A minigyümölcsök vagy törpefák több okból előnyösek. Elsőként természetesen a méret említendő, ezek a kisméretű fák elférnek balkonon, tarthatóak kert nélküli lakásokban is, így azok is belevághatnak a gyümölcstermesztésbe, akiknek nem jutott saját földterület.
Az is mellettük szól, hogy mobilisak, így ha elsőre nem megfelelő helyre kerültek, - árnyékba, vagy huzatba, könnyedén arrébb húzhatjuk őket, ami ugye, egy a hagyományosan földbe ültetett fával nem kivitelezhető. Ehhez, bizonyos méret felett, célszerű a dézsát egy görgőkkel ellátott farácsra helyezni, sokkal könnyebb dolgunk lesz a mozgatással. A legtöbb napfény és melegigényes faj csemete korában érzékeny a tűző napsugarakra, de dézsás tartás esetén ez a probléma könnyen áthidalható, a legmelegebb órákban árnyékba állítjuk őket. A felnőtt növények a nyáron gyakran előforduló kánikulai melegekben nem tudnak hűvösebb helyre menekülni, de az edényben nevelkedő példányokat könnyedén biztonságba lehet helyezni ilyenkor.
A dézsás növénytartás mellett szól, hogy a talaj nedvességét könnyebben szabályozhatjuk, az öntözéseket az adott fajta folyadékigényére szabva. Sok gyümölcstermőnek speciális tápanyag szükséglete van, ezt is könnyebb kielégíteni dézsában, mint a kertben. A talajlakó kártevők, illetve a gyomok támadásától is alig kell tartani, a dézsa kis térfogatú földje könnyedén ellenőrzés alatt tartható. A minifák arra is kiválóak, hogy tapasztalatot szerezzünk a gyümölcsfák gondozását illetően, anélkül, hogy a kertben nagyobb volumenű ültetést hajtanánk végre.
Mikor dézsában nevelt gyümölcsökről van szó, kétféle kategóriát lehet említeni. Az egyik – és ezt nem minden kertbarát tudja - a kisméretű, vagy törpeváltozat, ilyet szinte az összes kedvelt gyümölcsféléből kapni, vagyis a minigyümölcsök kedvelői választhatnak törpe almát, szilvát, körtét, meggyet, de még mini őszibarackot is!
Fontos információ, hogy ezeknek a fáknak a termése ízben nem marad el a nagyobb változatok mögött, tehát finom és teljes értékű gyümölcsök, persze a méret miatt a hozam csekélyebb! A másik eshetőség, hogy olyan egzotikus gyümölcstermők közül választunk, amik a magyar éghajlati viszonyok között nem élnek meg (köznyelvi kifejezéssel: nem télállóak), így eredendően csak dézsában nevelhetőek. A hideg hónapokban pedig védett helyre, beltérbe kerülnek. Ilyen a füge, a sárkánygyümölcs, a citrusfélék, az olajfa, vagy a banánfa. Megjelenésük természetesen nem csupán a méretük okán izgalmas, hanem attól függetlenül is szemrevalóak, díszesek, így egyszerűen csak azért is tarthatók, hogy feldobják a teraszt, vagy a balkont.
Dézsás gyümölcsfa Megyeri Szabolcs kertészetéből
További tippek Megyeri Szabolcstól:
https://eletforma.hu/otthon/tavaszi-leander-general/
https://eletforma.hu/otthon/tudj-meg-mindent-az-emelt-agyasokrol/
https://eletforma.hu/divat/ontozes-okosan-a-kertben/