Csaknem minden harmadik kisiskolás gyerek vásárol iskolába menet szénsavas üdítőt, édességet vagy csipszet, hazafelé pedig gyakran becsúszik egy hamburger vagy sült krumplit.
A Nagy-Britanniában végzett kutatás szerint a középiskolai tanulók 50%-a annyi "junk food"-ot, vagyis üres kalóriákat tartalmazó ételeket fogyaszt, ami éves szinten 20 csomag vajnak és 11 kilogramm kristálycukornak felel meg.
Ezek a szomorú tények, a kormány-szinten szorgalmazott erőfeszítések ellenére, amelyeket a gyermekek egészséges iskolai étkeztetésére fordítanak.
A kutatást végző csoport vezetője szerint sok gyerek nem lakik jól az iskola menzáján kapható ételektől és emiatt zsíros és cukros ételekkel pótolja a hiányt.
Nagy-Britanniában mintegy kétmillióra tehető a túlsúlyos gyermekek száma, a legtöbb elhízott kiskorúval pedig Skócia "dicsekedhet". A lakosság arányához viszonyítva a Skótok még a junk food hazáját, az Egyesült Államokat is megelőzik.
A nagyarányú elhízás oka azonban nem csupán a nassolás, hanem a testmozgás hiánya is. A statisztikák azt is kimutatták, hogy a túlsúly és a kóros elhízás az alacsonyabb jövedelmű lakosságot épp úgy érinti, mint a középosztálybeliek gyermekeit.
A magyar gyerekek 9 százaléka túlsúlyos, 4 százalékuk pedig kórosan elhízott. A legtöbb kövér gyerek a tízévesek között van, függetlenül attól, hogy az ország mely pontján él. Vannak olyan osztályok, ahol minden harmadik diák túlsúlyos.
A menzai étkezés az elmúlt években visszaszorult: az általános iskolában az 60%-ot, a középiskolában pedig a 20%- ot sem éri el a befizető tanulók aránya. A gyermekek nagy része vagy nem kap pénzt, még rosszabb esetben reggeli nélkül indul iskolába, vagy ha kap, nem a menzára fizeti be, hanem elkölti az iskolai büfében. Az ott vásárolható egészségtelen termékek fogyasztása hozzájárul ahhoz, hogy egyre nő az elhízott gyermekek száma. Az iskolai étkeztetés és a büfék is reformra szorulnának, és bár készült számukra ajánlás az egészséges élelmiszerekre vonatkozóan, eddig még nem tették kötelezővé a gyermekek érdekeit szolgáló intézkedést.
Sajnos, az iskolai étkeztetés megreformálása sem jelentene biztosítékot az iskolán kívüli nassolásra - ebben a legnagyobb felelősség a szülőkre, nagyszülőkre hárul.