Életforma.hu

STÍLUS

Tibet- A jelen a múlt tükrében

Földváry Eszter idegenvezető több mint negyven éve kísér turistákat szerte a világban. Egy amerikai utazási iroda munkatársaként eddig huszonötször utazta körbe a Földet, de most ő is, mint a turizmusban dolgozók többsége kényszerszabadságon van. Szabadidejében a fotóit rendezgeti és feljegyzéseket készít emlékeiből, amelyek közül néhányat a következő hetekben vendégszerzőként az Életforma olvasóival is megoszt.

A kilencvenes évek közepén jártam először Tibetben. Akkor még nagyon más volt a világ arrafelé, sokkal autentikusabb, mondhatni elmaradottabb volt ez a vidék. Egy hátország, amit évtizedekig nem fejlesztettek. Miután 1951-ben, Kína elfoglalta Tibetet, inkább rombolt, semmint épített volna itt. Az évszázados szokásokat, a vallást próbálta megszüntetni. Szerencsére ez nem sikerült, a tibetiek a mai napig ragaszkodnak a hagyományaikhoz és a buddhista hitükhöz. Azóta többször visszatértem Tibetbe és tanúja voltam a hatalmas változásoknak. Jöjjön néhány történet a múltból, hogy még kontrasztosabb legyen a jelen.

Élet a kolostorokban

Miután meglátogattuk a dalai lámák egykori téli rezidenciáját, a Potala palotát és Tibet legősibb templomát, a Csokang templomot utunk a Sera kolostorhoz vezetett. Ezen a szent helyen sajátítják el a szerzetestanoncok a vitatkozás, a logikus érvelés művészetét. Délutánonként a kolostor udvarán jó egy órán keresztül gyakorolják ezt. A napfényes udvaron párosával dolgoznak a diákok, az egyikük áll és ő kérdez, a másik ül és ő válaszol. Mindezt nagyon gyorsan teszik, amikor a rendelkezésre álló idő letelt, ezt tapssal jelzik egymásnak.

A szerzetesek elsajátítják a vitatkozás művészetét. ( Fotó: Földváry Eszter)

A Drepung kolostorban, fénykorában tízezer szerzetes élt, ez volt a legnagyobb kolostor. Hatalmas templomában elhagyatottan sorakoznak a hosszú padok, ma már csak pár százan mormogják a mantrákat a szertartások alatt. A konyhája tele van óriási üstökkel, tűzhelyekkel, látogatásunkkor csak egyben égett a tűz és gőzölgött rajta a jak vajas tea, a tibetiek nemzeti itala. A konyhán dolgozó szerzetes minket is megkínált ezzel a sós, zsíros teával, szívesen megkóstoltuk, de nem lett a kedvencünk. Odafelé menet keselyű rajt láttunk a kolostor mögötti legmagasabb hegycsúcs körül lebegni. Idegenvezetőnk elmondta, hogy Tibetben ősi szokás szerint égi temetkezés zajlik, az elhunytak testét feldarabolják és így vetik őket a keselyűk elé a hegyekben. Ez nagyon kegyetlenül hangzik számunkra, de az ő hitük szerint, így jutnak át gyorsan a másvilágra és születhetnek újjá minél előbb. A kínaiak az 50-es években már be akarták tiltani ezt a szokást, de azóta sem sikerült. Továbbra is így temetkeznek a hagyományt tisztelő vallásos tibetiek.

Az időjárás kicselezett miket

Tibetben az időjárás általában a téli időszakban ideális a turistáskodáshoz, amikor mi jártunk itt. Éjjel fagypont alá süllyed ugyan a hőmérő higanyszála, de amint kisüt a nap, a hőmérséklet felmelegszik. Délben már egy pulóver is elég a napsütötte, ragyogó kék ég alatt. Éppen ezért váratlanul ért minket, hogy ez egyszer csak megváltozhat és keresztül húzhatja számításainkat.

Utolsó nap hajnali 5-kor indultunk a szállóból a reptérre, mivel a délutáni erős szél miatt, csak délelőtt indultak repülőgépek innen Chengduba. Amikor megérkeztünk, kiderült, hogy homok vihar tombol, és olyan rosszak a látási viszonyok, hogy se leszállni, se felszállni nem tudnak a gépek. Vártunk pár órát, de nem változott a helyzet.

