A házat nemrég újították fel, s mint ilyenkor mindig, némi kompromisszumra kényszerül az ember, hiszen a teret nem mindig lehet az új elképzelésekhez igazítani. Így volt ez a konyha esetében is, de a háziak nemigen bánták, hogy a helyiség adottságai miatt majdnem egysoros a főzőhelyiség beépítése. Azért csak majdnem, mert tulajdonképpen L alakú, de legyünk őszinték, ez a betű igen hosszú szárúra sikeredett. A háziasszony azonban nagyon is kedveli a konyháját, mert tágas, kényelmes, egy légtérben van a nappalival - nincs ajtó, csak egy széles átjáró -, és a régi, jókora étkezőasztal is kényelmesen elfér a főzőrész és a társalgó között.
Bambuszbetét tölgyfával keretezve teszi érdekessé és egyedivé az asztalossal ide készíttetett, hosszan elnyúló, majd a sarkot elérve kicsit beforduló konyhabútort. A sötétebb lécekkel körülölelt csíkokból összeillesztett, különböző méretű világos felületek és a fölső sorba tervezett két üvegajtó mozgalmassá teszi a színében és dizájnjában is visszafogott szekrénysort, amelynek belső kialakítása is változatos: sok a mély fiók és a különböző kihúzható elem, amitől kényelmes a tárolás és a konyhai előkészítő munka. Ezenkívül a felsőszekrények és az alattuk lévő szabad polcok is sok pakolóhelyet kínálnak. A bambusz könnyedségéhez illenek a konyhaszekrény kedves - akár viccesnek is titulálható - fogantyúi: különböző evőeszközöket mintáznak. Ahogy a háziasszony fogalmaz: „lehet ilyet kapni, csak senki nem veszi". Ő megvette, és igazán vidám lett tőle konyha, amelynek derűjét fokozzák a szabad polcokon helyet kapott, mindennapi használatra szánt színes tányérok, edények.
A konyhai gépek is a kényelmet szolgálják, kiválasztásukkor és helyük megtalálásakor is ez volt a fő szempont. A jó teljesítményű szagelszívó, a kerámia főzőlap, a könnyen tisztán tartható pirolítikus sütő és a megszokottól eltérően - kényelmes bepakolást lehetővé tevő módon - mellmagasságban beépített mosogatógép is az AEG terméke, míg a nagyméretű hűtő-mélyhűtő Electrolux-gyártmány. Egyedül a készülékek matt fémfrontja keltett némi csalódást, az ujjnyomok túlzottan is meglátszanak rajta. Mindenesetre a konyha központi fényeit adó modern mennyezeti lámpákat ezekhez a fémfelületekhez választották. A kávéfőzőnek jó helye van a szekrénysor beforduló, rövidebb részén, kéznél van, de egyáltalán nem zavarja a konyhai munkát, erre a tűzhely mindkét oldalán van lehetőség.
A burkolatok kiválóan illenek a bútor fa- és bambuszanyagának természetességéhez, drappos szürke színük és kicsit egyenetlen felületük rusztikus hatású. A padlóburkolatot háromféle méretű lap kombinációja adja, ugyanilyen borítja a szomszédos előszobát, míg az egy térben lévő nappaliban már parketta van. Mindemellett a padozat kifejezetten strapabíró is, sérülés nélkül kibírta, amikor a súlyos réz mozsártörő ráesett. A fali csempe színe és felülete hasonló, a kisebb négyzet alakú lapok egyike-másika önmagában mintás, ami diszkrét változatosságot visz az összképbe. A munkalap és a gránitőrlemény mosogató és csaptelep színe nemcsak a burkolathoz, hanem egymáshoz is tökéletesen illeszkedik, nem véletlenül: a pult borítását azután választották ki, hogy egy akció során féláron sikerült megvásárolni a Teka látványos termékegyüttesét.
Figyelemre méltó
● A konyhagépek matt fém frontján túlzottan is meglátszanak az ujjnyomok.
● A mellmagasságban beépített mosogatógépbe kényelmesen, hajolgatás nélkül lehet bepakolni.
● A tölgyfával keretezett bambuszbetétes frontok, az evőeszközöket mintázó fogantyúk és a szabad polcokon lévő színes edények derűssé teszik a konyhát.
Pirolitikus sütő
A pirolízis öntisztító eljárás, amely egyszerűen oldja meg a sütő belső falára tapadó szerves anyagok eltávolítását. Nincs szükség vegyi tisztítószerekre, ugyanis a pirolitikus sütő a sütőtérben visszamaradt szennyeződést magas hőmérsékleten, 500 Celsius-fokon hamuvá égeti, amit egyszerűen ki lehet onnan söpörni, vagy egy nedves szivaccsal kitörölni. Az idővezérelt pirolitikus sütők mellett vannak már olyan modellek, amelyeknél a folyamatot szenzorok vezérlik, ami energiát takarít meg, ugyanis a sütő automatikusan felismeri, ha már be lehet fejezni az öntisztítást.
Fotó: Fényes Gábor
A cikk a Konyha&Fürdő magazin 2009/4. számában jelent meg.