A macskák élettartamára és mozgékonyságára nincs hatással, de az elcsavargás és a kéretlen szaporulat esélyét csökkenti, ha kedvenc cicánkat ivartalanítjuk. Maguk a tenyésztők is javasolják, persze csak akkor, ha a macska nem tenyész célokra kerül hozzánk. Tévhit ugyanis, hogy a cica megbolondul, ha legalább egyszer nem szült!
Tévhit az is, hogy elkövéredik, vagy ellustul.
A legnagyobb tévhit pedig, hogy rövidebb lesz az élete! (Sőt! Ha nem kóborol el és nem kap el betegséget más állatoktól, hosszabb életű lehet!)
Sokak kedvencei a tengerimalacok. Közismert az is, hogy e kedves kis állat egyedül nem érzi jól magát, ezért jobb párosan tartani. Tévhit azonban, hogy két hímet nem lehet összerakni, mert verekednek, marakodnak. Az azonos korúaknál valóban előfordulhat ilyen, azonban csak addig, míg a rangsor közöttük ki nem alakul. Ha mód van rá idősebbet fiatallal (kölyökkel) társítsunk, s így azonnal kialakul a rangsor. Az is tévhit, hogy az ivartalanított hím kevésbé agresszív, és könnyebben társítható másik hímmel. Az ivartalanítás nem veszélytelen műtét ezekre a kis állatokra, ezért csak ha nagyon muszáj - a nem kívánt vemhesség érdekében - végeztessünk ilyen műtétet. Sokan azt hiszik a zöldségekkel, gyümölcsökkel elegendő folyadékot kap a tengerimalac. Ez is tévhit. Nekik is kell friss ivóvízről gondoskodni, főleg a nyári melegben akár naponta többször is!
Sokan szeretnének beszélő papagájt, de az a tévhit él, hogy csak a hímek taníthatók meg erre. Valójában a madár fajtájától, hangutánzásra való hajlamától függ elsősorban, hogy megtanítható-e beszélni. Van, amelyik dallamokat tud megtanulni, tehát a fütyülésre van kiélezve, pl. a rozellák, a nimfapapagájok, bár ők beszélni is megtanulhatnak. Van, amelyik egy-két szót tud megtanulni pl. a törpepapagájok. , de van, amelyik zseni, ilyen a jákó, a beszélő papagájok csúcsa. A beó, aki nem a papagájok családjába tartozik szintén beszédre tanítható. A beó az egyetlen olyan madár, amelyik produkálja magát. Ő akkor beszél, amikor elvárják tőle, a többi madár pedig akkor, amikor ő akar. Ha jókedvűek, kiegyensúlyozottak, egészségesek, akkor beszélnek, főleg ha rájönnek arra, hogy ez a kommunikáció sikeres eszköze a gazdival.
A közhiedelem szerint a halak - különösen az aranyhalak - memóriája igen rossz, és mindössze három másodpercig képesek észben tartani az információkat. Egy nemrégiben publikált kutatás szerint a butának tartott állatok akár három hónappal korábbi eseményekre is visszaemlékeznek, sőt időérzékük is fejlett. A kutató bebizonyította, hogy a halak pontosan tudják, hánykor kapnak enni. A kutatás azt is bebizonyította, hogy a halak agyi képességei nagyjából megegyeznek a madarakéval és kisebb rágcsálókéval.
Ne higgyünk hát a tévhiteknek, inkább tanulmányozzuk gondosan kiválasztott kedvenc állataink ősi ösztönökön alapuló szokásait, hogy ők is boldogan élhessenek velünk.
L.K.