A helyiek készségesen fotózkodnak a turistákkal. (Fotó: Földváry Eszter)

Ott álltunk kilencvenkét utassal és lassan már az ebédre kellett gondolni. Ekkoriban a reptéren egyetlen kis büfé volt csak, három doboz instant tésztával, meg valami sós ropogtatni valóval. Hajnali négykor ettük meg a reggelinket, szükségünk lett volna ebédre. Na de hol? A reptér mellett találtunk egy szállodát, reméltük, étterme is van. Volt, de egy lélek sem dolgozott a konyhán. A recepción árválkodott egy ember, tőle kérdeztük, hol a szakács. Szerencsére végül megtaláltuk őt és rávettük, hogy egy óra alatt összeüssön nekünk valamit. A szálloda kongott az ürességtől, így nem okozott gondot, hogy kibéreljünk egy-két szobát azoknak, akik le akartak pihenni. A többiek Chingan sört iszogattak a napfényes udvaron, majd asztalhoz ültünk. Nem vártunk ínyenc fogásokat, csak az éhünket akartuk elütni. Mint mindig, most is valami csodás dolog történt. Három fogásból álló lakomát szolgáltak fel friss zöldségekből, metélt tésztát pikáns szósszal és egy felejthetetlen levest, aminek az ízét ma is a számban érzem. Egyszerűen volt elkészítve: csak friss paradicsom és felvert tojás volt benne, az összetevők harmóniája adta a feledhetetlen ízét.

Ebéd után felkerekedtünk, visszatértünk Lhászába. A délutánt a Norbulinka palotában és kertjében töltöttük. Ez volt a dalai lámák nyári rezidenciája, egy sokkal kisebb, barátságos lakóépület egy park közepén. Az épület felé sétálva, énekszóra lettünk figyelmesek. Felnéztünk és láttuk, hogy tibeti asszonyok ütemes táncot járnak a tetőn. Így javították ki a döngölt agyagos földet az épület tetején. Olyan volt, mint egy színházi előadás, a reflektor a Nap volt, mi meg körben álltunk és ámulva hallgattuk a szép dalt. Ezzel a békés, boldog délutánnal kaptuk meg a jutalmunkat a hosszú és izgalmakkal teli nap után.

A Norbulinka palota volt a dalai lámák nyári rezidenciája. ( Fotó: Depositphotos)

Tibet ma

Ezek a történetek több mint húsz évvel ezelőtti időkre nyúlnak vissza. Azóta sokszor voltam Tibetben és megtapasztaltam, hogy egyre nagyobbak a változások. A régi épületek helyén hatalmas modern kínai lakótelepek épültek több százezer ember számára, akik az évek folyamán ide települtek. A régi piacokat, kisebb boltokat felváltották a hatalmas, modern, csupa fém és üveg áruházak. A Joghang templom előtti téren nincs már meg a Borkhar piac. Szerencsére a zarándokok továbbra is elözönlik a várost, de a Potala palotába csak meghatározott számú látogató mehet be naponta és mindenki csak egy órát tölthet ott. Így sokkal kevesebb termet lehet megnézni, az épület nagy része le van zárva. Megépült a négy sávos autópálya a reptérről a városba és egy modern vasút hozza az utasokat Tibetbe. Azt remélik, mindez hozzájárul a gazdaság fejlődéséhez.

A Kínát Tibettel összekötő vasútvonal összesen 1956 km hosszú, melyből 960 km a tengerszint felett több mint 4000 méter magasságban fekszik. ( Fotó: Depositphotos)

Az utolsó útjaimon már luxus szállodákban laktunk, süppedő szőnyegekkel, tibeti antikvitásokkal díszített folyosókon sétáltunk a szobánkhoz, ami minden kényes igényt kielégített. Hipermodern tágas fürdőszoba, a kényelmes bútorok és a tökéletes fűtés várt minket. Már senki sem emlékezett a kezdetekre, amikor még úgy éreztük egy igazi nagy kaland részesei vagyunk a világ egyik legkülönlegesebb pontján.

Földváry Eszter más cikkeit itt olvashatod:

Tibet- Az élő hit varázsa

Utazás az Orient expresszel a Selyemúton

Ruanda, egy patyolattiszta ország Afrikában

Galápagos-szigetek


Kifogástalan kabátok az átmeneti évszakokra

Kifogástalan kabátok az átmeneti évszakokra 

A legtöbb nő szeret ajándékot vásárolni és meglepni a szeretteit valami igazán különlegessel. Akkor azonban, amikor a párjuknak vagy férfi rokonaiknak vesznek ajándékot, sokszor ötlethiánnyal küzdhetnek. Erre az esetre hozunk most egy olyan ajándéktippet, amely garantáltan örömöt okoz majd!
Hogyan válasszuk ki a tökéletes pamutpólót?

