A tervezők természetesen nem is mellőzik az ilyen, elegáns, mégis melegséget sugárzó tereket sem. A luxust szimbolizáló arany- és más nemesfém borítású tárgyak, a szőrmék és bársonyhuzatok azonban zavaróan avíttasnak tűnhetnének, ha azokat régi, megszokott formájukban alkalmaznák.
Alapvetően még mindig a minimalista stílus fénykorát éljük. Igaz, megjelenik olykor néhány barokkos inda vagy mintás szövet, de a bútorok formája egyértelműen letisztult, funkcionális, a racionális értékrendnek megfelelő. A geometrikus, egyszerű vonalvezetés mindenképpen nagyvonalú, a határozott formák pedig még akkor is látványossá tesznek egy entriőrt, ha csak néhány, kulcsfontosságú darabból áll a berendezés.
Pompa a 21. századbanDe szerencsére, az enteriőrök divatja ma éppen olyan sokszínű, mint a ruházaté. Aki túl hidegnek találja a minimalizmust, tökéletesen követheti a divatot annak ellentétével is: ugyanilyen trendik a hol buján, hol pedig teátrálisan ható aranyos fényű, bársonnyal, szőrrel díszített kompozíciók, igaz, a bútorok stílusa többnyire ekkor is a 21. század minimál irányzatát követi. Most már úgy is lehet luxusbudoárt létrehozni a nappaliban, hogy közben a modern összképről sem kell lemondani.
E trend szerint a berendezés reprezentatív, sőt luxusérzetet keltő, mégsem hivalkodó. A bútorok minősége önmagáért beszél: több évtizedes tudáson alapuló kézi munka, különleges anyagok jellemzik a különleges, a tradicionálist a modernnel ötvöző kreációkat. Az e tárgyakkal berendezett enteriőrökről többnyire az egyediség, a luxus és a talán némi bujaság jut eszünkbe. A bútorok kivitele az haute couture mestereinek munkájához hasonló anélkül, hogy a kidolgozottság hangsúlyozásához cirádákra, nippekre lenne szükség.
Fából vaskarikaAz egyszerű vonalú bútorok csak egy-egy fényűző érintést kapnak, például aranyszínű vagy éppen szőrmés - természetesen a modern gondolkodásnak megfelelően műszőrmés - kárpitot, vagy néhány, régebbi korokra jellemző tűzést, és máris kész a modern luxus. A hagyományok merészen keverednek az akár polgárpukkasztó újjal. Megjelennek a klasszikus formák, a modern dizájn által kedvelt túlméretezett kiegészítők, lámpák, vázák vagy takarók. A mély, sötét színek látványos alapot teremtenek a fényes anyagoknak és a kifejezetten csillogó kiegészítőknek. Persze ez akár fordítva is működik, a lényeg a luxus és a finoman egyszerű, a modern és a klasszikus patikamérlegen kimért aránya.
Az ilyen szobában óhatatlanul is jobban elengedi magát az ember, hagyja, hogy kényeztessék, hiszen úgy érzi, megérdemli. Ezért ez a stílus nem illik munkahelyre, hiszen ott éppenséggel ellentétes hatásokat kívánunk elérni. Tökéletesen alkalmas viszont arra, hogy otthonunkban váljon dominánssá. Egy hosszú nap után kényelmesen pihenhetünk egy bársonykanapén, az aranyos fények megnyugtatják a fáradt idegeket. Ugyanakkor vendégeinket lenyűgözheti a már-már fényűző miliő.
Lehet szeretni, vagy nem szeretni ezeket a néhol szállodahangulatot árasztó enteriőröket, azonban kétségtelenül megtestesítik a sokak által vágyott luxust, amelyet legalább ideig-óráig mindenki szívesen élvez.Sebők-Tímár
Fotók: Bartos Gyula, Förster Tamás
A cikk a Piac és Profit 2008. májusi számának NHD mellékletében jelent meg.