Lombgereblyével takarítsuk össze a maradék lombot, hulladékot! Érdemes gyepszellőztetővel vagy szöges hengerrel szellőztetni a talajt! A gyepszellőztető az esetleg mohás gyepet is javítja.
Vágjuk meg a gyepszélet! A kipusztult foltokat (ernyőtartó helye, ottfelejtett tuskóülőke) helyét lazítsuk föl, és vessük újra fűmaggal! Itt az ideje a tápanyag utánpótlásnak, akár e célra gyártott műtrágyával vagy szerves eredetű készítményekkel.
Az első fűnyírást időben végezzük, nehezebb lesz, mert csomósan tör elő, főleg az idősebb gyepeknél. Irtsuk a korán előtörő kétszikű növényeket! A leggyakoribb ellenség a gyermekláncfű. Elhasznált ásóból jó célszerszám készíthető, ha kb. öt cm szélesre vágjuk az ásót és ezzel alászúrva, mélyen elvágjuk a gyermekláncfű gyökerét, ami így könnyen kiemelhető, a gyep sérülése nélkül.
Ha vegyszerezésre adjuk a fejünket április második fele az ideális időpont. Ne feledjük, az ilyen vegyszerek használata szaktudást és körültekintést igényel! Fontos a permetezőgép alapos kimosása, a teljes csőrendszer tiszta legyen!
A mosóvíz is szennyezett, ezért ne kerüljön növényre, ne ihassanak belőle madarak, háziállatok! Tartsuk be a munkaegészségügyi előírásokat, és a várakozási időt a kezelés után!
A kert fás szárú növényeinek alakító - és gyógymetszését is el kell végezni, a fajta igényei szerint! Ezeknek a növényeknek is gondoskodni kell a tápanyag utánpótlásáról, körbeásva és bedolgozva, lehetőleg szerves eredetű komposztokkal, szerves trágyával.
A metszéskor keletkező nyesedéket, amennyiben gombás vagy rovarkártevők szaporítóképleteivel fertőzött, égessük el! A más, egészséges növényi hulladék komposztálható.
Ha van sövényünk, a fajtától és kortól függő korai sövényalakítást végezhetünk. Ha elöregedett a sövény, ne féljünk a drasztikusabb nyeséstől, de bőséges tápanyag utánpótlással és öntözéssel támogassuk! Külön figyeljünk a betegségek, rovarkártevők esetleges jelenlétére!
Itt az ideje az új növények beszerzésének, elültetésének. Minden esetben a növény forgalmazójától kérjünk szaktanácsot.
Javítsuk ki a kerti szegélyeket, tipegőket, lépcsőket, korlátokat és kerti bútorokat! Szedjük le a téli madáretetőket! Vizsgáljuk meg az öntözőberendezéseket, nem tett-e kárt bennük a fagy! Ha van, üzemeljük be a beépítetett öntözőrendszert!
Ellenőrizzük a kerti világítóeszközöket, kapcsolókat, konnektorokat, különös tekintettel a szigetelések épségére valamint az esetleges műanyag alkatrészek elöregedésére!
Vizsgáljuk át a fürdőmedence technikai eszközeit (szigetelések, szűrők, gépi eszközök), ha üresen teleltettük! Ha feltöltve vészelte át a telet (általában minden második évben), bontsuk le a téli takarást és a fagyvédelmi eszközöket, majd megszárítva és megtisztítva tároljuk olyan helyen, ahol a rágcsálók nem károsíthatják! Komoly károkat okozhatnak a méregdrága berendezésen.
A tele medencének az alját porszívózzuk ki, indítsuk el a keringtetést és szűrést, ellenőrizzük a medence víz alatti világítását! Ezt követően töltsük csak üzemi szintre a medencét! Végezzük el a víz előírás szerinti kezelését!
Készítsük elő a kertápolás berendezéseit! A fűnyírón végezzünk olajcserét, késcserét, élezzük meg a késeket, és javítsuk ki a kereket! Ha elektromos fűnyírónk van, ellenőrizzük a hosszabbítók épségét és a földelését! A tönkrement, sérült kéziszerszámokat pótoljuk!
A kerttel rendelkezők rémálma a gyermekmesék bájos figurája, a vakond. Könnyen elfelejtjük azonban rokonszenvünket, he a szépen rendbe rakott gyepszőnyegünket többtucatnyi túrással díszíti.
Próbálkozzunk a járatba elhelyezett riasztóval, petróleumos ronggyal vagy elektromos rezgést kibocsátó szerkezettel, amely a szaküzletekben beszerezhető.
Jó munkát kívánunk! Reméljük, a sok munka után örömét leli megújult kertjében!
Köszönet a cikk szakértőjének, Kiss Zsigmond, kertész-üzemmérnöknek!
Szerző: Kiss Virág