"Olyan gyönyörű az a fiú!" - hangzik el gyakran a rajongó töltetű mondat tinilányok szájából kilépve a szórakozóhely, iskola, esetleg mozi kapuján. Engem ettől a kijelentéstől mindig is kirázott a hideg: hogy lehet egy fiúra azt mondani, hogy gyönyörű?!
Egy férfi szerintem lehet helyes, sármos, különleges, érdekes, igényes, karakteres, mondhatjuk rá, hogy jól néz ki, hogy nem néz ki jól, de mégis vonzó, szóval számos kifejezéssel illethetjük az erősebbik nem tagjait, de a gyönyörű azért mégiscsak túlzás...
...gondoltam egészen egy hónappal ezelőttig, amikor is megismerkedtem azzal a fiúval, akire életemben először bátran használtam ezt a jelzőt. Tökéletes arc, tökéletes idomok, tökéletesen kihangsúlyozva a tökéletes ruhákkal - mi a tökéletes külső ismérve, ha nem ez? Valami azonban mégis hibádzott a tökéletes adonisz gyönyörűségében.
Fogjuk meg a dolgot egy kicsit más végénél. A divatreklámokban szereplő férfiak tökéletesek, de ezekről a képekről tudjuk, hogy hosszú beállítások, sminkelések, ne adj isten retusálások eredményei. Tehát az óriásplakátokról és a Barátok közt szüneteiből ránk mosolygó gyönyörű férfi több órás, egész stábos munka végterméke.
Ugyanez elmondható a női modellről is, viszont a gyönyörű jelzőt nemcsak a dezodorok társaságában feltűnő gyengébbik nem képviselői, hanem a kettes villamos közönségét képező asszonyok közt is bőkezűbben osztogatjuk. Ez minden bizonnyal azért van, mert a nő szerepköréhez tartozik, hogy gyönyörű legyen, és nem a férfiéhoz!
A szépség nagyon kényes, relatív és nehezen megfogható fogalom, de beszélhetünk "standard szépségről", amit többnyire az épp aktuális divat és ennek közvetítői, a reklámok sugallnak. Ahhoz, hogy valaki ehhez minél jobban közelítsen, nap, mint nap alá kell vetnie magát azoknak a procedúráknak, amin egy modell is átmegy, mielőtt lencsevégre kapják. Egy nőnél azonban sokkal természetesebb, ha borotválja a lábát, festi a haját, nagy műgonddal válogatja össze aznapi öltözékét, mint egy férfinél...
A női értékként számontartott szépségnek tehát ára van, és ez, leszámítva a pipere cuccokért kiadott valóságos pénzt, az idő és az energia. A tökéletes test a konditeremben eltöltött hosszú órák eredménye, míg a tökéletes arc, amin minden szál szemöldök tökéletesen áll, a tükör előtti hosszas ácsingózás végterméke. És akkor még nem is beszéltünk a ruhaboltról ruhaboltra járás temérdek időt igénybe vevő projektjéről... Kultúránk mindeddig úgy alakult, hogy ezt egy lány - természetesen körülményei függvényében - megteheti. A gyönyörű, tökéletes nő tehát, akármennyire jók is természetadta külső tulajdonságai, a kozmetikusnál, a fodrásznál és a butikok kasszájánál születik meg.
A tökéletes férfi előállítása legalább ennyi időt vesz igénybe. A különbség csak az, hogy a gyengébbik nemnek a tökéletes pasi csak addig imponál, amíg nem látja, hogy hogyan szedi a szemöldökét. Mind a két nem képviselői számára furcsa, ha egy férfi lecsap a szépítkezés tipikusan női tevékenységére. Valahogy férfiatlan...
Visszatérve a tökéletes adoniszra, hát ez volt az, ami lerombolta a varázst. Az első blikkre két lábon járó Kenzo parfümreklám addig volt vonzó, amíg nem kezdett el serkenni a szőr a szemöldöke körül és a hasán, és nem tudatosították bennem, hogy naponta háromszor lövi be a séróját hajegyenesítővel. Míg ezek a női procedúrák egy melegnél természetesek (és tegyük hozzá, hogy a meleg fiúk általában nagyon jól ápoltak és igényesek), addig egy hetero férfi esetében nem a vágyakozást, hanem a "vajon meleg?" gondolatmenetet generálják a nőkben - ami lássuk be, nem a gyengébbik nem köreiben aratott osztatlan siker jele.
Barsi Böbe