Fürdőháznak nevezik a tulajdonosok házuk wellness részlegét, bár nem külön épületről, hanem a ház egyik helyiségéről van szó. A kisebb lakás méretének megfelelő alapterületen nem kellett összezsúfolni semmit. Kényelmesen elfér a masszázskád, a szaunafülke, a mindentudó zuhanykabin, a nyaralás hangulatát idevarázsoló pihenőágyak, és még így is kellemesen tágas maradt a tér. Minden adott a társas pihenéshez, tér, felszerelés és olyan stílus, hogy a legkényesebb vendég előtt sem kellene szégyenkezni.
A kétszemélyes Jacuzzi masszázskád,
Kattintson a galériáért!
amelynek személyenként három-három nagyon erős fúvókája a nyakat és a talpat masszírozza, igen drága darab, ám a tulajdonosok szerint ez a modell az árához képest nem tud eleget. A zuhany és a szauna is csúcsmodell. A Hansgrohe Pharo kabin - amelyet a térbe benyúló káddal ellentétben a falba süllyesztettek - nem pusztán masszázszuhany, hanem a gőzfürdő és az aromaterápia lehetőségét is kínálja. A terem másik sarkába telepített szaunából az üvegezett ajtón át és az oldalablakból is rálátás nyílik a helyiségre. A hivatalosan négyszemélyes fülke ennél népesebb társaságot is képes befogadni. Szerencsés adottság, hogy a nagy teraszajtón sok természetes fény jut a helyiségbe. Emellett az egyes területek külön világítást kaptak, a számukra legmegfelelőbbet, központi lámpa nélkül. A kád mögött felfutó, a plafonon folytatódó világítás valódi koronaként zárja le a mozaik és fa kombinációjával díszített falrészt. A sárgás árnyalatú, alabástrom hatását keltő burkolóüvegek megfelelő fényt adnak a fürdőzéshez, de elég gyengék ahhoz, hogy ne bántsák a kádban pihenők szemét. A zuhany és a szauna saját lámpája mellett a nyugágyak fejrésze fölé sorban süllyesztett spotok kerültek, amelyek fénye a nap sugarait idézi.A modern darabok feltűnésmentesen
simulnak a polgári eleganciájú összképbe. A helyiség ugyanis illeszkedik a klasszikus stílusban berendezett ház más részeihez. Amiatt, hogy tulajdonképpen "vizes helyiségről" van szó, nem kell ragaszkodni a szokásos színekhez és anyagokhoz.
A sok faanyag eleve szobaszerűvé teszi a helyiséget - fából készült a zuhanyt befogadó falszakasz tárolórendszere, de még a kád külső burkolata is -, a tömör fa megfelelő kezelés után ellenáll annyi nedvességnek, amennyi a használat közben rákerül. Ezt a hatást még inkább erősíti, hogy a falak közül csak azokat burkolták kerámiával, ahol a használat miatt feltétlenül szükséges a védelem. A többségében festett falak, az ablakot keretező súlyos függönyökkel és vastag gyapjúszőnyeggel együtt, akár nappaliszoba alapját is képezhetnék.
A "fürdőház" berendezése
Kattintson a galériáért!
A tervező, Simon Zsolt elképzelése szerint különböző anyagok kontrasztjára épül. A padló rozsdás fémlemezt idéző kerámiája mellett a sötét fa, a rózsaszínes árnyalatú, gyöngyházas mozaik, a vajszínűre festett falak és a kád fehérje akár soknak is tűnhet, de csak "első hallásra": a látvány a pontosan kimért arányoknak köszönhetően változatos és tökéletesen kiegyensúlyozott.
Az összhatás eleganciáját a nagyvonalúság adja, például az, hogy drága és látványos mozaiksávok kerültek a falakra, sok helyen csupán dekorációként, máshol pedig teljes felületet burkol a berakásokkal díszített, polgári nappalik hangulatát idéző fa, amelyet még a szomszéd helyiségben elhelyezett kondigépek mögül sem sajnáltak.
T. G.
Fotó: Bartos Gyula
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008/01. számában jelent meg.