Délnyugat-, Közép- és Délkelet-Európa időjárását anticiklon alakítja. Hatására ezeken a területeken a változóan felhős ég mellett több-kevesebb napsütés is előfordul, és csak helyenként marad meg tartósabban az éjszaka képződött köd. Ezzel szemben kontinensünk északi felén egy hatalmas kiterjedésű, többközéppontú ciklonrendszer található, amelynek áramlási rendszerében nyugat felől gyorsan követik egymást az időjárási frontok, változékony, sokfelé szeles időt okozva. Ebben a térségben többnyire erősen felhős, illetve borult az ég, és többfelé esik az eső, záporeső, északkeleten havazik, hózáporok alakulnak ki.
A Földközi-tenger középső medencéjében pedig egy sekély ciklon okoz elszórtan csapadékot. A hőmérséklet csúcsértéke kontinensünk legnagyobb részén 3 és 13 fok között alakul. Ennél hidegebb csak északkeleten van, ahol napközben is csupán 0, -10 fokot mérnek. Délen, délnyugaton ugyanakkor általában 13, 18 fokig melegszik fel a délutáni órákra a levegő, sőt az Ibériai-félsziget déli részén néhol 19, 22 fok is előfordul.
A Kárpát-medence fölé eleinte nyugat, délnyugat felől nedves, majd északnyugat felől szárazabb levegő áramlik, ezért szombaton már több napsütésre számíthatunk, és kissé erősödik a nappali felmelegedés.
Forrás: MTI