagyobb edényt teszünk a gépbe, lehajtható. Az evőeszközkosár oldalának lehajtásával a tiszta evőeszközöket higiénikusan, a nyelüknél lehet megfogni.
Légkondenzációs szárítás: a levegő nedvességtartalmát egy ventilátor a hidegvíztartály oldalfalára csapja le, majd a párátlanított levegőt a rendszer visszavezeti a készülékbe a szárításhoz.
Novotronic szabályozás: a készülék eltárolja a fellépő hibákat, így azok javításkor előhívhatók.
Programfrissítés: a meglévő program számítástechnikai eszközökkel újabbra, korszerűbbre cserélhető.
Rackmatic kosár: a felső kosár magassága kiemelés nélkül, megtöltve is egy mozdulattal változtatható.
Rapid-Dry: különlegesen gyors program, mindössze 40 perc alatt elmosogat, és szárít.
Sensor System: pontosan leméri a víz tisztasági fokát, beállítja a hőmérsékletet, meghatározza, mennyi ideig tartson a mosogatás, és hány öblítésre van szükség a tökéletes végeredményhez.
Spot Control: működés közben fény-, a program végén hangjelzést ad a gép.
Súlyautomatika: speciális automata szenzor súlyra érzékeli a behelyezett edényeket, és hozzájárul a további víztakarékoskodáshoz.
Szenzoros vízlágyítás: a szenzor méréssel megállapítja a befolyó víz keménységi fokát, majd a programnak megfelelően beállítja azt.
Teljesen integrálható készülék: a gép és a kezelőpanel is teljesen elfedhető a konyhabútorral.
Time 4 You: gyorsprogram, alig több mint egy óra alatt befejeződik.
Turbothermic szárítás: a meleg, párás levegőt a rendszer elszívja, és kivezeti a mosogatótérből, így gyorsan és szépen száradnak az edények.
Üvegkímélő program: alacsonyan tartja a víz hőmérsékletét, elkerülendő, hogy a kényes üvegedényekben, poharakban feszültség keletkezzék, és megrepedjenek.
Víz stop: biztonságot nyújt a víz kifolyása ellen azáltal, hogy túlfolyáskor a befolyócső végén lévő szelep elzárja a beáramló víz útját.
Waterstop-rendszer: közvetlenül a vízcsapra szerelt dupla biztonsági szelep, amely a cső esetleges megsérülésekor automatikusan elzárja a vizet.
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010./1. számában jelent meg.