A lakó beszáll a liftbe, egyedi kód vagy kulcs segítségével felmegy a legfelső emeletre, s kiszáll a saját lakásában. A penthouse-lakásokat - és nemkülönben lakóikat - misztikus rejtély lengi körül, hiszen világszerte általában iparmágnások, médiamogulok és sztárok engedhetik meg maguknak az efféle luxusotthont, amely fizikailag is felette áll a többi lakásnak, ahogyan ők is felette állnak a társadalomnak, legalábbis anyagilag.
De mi is valójában a penthouse?
Magánlift és portás
A szótárak definíciója szerint a penthouse egy magas épület tetejére épített szerkezet vagy lakótér. Ebben a meghatározásban azonban kevéssé tükröződik az a különleges nagyvonalúság, amely ezeket az otthonokat jellemzi. Az Escapeartist.com cikke szerint a penthouse-lakások a felülmúlhatatlan siker építészeti megjelenítései: azon a legmagasabb ponton vannak, ahová még fel lehet jutni, azaz az ilyen otthonokban lakók szimbolikusan is a csúcsra értek. A felvonó következő állomása már a nirvána, sugallja a lakás jellege, no és persze az ára is.
Visszatérve a puritán valóságba: a penthouse valójában a biztonságos felvonók feltalálásának köszönheti megszületését, és nem a jómódú polgárság magasba törő igényeinek. A liftek elterjedését megelőző időkben a penthause valóban az volt, ami a szótárban róla áll. A ház tetejére épített, egyszerű szerkezetű, sokszor kellemetlenül alacsony belmagasságú kis épület, amelyhez hosszadalmas és fárasztó lépcsőzéssel lehetett feljutni, s amelyet elsősorban mosókonyhaként vagy a cselédség elszállásolására hasznosítottak, esetleg a víztornyot vagy a ház gépészeti megoldásait rejtette.
Az üzembiztos liftek elterjedésével azonban átalakult az ingatlanpiac, és hamarosan annál többe került egy lakás, minél magasabban volt, új perspektívát kínálva a tehetősebbek számára. A gazdagabbak tehát elkezdtek "felköltözni".
Borsos ár és kilátásAz első penthouse-ok Chicagóban és New Yorkban épültek, és a mai napig Amerikában valósul meg a legtöbb ilyen jellegű presztízsapartman, hiszen ez a felhőkarcolók hazája is. 1925-ben Marjorie Merriweather Post Hutton megbízást adott egy látványos, ötvennégy helyiséges háromszintes lakás felépítésére a New York-i Fifth Avenue egy tizennégy emeletes házának tetején. Ebben volt például ezüstszoba, borszalon, hűtött tárolószoba a szőrmék és virágok számára és számos egyéb pazar - vagy esetleg pazarló - helyiség. Magánlift szállította a lakóit, és a földszinten portás leste óhajaikat. Ekkor született meg ez a napjainkban is divatos lakásforma, bár a New York Living magazin szerint a mai értelemben vett penthouse-lakások csak az 1980-as évek után jelentek meg.
A magasba épített "ház a házon" típusú otthonok bizonyos értelemben a mai napig megtartották korabeli jellemzőiket: gyakran most is külön homlokzatot kapnak, hogy elférjen az őket körülölelő terasz. A lift is fontos tényezője - mára stílusjegye - maradt a penthouse-lakásnak.
A hatalmas, gyakran füvesített terasz és a lenyűgöző kilátás talán a két legfontosabb tényező, amely az ingatlanok presztízsét adja, és indokolja a borsos árat. Az ingatlanfejlesztők ezért általában a város legimpozánsabb panorámájával rendelkező épületeinek tetejére álmodják meg a stílusos apartmanokat. 2009-re ígérik például annak a fejlesztésnek a befejezését, amely 2005-ben kezdődött a londoni Docklands negyedben; ha elkészül, itt lesznek Európa legmagasabban lévő és London legdrágább - az Escapeartist.com szerint egyenként 10 millió fontért kínált - penthouse-lakásai.Budapesti luxus
A különleges adottságú otthonokat nem lehet másolni, azaz a nem tipikusan annak épült lakásokat hasonlóra szabni. A közelmúltban azonban a budapesti lakáspiacon is jelentősen bővült a prémiumkategóriás lakások kínálata. Sőt, exkluzivitást és luxust sugalló ingatlanokhoz akár már a nemzetközi árszintnél valamelyest mérsékeltebb, 500-800 ezer forintos négyzetméteráron itthon is hozzájuthatunk.
Igaz, arra is akad példa, hogy a vevő az ingatlanfejlesztővel kötött szerződésben kizárja a vételár megjelölését. A legdrágább lakások pedig akár négyzetméterenként több millió forintba is kerülhetnek. Az idén év végére ígért Excelsior Budapest Spa különleges, teljes mértékben személyre szabott luxus penthouse-lakásai például egyenként akár több mint másfélmilliárd forintos áron találhatnak lakóra. Igaz, ez az ár már tartalmazza a szállodákban megszokott luxusszolgáltatásokhoz való hozzáférés lehetőségét is.
Penthouse-jellemzők- Nagyméretű, sokhelyiséges, rendszerint az épület legfelső szintjén elhelyezkedő lakás hatalmas zöldterasszal, csodálatos kilátással és különleges térérzettel.
- A lift közvetlenül a lakásba érkezik.
- Hi-tech épületgépészeti, biztonságtechnikai és műszaki megoldások, például automatizált világítás, integrált audiovizuális rendszerek, moziszoba és wellnesshelyiség szaunával, konditeremmel és hidromasszázs-berendezésekkel.
- Felsőkategóriás, presztízsdarabok a berendezésben és minőségi anyagok.
- Luxusszolgáltatások, mint például 24 órában rendelkezésre álló portás, étterem az épületben és más hoteltípusú szolgáltatások.
- sebők -
Fotó: Förster Tamás
A képek a Trigránit Duna-Pest Rezidenciák egyik penthouse lakásában készültek.
A cikk a Piac és Profit 2008. májusi számának NHD mellékletében jelent meg.