Hogyan válasszuk ki a tökéletes pamutpólót? 

A divatban is egyre többen keresik a környezettudatos megoldásokat, így a gardróbokban is átalakulás figyelhető meg. Ma már nem elegendő, hogy egy ruhadarab – például egy póló – jól néz ki, hanem több szempontot is figyelembe vesznek a vásárlók választás előtt.
A kitűzők sikertörténete: az egyedi embléma hatalma

A kitűzők sikertörténete: az egyedi embléma hatalma 

Az utóbbi években egy érdekes trend emelkedett ki, ami megdobogtathatja a szíved, ha márkaépítésen vagy promóción töröd a fejed. A kitűzők egyszerű, mégis hatékony módjai annak, hogy egyediséged megmutatkozzon, legyen szó céges rendezvényekről vagy akár egy személyes eseményről. A kis kiegészítőkön keresztül sokkal távolabbra juthatsz, mint amit elsőre gondolnád. És tényleg, ki ne akarna egy kis pluszt adni az arculatához?
Stílusos megjelenés minden nap

Stílusos megjelenés minden nap 

A hölgyek számára különösen fontos a vonzó megjelenés. Bárhol is vannak, szeretnének jól kinézni és ezért sok mindent hajlandóak megtenni. Az esztétikus külső szempontjából meghatározó a lábbeli. Nézzük most meg, melyek azok a cipőtípusok, amelyekkel garantált az előnyös megjelenés!
A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus férfi karórák titkai 

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a precizitást. De hogyan is működnek ezek a kiegészítők? Sokak számára ezek a kérdések ismeretlen területnek számítanak, mégis egyszerűen megérthetők, különösen, ha ránézünk a mechanizmusukban rejlő zsenialitásra.
Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél? 

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra is az egyik legnépszerűbb és legnőiesebb választást nyújtják. Ezek a könnyed, kényelmes cipők tökéletesen illenek az őszi outfitekhez, legyen szó elegáns vagy hétköznapi viseletről. Az ősz változékony időjárásában is bátran viselhetők, ha megfelelően kombináljuk őket. De hogyan lehet őket úgy hordani, hogy mindig kifinomult és stílusos megjelenést biztosítsanak? Nézzük!
Tuti tippek a reszelésmentes technikához

Tuti tippek a reszelésmentes technikához 

Nőként a legszebb természetes ékszerünk a körmünk és a hajunk, amit igyekszünk a lehető legkevesebb munkával tökéletessé varázsolni. A műkörmök viselésének pedig van egy biztos velejárója: rá lehet szokni. Ez pedig azt jelenti, hogy 3-4 hetente elmegyünk a körmöshöz. Viszont ehhez hozzá tartozik az is, hogy rengeteg port kell elviselnünk. Szakemberként meg pláne.
Platform cipők – hogyan kombináljuk őket ruhákkal?

Platform cipők – hogyan kombináljuk őket ruhákkal? 

A platform cipők visszatértek a divatba, és tökéletes választásnak bizonyulnak, ha egy kis magasságot és stílust szeretnénk hozzáadni megjelenésünkhöz. Ezek a cipők nem csak kényelmesek, de sokoldalúan kombinálhatóak különféle ruhadarabokkal, legyen szó hétköznapi vagy alkalmi viseletről. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan hordhatjuk a platform cipőket különböző stílusú ruhákkal, hogy mindig divatosak maradjunk.
Miért elengedhetetlenek a férfi és női köntösök a tisztálkodási rutinhoz?

Miért elengedhetetlenek a férfi és női köntösök a tisztálkodási rutinhoz? 

Egy puha meleg köntös mindig kellemes hangulatot ad a hűvös reggelekhez. Viszont nem csak ennyi az előnye annak, ha beszerzünk egy minőségi köntöst otthonra, és élvezzük annak minden kényelmét.
700 új termékkel bővült a dm kínálata a szépség és egészség jegyében

700 új termékkel bővült a dm kínálata a szépség és egészség jegyében 

A dm idén tavasszal ismét 700 új termékkel bővítette kínálatát, az arcápolás, a natúrkozmetika, reform élelmiszer, gyógytermékek, szájápolás és háztartás kategóriákban. A bővítésnek köszönhetően ismét több magyar márka termékei is helyet kaptak a dm polcian és online shopjában. A választék kialakításában a vásárlók véleményét is figyelembe vette a drogéria.