A konyha bútorzata számára egyszerű L alakú elrendezést választottak, amit a mostani divat nyomásának ellenállva nem térbe fordítva, hanem a falon végigfutva helyeztek el. Így is lett hely mindennek, és jutott elég munkafelület is, miközben a berendezés nem töri meg a nagy, szabályos alaprajzú helyiség nagyvonalú terét.
Modern megjelenésű bútort
szerettek volna a tulajdonosok, ami emellett nem rideg hatású, és illeszkedik a kedvenc stílushoz, az art decóhoz is. A sokat emlegetett korszak jegyeit egyelőre a burkolatok és a konyharésszel szemben lévő falon elhelyezkedő bárpult viseli magán, a főszereplőnek szánt eredeti art deco étkezőszett még várat magára. De addig sem szereztek be helyette „pótlékot", amíg csak álmodoznak a végleges darabról, nehogy végül a megszokás miatt kiszoruljon a fő attrakció.
A konyhában az art decóra jellemző sötét fa helyett egészen világos, frízes tölgy árnyalatú lett a bútor, hogy ne tegye túlságosan nyomasztóvá a teret. Szokatlan módon a munkalap a bútorral megegyező árnyalatú, így az összkép kevésbé konyhai. Elegáns megoldás a hat centiméter vastag munkalap, ami azonban meglehetősen drága dolog, így egy kis furfanggal helyettesítették: a lap maga valójában csak három centiméter vastag, a megtévesztő látványt a hat centiméteres fém szegőléc garantálja.
Minden korszerű tárolószerkezetet
beépítettek a konyhabútorba. Az „easy corner" nevű fémszerkezettel tökéletesen kihasználható a sarokszekrény, és van hely a szelektív hulladékgyűjtőnek is. A felfelé nyíló felsőszekrények ajtaját praktikus fékezővel látták el, így azok akár résnyire nyitott állapotban is megállíthatók.
A praktikus szemléletet mutatja az is, hogy megtartották a korábbi lakásban megszeretett, kifogástalanul működő amerikai típusú hűtőszekrényt, illetve hogy az újonnan vásárolt háztartási gépeket nem egy márkához ragaszkodva, hanem a konkrét termék tulajdonságai alapján válogatták össze.
Környezettudatos gondolkodásra vall,
hogy nem terhelték meg felesleges gépekkel a konyhát, ami egyébként a rezsiköltségek csökkentése szempontjából is praktikus. Szagelszívó helyett inkább az ablak alá helyezték el a főzőlapot, amely résnyire kinyitva tökéletesen ellátja a gép szerepét. Bár a szagok és a gőzök megszüntetésében hatékonynak bizonyult ez a megoldás, a háziasszony is elismeri, ahhoz, hogy a konyha szép is maradjon, szinte naponta kell tisztítani az üveget.
A burkolat és a lámpák
teremtik meg a modern bútortól az extravagáns bárpultig változó stílusok közötti kapcsolatot. A fémlemez hatású padlólap éppúgy, mint a szürke falburkolatban elhelyezett geometrikus mintájú dekorlapok illeszkednek mind a két stílushoz, összekötve így a tér két oldalát.
A bár falát díszítő bőrhatású tapéta már egyértelműen art deco-elem, de a modernizált változatnak megfelelően a finom tapintású anyag csak utánzat, valójában PVC-ből készült. A modern bárszékek vonalvezetése és színe is illeszkedik a stílushoz, a konyha pedig az egyelőre hiányzó étkező nélkül is tökéletesen alkalmas mind a családi élet, mind a baráti összejövetelek helyszínéül.
Zöld szempont
Gondoljuk át, hogy mely háztartási gépekre van ténylegesen szükségünk! Ha valamit energiafelhasználás, gépek nélkül is könnyedén meg lehet oldani, tegyük azt! Amellett, hogy ezzel védjük a környezetet, felesleges kiadásoktól is megszabadulhatunk.
Fotó: Bartos Gyula
A cikk a Konyha&Fürdő Magazin 2009/3. számában jelent meg.