Manapság alapvető elvárás, hogy a házakban, ahol időnk legnagyobb részét töltjük, mindig megfelelő klíma uralkodjék. Télen-nyáron ragaszkodunk a húsz fok körüli hőmérséklethez, ennek előállítására pedig a legkülönbözőbb energiafaló gépekkel szerelkezünk fel.
Pedig a kívánt körülmények eléréséhez nem feltétlenül kell energiát pocsékolni. A kulcsszó: passzívház. A passzívházak olyan alacsony energiaigényű épületek, amelyekben a kellemes belső klíma hagyományos, aktív fűtési rendszer nélkül létrehozható. Ezzel jelentősen csökken a rezsiköltség, mai magyar viszonylatban a fűtésre fordított összeg akár 80-90 százalékkal is kevesebb lehet, a komfort csökkenése nélkül.
Közérzet és hőérzet
Az ember közérzetét alapvetően a hőérzet határozza meg, ami a levegő hőmérsékletétől és a páratartalomtól függ. Ezt a levegő kezelésével, szellőzéssel lehet szabályozni, a tudatos légkezelés pedig növeli a komfortérzetet.
A kellemes klímáért elsősorban a különösen vastag hőszigetelés, valamint a háromrétegű nyílászárók felelnek. Vagyis, ami hő bent keletkezik, azt az épület bent is tartja.
És hogy miből lesz a meleg fűtőtest nélkül? A hővisszanyerős szellőzőrendszer, amely minden passzívház alapvető felszerelése, a szennyezett levegőjű helyiségekből - mint a konyha vagy a mellékhelyiség - elszívja a levegőt, a lakószobákba pedig friss levegőt fúj be. A passzívház a megfelelő klíma előállításhoz a lehető legnagyobb mértékben felhasználja a nap és a fűtött szoba melegét, a háztartási gépekből, sőt az ember testhőmérsékletéből származó meleget is. A benti húszfokos helyiség hőjének megtartásával és visszanyerésével a kinti nullafokos levegő például tizennyolc fokra előmelegítve kerül a rendszerbe, tehát csak két fokot kell aktív fűtéssel pótolni.
Szebb is, nem csak jobb
A központi szellőzés és a kiváló szigetelés miatt a belső hőmérséklet teljesen egyenletes. Nem hidegek a falak és az ablakok, és nincsenek forró fűtőtestek sem. Ez mindenképpen esztétikus, ráadásul hasznos is, hiszen a radiátorok sok esetben korlátozzák a szoba berendezését, a jó térkihasználást.A minőségi nyílászárókkal épített passzívházban ismeretlen jelenség a huzat, ugyanakkor a szellőztetésnek köszönhetően mindig friss a levegő. A légkomfort szellőzőrendszer eleve tartalmaz beépített por- és pollenszűrőket, amelyek az allergének 60-80 százalékát képesek kiszűrni. Ez minőségi változást jelent az allergiás betegek mindennapjaiban - tulajdonképpen tisztább levegő jut a szobába, mint ha kinyitnánk az ablakot. Természetesen emellett "hagyományos" szellőztetésre is van lehetőség, ez esetben viszont kalkulálni kell a keletkező hőveszteséggel.
Nyáron sem kell attól tartani, hogy túlmelegedne a lakás, annak ellenére, hogy a természetes napenergiát használva a legtöbb ablak dél felé fordul. A szellőzőrendszer tudatos építkezéssel és megfelelő árnyékolással kiegészítve a legnagyobb hőségben is megtartja a kívánt hőmérsékletet.
Nem csak a por, a zaj ellen is védett épületekről van szó. A kiváló szigetelés nem engedi ki a hőt, és nem engedi be a zajt. Ezzel egy újabb, egészségre káros és zavaró hatástól kíméli meg lakóit.
Bármely stílusban
A passzívház építésének megvannak a maga építészeti szabályai is, amelyek azonban elég teret engednek ahhoz, hogy szinte bármilyen épületforma kialakítható legyen. A stílus és az anyagok kiválasztása csak a tervező kreativitásán és a megrendelő igényein múlik. (Az építéssel kapcsolatos szabályokról és anyagi terhekről a ... oldalon olvashat.) Vannak bizonyos építészeti elemek, például a tornyok, amelyek extrém nagy hőveszteséget okoznak, így passzívházba nem tanácsos ilyet tervezni, de a környezettudatos gondolkodású tulajdonosok könnyen megtalálhatják a szép és működőképes kompromisszumot. Nem kell lemondani viszont sem a különleges formákról, sem a méretes ablakokról - ezek sok esetben még segítik is a ház passzív fűtését. A most megszokottnál többször vastagabb szigetelés látványától sem kell félni, gyakorlatilag észrevehetetlen. Az épületekre pillantva csak a szakember mondja meg elsőre, hogy passzívházat lát.
Ma az épületek fenntartása ugyanannyi energiát fogyaszt, mint az ipar vagy a közlekedés. A passzívházak általánossá válásával annyi energiát lehetne megtakarítani, hogy gyakorlatilag nem kellene többé klímaváltozásról beszélni - miközben továbbra is kényelmesen élhetnénk klimatizált, kényelmes és szép otthonainkban.
Régi is lehet passzív
Aki régi épületet akar környezetkímélővé tenni, annak sem kell lemondania a passzívház nyújtotta lehetőségekről. A már elkészült alacsony energiaigényű házak többsége ugyanis felújított régi épület. A szecessziós villától a panelházig lehet bármilyen méretű és korú az épület, energiakímélő felújítás után akár 90 százalékos fűtésköltség-csökkenéssel is számolhatunk, hiszen ezekben az épületekben a legrosszabb az eredeti szigetelés.
- timár -
Fotó: archív
A cikk a Piac és Profit áprilisi számának NHD mellékletében jelent meg.