Nagyszabású kalandra készül a Lucullus Baráti Társaság: a gasztronómiai egyesület két hét múlva expedíciót indít a Góbi-sivatagba.
A Szilasfood-Lucullus Góbi Expedíció hét főből álló csapata 1000 kilométert tervez megtenni lóháton 30 nap alatt Belső-Ázsia legendás, Európa számára szinte teljesen ismeretlen történelmi vidékein, hogy betekintést nyerjen a nomád gasztronómia rejtelmeibe, és tudományos kutatásokat végezzen. A Szilasfood-Lucullus Expedíció mintegy nyolchónapos fizikai, lovas, szakmai felkészülést követően indul útnak, amelyben a csapat orvosi, katasztrófahelyzet-kezelési felkészítését a Magyar Vöröskereszt Győri Elnöksége felügyelte.
Célba éréskor, július 10. körül a délnyugat-mongóliai Altáj településen paprikás csirkével ünnepli meg a sikert a Társaság. Az expedíció kalandjait a Danubius Rádióban, a Duna TV Reggeli műsorában, valamint a www.gobi.hu weboldalon lehet majd nyomon követni. Július első hetében az érdeklődők nyilvános beszélgetés keretében, személye-sen tehetnek fel kérdéseket műholdas kapcsolaton keresztül az Expedíciónak az Alexandra Pódiumon, majd rögtön a hazaérkezést követően a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Történelmi legendák vidéke: a Góbi-sivatag
A Góbi a Dél-Magyarországnak és Vajdaságnak megfelelő Északi szélesség 40. és 46. foka között helyezkedik el, a sivatagot kettészeli a mongol-kínai határ. A közhiedelemmel ellentétben a sivatagnak csak mintegy 3%-t képezik homoksivatagok, a többi területet homokdűnék, sziklamezők, kanyonok, holdbéli hegységek, sós tavak határozzák meg. A nem túl távoli múltban dús növényzet, és gazdag állatvilág népesítette be ezt a tájat, amiről a világ legnagyobb dinoszaurusz ásatásai, több ezer éves sziklarajzok és ősi települések romjai tanúskodnak. Az elsivatagosodást követően is meghatározó világtörténelmi epizódok sora zajlott ezen a vidéken. Itt vonultak végig a hunok és Dzsingisz kán mongoljainak kínai hadiösvényei, erre vezettek át a Selyemút karavánjai, és számos magyar Belső-Ázsia kutató - többek között Kőrösi Csoma Sándor, Vámbéry Ármin és Stein Aurél - ezen a vidéken vélte felfedezni őseink hazáját. A Góbiban több ezer éve élnek nomádok, akik megtanultak alkalmazkodni a sivatag szélsőséges klímájához, és a napi akár 80 fok hőingadozáshoz.
A Góbi expedíció útvonala
Mongol területen végigvonuló expedíciónk a Góbi keleti kapujából, Dalanzadgad településről indul. Az út első, mintegy 400 kilométeres része kősivatagokon, a Khongoriin Els homokdűnéin és az Ikh Bogd hegység sziklás szirtjein vonul át. Ezután a csapat a sós tavak vidékére jut el (érintve az Orog Nuur és a Boon Tsagaan Nuur tavakat), amelyet az egykori nomád birodalmak szent hegységének, az Altájnak a füves lankái követnek. Útvonalunkat úgy terveztük, hogy után-pótlásunk valamint az esetleges légi mentés biztosított legyen.
Az expedíció időzítéséről
A Góbi-sivatag időjárására szélsőséges kontinentális klíma a jellemző. A hosszú télen akár mínusz ötven fokos fagyok alakulhatnak ki, míg tavasszal és ősszel homokviharok söpörnek végig a tájon, ami kevés lehetőséget ad az állatok regenerálódására. Egyedül a nyári hónapok alkalmasak hosszabb sivatagi tartózkodásra. Expedíciónkat ennek megfelelően időzítettük.
2007. június 8-án indul el Budapestről, ahonnan Moszkván keresztül repülővel jut el Ulánbátorba. A sivatagi menet június 11-én indul, majd a tervek szerint július első hetében ér véget Altájban. Az expedíció július 10. környékén ér vissza Ulánbátorba. Magyarországra 2007. július 12-én érkezik vissza.
Technikai megvalósítás
Expedíciónkat lóháton hajtjuk végre annak érdekében, hogy minél közelebbi élményekhez jussunk a nomád kultúrák mindennapjaival kapcsolatban, és valódi fizikai benyomásokat szerezzünk a nagy távolságok legyőzéséről. Az expedíciót Ulánbátorból egy UAZ kisteherautóval szállítjuk Dalanzadgad településre. Itt mintegy 10 ló, 2 teve, 2 helyi lovas vezető várja csapatunkat. A teherautó a gyors előrehaladást és a költséghatékonyságot szolgálja: a csapat élelmiszer-ellátmányát, a vizet, a tábori felszerelést valamint a távközlési berendezéseket és egyéb technikai eszközöket szállítja. Lóváltásra kétszer kerül sor az út során, 10 napos intervallumokban (Bayanlig-Orog Nuur, valamint a Boon Tsagaan Nuur környékén). Az expedíció főbb mérföldköveinek a közelében járási központok és repülőterek vannak, amelyekről szükség esetén igényelhető légi mentés.
Forrás: www.lucullusbt.hu