A pihenés, a friss levegő létfontosságú, nélkülözhetetlen az egészség- megőrzésben, az ember harmonikus életvitelében. Anélkül, hogy teljesen fel kellene forgatni életünket, szokásainkat, jóformán csak a karunkat kell kinyújtanunk egy olyan, mindenki által elérhető lehetőség felé, amelynek jóvoltából mindenképpen érezhetően hozzájárulhatunk szervezetünk testi felfrissüléséhez, szellemi, lelki feltöltődésünkhöz - zajos, stresszes világunkat hátrahagyva - még akkor is, ha csupán csak néhány órányi időt tudunk erre szánni alkalmanként.
S mindezt a 30 hektárnyi "zöld szigetet" elérhetjük alig 20 percnyire egy 2 milliós, lüktető világvárostól a budai hegyekben egy természetvédelmi területen, ami már önmagában is egyedülálló!
Az európai őshonos állatfajok bemutatására több min 25 éve létrehozott - mára már látványosan felújított Budakeszi Vadaspark a főváros és környékének egyetlen olyan természetes erdei pihenési, kikapcsolódási központja, ahol valamennyi generáció megtalálhatja a számára hasznos és értékes időtöltést.
Adódik ez a táj szépségéből, a növény és állatvilág gazdagságából, a sík és a dombos területek váltakozásából, a túra útvonalak sokaságából, rendezettségéből, a pihenőhelyek kialakításából, valamint a könnyű és gyors megközelítésből.
Kincs tüdőnknek - ahonnan Budapest kapja az éltető erdei friss levegőjét
Világviszonylatban is ritkaság, hogy egy nyüzsgő, kétmilliós város közvetlen szomszédságában ilyen változatos, értékes ritkaságokban bővelkedő természeti területet találjunk, amelynek megismerése mindenki számára emlékezetes találkozásokat rejthet közvetlen a háborítatlan természettel és annak kincseivel való megismerésben.
Különös jelentőségű, hogy Budapest friss levegőjét folyamatosan az itteni erdők felől uralkodó északnyugati széljárás biztosítja - ez köztudott. Az már nem annyira, hogy milyen erdei kincseket rejtenek a fővároshoz simuló, völgybe húzódó Budakeszi környéki erdők.
Séta nevezetes elődeink kedvelt erdőiben
Valamikor Mátyás királyunk kedvelt vadasos erdeje, vadász és pihenőhelye volt ezen térségbeli, gazdag vadállományú erdő-rengeteg. Az ő utána következő gazdag és módos uraságok ugyancsak szívesen forgolódtak itt továbbra is, nem ritkán családtagjaikkal együtt a frissítő erdei széljárás, valamint a pihentető, szemet-lelket gyönyörködtető táj miatt is. Manapság kiépített erdei utakon poroszkálva idézhetjük meg uralkodó elődeinket, azzal a különbséggel, hogy ma már nem "tilalmazottak" ezek az erdők a "pórnép" előtt sem - mindenki által látogathatóak és élvezhetőek így - az minden egészségi állapotot befolyásoló áldásos hatásával együtt! Ma a vadaspark területén közvetlen közelről, elkerített kifutókban figyelhetjük meg a vadonélő állatok életét egy elkülönített cseres-tölgyes erdőrészleten. A vadasparki kilátóról teljes körkilátás ad lelket gyönyörködtető élményt a Hárs-, a Hármashatár-, a Csiki-, a Kakukk-, a Pozsonyi-, a János-, és a Fekete-hegyek irányába.
Egy világviszonylatban egyedülálló "Európai Diplomás" növényünk a jégkorszakból
Hazánk flórájának leghíresebb tagja, nemzeti kincsünk a különös, ún. "ereklye" virágunk található itt, ezen a tájegységen - főleg a Szénások fokozottan védett lejtőin, a pilisi len. Ez a kicsinyke, de gyönyörű sárga virág egyedülálló a világon. Elnyerte az Európai Tanács által adományozott Európai Diplomát is, mutatva a növény európai fontosságát. Még a jégkorszak előtti időkből származik. De akadnak itt még olyan értékes, a magyar flóra legbecsesebb értékei is, mint a sárga habszegfű, a zergeboglár, az erdélyi kérics, a szürke bogáncs, többféle orchideafajta vagy akár a magyar vadkörte.
A Budakeszi Vadaspark és az erdei ehető növények - az erdei élelmiszerek dicsérete
A hazai erdőinkben található ehető erdei növényekből készített termékeknek ad időről-időre otthont a Budakeszi Vadaspark. Prof. Dr. Török Szilveszter nyugalmazott egyetemi tanár szavaival egyetértve így lehet dicsérni az erdő ehető növényeinek hatásait az emberi szervezetre:
"Az ehető növények - így az erdőben található növények is - semmi mással nem helyettesíthető szerepet töltenek be az emberek életében. Biológiailag aktív anyagaik révén a biológiai katalizátor szerepét töltik be: energiaforrások, vérképző és vértartalék-szabályozók, az agy, a szív- és az emésztőrendszer működését és a szervezet kiválasztó tevékenységét szabályozó anyagok. A vadon termők főleg az ember racionálisabb táplálkozásában jelentősek lehetnek, elsősorban vitamin, ásványi anyag, enzim, diétás rost, íz- és aroma anyag forrásként.
A vadon termő, az erdőben található ehető növények és a belőlük készített élelmiszerek nagy választékot jelent-jelenthetne (!) minden ember számára, ennek ellenére a termékek felhasználása a háztartásokban aránytalanul kicsi. Asztalunkon alig jelennek meg a csipke, a kökény, a som, az áfonya, a galagonya, a bodza, a homoktövis, a medvehagymáról, az erdei meggyről, az angyalgyökérről, és az ízesítő fűszernövényekről nem is beszélve és a felsorolás még nem is teljes. Az ember a természettel való együttélés során örömmel és boldogsággal töltődik fel, és eközben maga is jobbá és szebbé válik.
A természet nevelő, jótékony hatásával tisztában kell lennünk. Nem lehet sem alul, sem túlértékelni, s főleg sohasem szabad elfeledkezni arról, hogy mi is a természet része vagyunk, miként az erdei vadon termők is. Aki megismeri a természet utolérhetetlen szépségeit az gondosabban, humánusabban fog vele élni."
Éljünk az erdő, a természet adta kincsekkel tudatos bölcsességgel és éltetni fog bennünket egészséggel, kiegyensúlyozottsággal, örömmel!
T.M.