A gyereket igazából semmi nem tartja vissza, amit meg akar nézni, azt meg is nézi. Ha nem otthon, akkor az egyik barátjánál. Az alapvető óvintézkedéseket azonban megtehetjük, legalábbis amíg a csemete nem ért jobban a technikai dolgokhoz, mint mi magunk.
Régebben nem jelentett problémát az éjszakai tévézés, hiszen egy háztartásba maximum egyetlen készülék jutott. Ma más nem ez a helyzet, egyre olcsóbbak az elektronikai termékek, szinte minden szobában van egy tévé, így a gyerek is akkor kapcsolja be, amikor akarja, ellenőrizni sem nagyon tudjuk.
Célszerű meghatározni, hogy a csemete mennyit nézheti a tévét egy nap - egy mesét nézhet meg, egy sorozatot, egy filmet a lecke után. Ezután kérjük meg, hogy kapcsolja ki a készüléket, szervezzünk közös programot, foglaljuk le mással. Illúzióink persze ne legyenek, minél nagyobb, annál inkább próbálja majd átlépni a határokat, este, lefekvés után is kapcsolgat.
A modernebb készülékeknek van szülői felügyelet funkciója. Itt megadhatjuk, hogy melyik csatornákat lehessen bekapcsolni jelszó nélkül, és melyeket csak jelszóval. Így a gyerek - amíg ki nem találja a kódot - csak azt nézi, amit mi szeretnénk. A régebbieknél beválhat a szekrény: zárjuk be a tévét, és tegyük el a kulcsot, így a csemete csak a mi tudtunkkal bámulhatja a képernyőt.
Az internet esetében mindenképpen routeren, azaz "forgalomirányítón" keresztül menjen a net. Ezzel korlátozhatjuk a hozzáférést, és szintén jelszóval védhetjük. Természetesen tanácsos a gyereknek megmutatni, mit hogyan használjon, elmondani neki, mit szabad, mit nem. A kicsik jobban hallgatnak a felnőttekre, velük még könnyebb, ha van időn és energiánk, velük együtt kereshetünk, és csak azokra a funkciókra adhatunk engedélyt, amit veszélytelennek érzünk.
A fórumokkal, közösségi oldalakkal, chatekkel vigyázzunk, nehogy a tapasztalatlan lurkó felrakjon személyes adatokat. Ellenőrizhetjük, kikkel beszélget a csevegő programokban, nehogy rosszindulatú idegenekkel találkozzon.
A nagyobb gyerek egyre inkább érdeklődik a kényes tartalmú oldalak iránt, ráadásul ő már valószínűleg jobban ért a nethez, mint mi. Megpróbálhatunk letiltani minden olyan oldalt, amiben benne van a porn, és sex szó, de ezzel igazából nem sokra megyünk, valószínűleg úgyis olyan neve van a honlapnak, amire mi nem is gondolnánk. Inkább ellenőrizzünk a routeren, mit nézeget a gyerek. Ezután elbeszélgethetünk vele, és tiltólistára is rakhatjuk a nem kívánt oldalt.
Készítsük fel a csemetét, figyelmeztessük a veszélyekre, mondjuk el, mit miért ne tegyen. Ha tudja az alapvető szabályokat, bízzunk benne, hogy nem keveredik rossz helyre, rossz társaságba. Mást nemigen tehetünk, egy idő után úgyis mindenhez jobban ért már, mint mi. Igaz, az áramot akkor még mindig kikapcsolhatjuk éjszakára.
DPA