Az egész lakásban, de a kiszolgálóhelyiségnek tekintett konyhában és fürdőszobában még inkább a praktikumnak kellene dominálnia. A modern lakberendezés azonban ezt a trendet már sokszor megtörte és felülírta, így a „vizes helyiségek" már réges-régen nem háttérszereplők, sőt a legőrültebb trendek is beeszik magukat a hidegburkolatos falak közé. A mimikrire, megtévesztésre, elbizonytalanításra, figyelem- és mosolykeltésre játszó, elvarázsolt kastélyokat idéző enteriőrök eleinte kiállítási installációként jelentek meg. Egy teljes egészében, a méretektől az anyagokon át a színekig és apró tárgyakig ezt a stílus követő helyiség feltehetően gyorsan el is fárasztaná mind a szemet, mind az agyat a hétköznapi használatban. Ennek ellenére nem kell lemondani arról, hogy a mesevilág bizonyos részleteivel vagy visszafogottabb, de a lényeget átadó megjelenítésével varázsoljuk el mindennapi életünk tereit.
Elvarázsolt világgá alakítani
egy szobát elsőként a túlságosan határozott, belátható tér és a körvonalak megtörésével lehet. A tükrök alapvetően alkalmasak a tér optikai tágítására, így szinte minden szobában előnyösek. Ha viszont a sima tükörtáblák helyett megtört, „görbe" típusokat vagy több, megkomponáltan elhelyezett darabot használunk, a tértágítás mellett vagy helyett megsokszorozhatjuk a látványt. Ez, ha véletlenül történik, belsőépítészeti bakinak számít, ha viszont tudatosan, akkor lenyűgöző elvarázsolt terek létrehozásának az eszköze lehet. A látvány mellett a fényeket is többszörözve pedig még inkább meseszerű a végeredmény. A méretek felborítása is fontos eleme ennek a stílusnak. Az Aliz Csodaországban meséből ismert törpítő főzet és nyurgító sütemény hatására a környezet és az ember méretaránya felborul, hétköznapi tárgyak tűnhetnek babaházba valóan aprónak vagy éppen óriás méretűnek. Az „oversize", vagyis túlméretezett dolgok divatja a lakberendezésben és az öltözködésben egyaránt hódít, számos neves tervező bolondítja meg tereit ilyen darabokkal. Egy eltúlzottan nagy lámpa, tükör vagy bármi más akár még praktikus is lehet, ugyanakkor egymagában is képes hallucinációt idéző látványt teremteni. Persze nemcsak a méret, a szokatlan elhelyezés is tökéletesen alkalmas a hatáskeltésre. Egy egyszerű asztali lámpa is különlegessé válik például, ha csillárként szereljük fel. Gondosan megválasztott darabokkal és hellyel akár az egész szoba úgy tűnhet, mintha a feje tetejére állt volna anélkül, hogy a praktikus szempontok sérülnének. Minden extravaganciájuk és humorosságuk ellenére az Aliz Csodaországban stílusában berendezett terek végső soron kifejezetten elegánsak, csillogóak és lenyűgözők.
A díszletszerűség az a kulcsszó,
amely összefogja ezt a stílust. A játékos, furcsa formák is fontos elemei a meseszerű hatás elérésének. Lehet szó olyasmiről, amit gyerekkorunkban képzeltünk el, egy igazi valóra vált álomról cukorkaszékekkel és ehhez hasonlókkal, élénk színekkel, játékos formákkal. De nem csak gyerekmesék léteznek. A felnőttek történeteiben is fontos az, hogy valami direkt elnagyolt, oda nem illő kerüljön a térbe. Lehet ez akár építőkockákra hasonlító oszlop, árnyék berendezési tárgy, amely csak úgy tesz, mintha ott lenne, vagy olyasmi, ami valami másnak álcázza magát. A csillogó részletek, a túlzásba hajló dekorációk mind hozzátesznek a felnőttmesék díszleteihez. A mesekönyvbe illő árnyalatok helyett sötétebb szcénát is választhatunk. A mély hátterek, különleges fényhatásokkal kiemelt feketék éppúgy rejtélyes, de egészen más, súlyosabb hangulatot teremtenek. Ha viszont a többi eszköz közül válogatva ragaszkodunk a világos, nyugodtabb színekhez, az összkép barátságosabb és élhetőbb lesz anélkül, hogy elvesztené a stílusát.
Végül, de nem utolsósorban
nagyon fontosak a hatást erősítő részletek. A mesék szereplői megjelenhetnek direkt formában, de sokkal érdekesebb, ha olyan kiegészítők kerülnek a térbe, amelyek alkalmasak arra, hogy maguk váljanak történetek főszereplőivé. A meghökkentés ebben az esetben szinte alapkövetelmény, előnyben vannak a könnyen asszociációkat keltő tárgyak. Ha mondjuk Alizt vesszük példának, egy tál a közepén hentergő nyúllal vagy egy teáscsészékből összeállított váza épp elég lehet ahhoz, hogy elindítsa a szobába belépők fantáziáját. Természetesen, mivel itt semmi nem véresen komoly, viccesebb tárgyak kerülhetnek a középpontba. Cirkuszi lovat imitáló fali váza, mókás arccal díszített tároló, repülő lámpa vagy ehhez hasonló darabok nem csak a világhírű dizájnerek műtermeiből, de sok hazai boltból is beszerezhetők, és akár magukban is különleges élt adhatnak egy helyiség berendezésének.
Fotó: Förster Tamás, Hayon Studio, Marcel Wanders Studio, Fornasetti
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010/2. számában jelent meg.