Régi csaptelepünk - csaptelepjeink - lecserélése nemcsak esztétikai, hanem környezettudatos megfontolások alapján is időszerűvé válhat, hiszen egy csöpögő csap akár 90 liter vizet is elpazarolhat hetente, míg egy innovatív termékkel mindössze ennyit használunk el. Ma már semmiképpen nem elég, ha egy csap szép, az értékét a tudása határozza meg.
Az optimális vízmennyiség beállításában
több csapnál a mechanikus átfolyásszabályozó segít: percenként folyhat 2 és 10,3 liter is, igénytől és spórolási szándéktól függően. Egyes gyártók azt állítják, hogy ily módon termékükkel 40 százalék vizet is spórolhatunk a standard csapokhoz képest. Automatikus működésű elektronikus csappal - ilyen ma már otthoni felhasználásra is készül - viszont egyetlen csepp sem megy kárba, hiszen a víz csak akkor indul el, ha a kezünket a sugár útjában lévő érzékelő elé helyezzük. A kifolyó víz mennyiségét szabályozó beépített szűkítő is segíthet a spórolásban, különösen mosdóknál, hiszen gyengébb vízsugárban is lehet kezet vagy fogat mosni anélkül, hogy az élvezet csökkenne. A fejlesztések másik iránya, hogy akár nagyon alacsony víznyomás mellett is optimálisan működjön egy csap. Létezik például olyan termék, amelynél 0,5 bar elegendő percenként körülbelül 20 liter víz átfolyásához. A beépített szűrők új generációja a víztakarékosságon túl a nehézfémek kiszűrésében is komoly szerepet játszik. Van olyan csaptelep, amelyről gyártója állítja, hogy száz százalékban káros anyagoktól mentessé teszi a rajta átfolyó vizet.
Egyértelműen a keverőkaros csaptelep
a nyertes víztakarékossági szempontból a kétgombos dizájnnal szemben - bár esztétikai szempontból nyilván eltérhetnek a vélemények -, mivel esetében a hőmérséklet beállítása alatt kevesebb a feleslegesen folyatott víz mennyisége. Különösen a zuhany vízhőmérsékletének beállításakor lehet jelentős a pazarlás. Ebből a szempontból kétségtelenül a termosztátos csapok kínálják a leghatékonyabb megoldást: a csap megnyitásakor eleve a beállított hőmérsékletű víz folyik. Kényelmes és biztonságos, hiszen kizárja a forrázás veszélyét, ami különösen kisgyermekes háztartások esetében lehet lényeges szempont. Ráadásul az ilyen kádtöltők és zuhanycsapok gyorsan reagálnak a vízhőmérséklet és -nyomás ingadozására, így rövidebb lesz a zuhanyozási idő, ami ugyancsak visszaveszi a felhasznált víz és energia mennyiségét. Egyes gyártók „Eco" gombbal felszerelt változatot is kínálnak, amely az ígéret szerint több mint 50 százalékkal csökkenti a vízfelhasználást, szemben egy hagyományos kétgombos változattal.
A zuhanyfejek is fejlődtek,
míg korábban átlagosan percenként 14 liter víz ömlött ki a kézi zuhanyból, ma egyes gyártók 8 literes percenkénti vízfelhasználással kecsegtetnek. Némileg eltér a trend az óriás zuhanyfejek esetében. Az élményfürdőt ígérő hatalmas tányérokból különösen bő sugárban ömlik a víz. Az akár 0,5-1 négyzetméter felületű mennyezeti esőztetők működtetése sem pénztárcakímélő; ezek inkább az eleganciát és a wellnessélményt szolgálják, mint ahogyan az oldalfalba építhető masszázsfejek többsége is viszonylag sok vizet lövell funkciójából adódóan. Vannak gyártók azonban, amelyek a wellnessélmény megtartása mellett ígérnek spórolást: az esőztető zuhanyrózsák levegővel dúsított vizet permeteznek, így vízcseppek helyett vízbuborékok áztatják a testet. A technológia fokozza az élményt, és csökkenti a vízszámlát.
Megtakarítás csere nélkül
Jelentősen csökkenhet a mosdónál a vízfelhasználás - vagy másképpen vízpocsékolás -, ha a mosdócsaptelep levegőszelepét lecseréljük egy víztakarékos változatra. A szelektiv.hu internetes oldal cikke szerint a csap végén lévő hagyományos szűrővel percenként átlag 15-20 liter folyik el, víztakarékos adagoló szűrővel ugyanez az érték 5-9 literre csökken. A vízmegtakarítás akár 70 százalék is lehet a kézmosónál, ám ahol a bő víz az élvezet és a funkcionalitás része, ott ez a módszer nem ajánlott.
Fotó: Fényes Gábor, Förster Tamás
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2010/3. számában jelent meg.