A modern lakótérszervezés, a közös terek számos olyan megoldást kínálnak, ami egy hagyományos konyhában nem megvalósítható. Idetartozik mindjárt a legfontosabb: többfunkciójú térben megszűnik a konyhai magány, az, aki éppen főz, nincs el- és kizárva a társaságból. A falak hiánya ezenkívül azt is lehetővé teszi, hogy többfelől érkezzen természetes fény. Úgy, mint ebben az új alföldi családi házban, ahol a tágas földszinti nappali-étkező-konyha együttesét befogadó térben három égtáj felé is nyitottak ablakot.
A jó konyhai közérzethez persze más is kell.
Mindenekelőtt az, hogy a munka kényelmes, jól szervezhető legyen. A kényelmet itt mindenekelőtt a konyhai berendezések és a nagy munkafelület szolgáltatja: rengeteg hely van a tűzhely mindkét oldalán, annyi, hogy itt még egy igazán rendetlen embernek sem nagyon sikerülne felfordulást csinálni. Igaz, így a mosogató és vele a víz kicsit távol van a főzőhelytől, viszont eléggé közel a méretes konyhaszigethez. A háziasszony a mosogatógép mellett elegendőnek tartotta az egytálcás mosogatót, ez is a munkafelületnek hagy helyet.
Az, hogy a tűzhely a sarokban legyen, a háziasszony kívánsága volt, s mivel kétfelől is ablak határolja, igen kellemes hely a munkához. A természetes szellőzésen kívül egy nagy teljesítményű szagelszívó is gondoskodik arról, hogy a nappalit ne terhelje a konyha közelsége.
Az Ariston érintőgombos, négyégős kerámialapjától balra eső - a nappalival határos - konyharészt egy félmagas szekrény zárja, ebbe került kényelmes magasságba a sütő és a mikró. Rögtön mellette egy kertre nyíló, földig üvegezett teraszajtó, így a konyhát szinte körbeöleli a beáradó természetes fény.
A konyhasziget a nappali felőli oldala nincs megemelve,
emiatt az ott sorakozó bárszékek lábát kissé meg kellett kurtítani. Cserébe viszont jóval nagyobb a felület, ami kényelmesebbé teszi az étkezést. A megoldást az előző lakásban szerzett tapasztalatok sugallták: sziget ott is volt, de nem lehetett melléülni. A sziget a konyha felőli részen ajtóval fedett, két oldalán pedig nyitott polcokat kínál. A nappali felé, összekötve vele a konyhai részt, nagyobb étkezésekre szolgáló hatszemélyes ebédlőasztal kapott helyet.
Tárolóhely - sok-sok fiók, méretes edényeknek nagyok és mélyek, kisebb eszközöknek keskenyebbek, valamint néhány ajtós elem - annak ellenére bőségesen van a konyhában, hogy a sok ablak miatt fölső szekrény csak a spájz melletti részen található. Persze ott, ahol kamra is van, ez nem jelenthet gondot.
A konyhát ezen a fertályon egy termetes oszlop választja el a ház előterétől, amely polcokkal fordul a nappali felé, és ötletesen eltakar előle egy hatalmas, a frontján lehajtható italhűtőt is magába fogadó frizsidert, amit kényelmi okok miatt nem akartak a kamrába száműzni.
Az otthonos hangulatról
elsősorban az összehangolt anyagok, színek és a megkomponált belső világítás gondoskodik.
A konyha belmagassága kisebb, mint a nappalié, az álmennyezetbe épített halogénlámpák kellemes fényt szórnak a munkapultra. A konyhasziget fölötti, burával fedett égősor már célzottan világít, miként a tűzhely fölött a páraelszívó lámpája és a fölső szekrény alá telepített fényforrás.
A cseresznyeszínre pácolt tömörfa frontok mélyebb tónusát kellemesen egészíti ki a fali csempe, a padlólapok és a munkapult homokszíne. A tradicionális megjelenést maivá teszi a gépek krómszíne és a hozzá illő fémfogantyúk. A textileket is összehangolta a lakberendező, Muray Gyöngyi: a bárszékek téglaszíne összecseng az ablakok árnyékolását megoldó római rolókéval.
- kol -
Fotó: chabaphoto.com
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008/01. számában jelent meg.