Annak eldöntéséhez, hogy tusoljunk-e, vagy fürödjünk, az egyik érv lehet az elhasznált víz, valamint a szükséges energia mennyisége.
Sokan úgy vélik,
hogy zuhanyozáskor folyatunk több vizet, mások éppen az ellenkezőjét állítják. Ez azonban mindig csak konkrétan mérhető, mert hiszen mind a kád mérete, mind a zuhanyozás időtartama különböző lehet.
Kattintson a galériáért!
A kérdés eldöntése viszonylag könnyű tapasztalati úton: legközelebb zuhanyozzunk a kádban, és dugjuk be a túlfolyót. Ha a kifolyt víz kevesebb, mint amiben kellemesen fürdőznénk, takarékossági szempontból a zuhanyozás a racionálisabb döntés.
Az interneten fellelhető számítások szerint egy zuhanyzás időtartama hét perc, és ezalatt körülbelül 53 liter vizet folyatunk. Egy átlagos fürdőkád megtöltéséhez viszont hozzávetőleg 80 liter vízre van szükségünk, ami közel tízperces zuhanyozáshoz lenne elegendő, állítja a National Geographic.
A kérdés persze mégsem ilyen egyszerűés racionális, hiszen beleülni a kádba nem pusztán azt jelenti, hogy lemossuk a napi szennyeződést a bőrünkről. A fürdőzés ugyanis kellemes kikapcsolódás, a napi stressz otthoni levezetésének egy formája. A zuhanyozás higiénikusságához azonban nem férhet kétség. A tusból ránk zubogó vízsugár gyorsan eltávolítja a piszkot, és az ehhez használt tisztálkodószer sem érintkezik hosszan a bőrünkkel, tehát sem a víz kémhatásának, sem a tusfürdőben található anyagoknak nem lesz idejük arra, hogy károsítsák bőrünk védőrétegét.
A mindennapos meleg vizes fürdő ezzel szemben - egyes szakértők szerint - nem előnyös a bőrnek, mivel szárítja azt. A PointerNet oldalon olvasható szakcikk szerzője például legfeljebb heti két-három alkalommal javasolja a kádfürdőt és akkor sem tovább, mint húsz perc. A hosszabb, és különösen a 37 Celsius-foknál melegebb vízben történő fürdőzés ugyanis terheli a szívet és a vérkeringést. Zuhanyozni pedig ezután is ajánlatos, hiszen a habfürdő, illetve az elhalt bőrpikkelyek maradéktalan eltávolítása csak így lehetséges.
A mindennapos alapos mosakodással- esetleg közben testradírozással - persze nemcsak az elhalt hámsejteket távolítjuk el, hanem serkentjük az új sejtek képződését is, azaz megelőzhetjük a sok nő életét megkeserítő cellulitisz, illetve a zsírpárnák kialakulását. Ehhez azonban megfelelő készítményekre - tusolózselékre, bőrradírozó fürdőkrémekre, olajakra - van szükség. A testradírozás és a masszírozás egyben a feszültségoldásnak is eszköze.
A testápolásnak azonban a kádból vagy zuhanyból kilépve sincs vége. Törülközés után érdemes valamilyen hidratáló vagy bőrtápláló testápoló krémet használni, függetlenül attól, hogy tusoltunk vagy fürödtünk.
KombikádakSok fürdőszobában van zuhanyozó, ahol igazán kényelmesen és gyorsan elvégezhető a mindennapi tisztálkodás. De nem feltétlenül kell lemondani a tusolásról akkor sem, ha a hely nem teszi lehetővé pluszkabin építését. Egyes nagyobb kádak alját ugyanis a gyártók úgy alakítják, hogy a fülkéhez hasonló kényelmet kínáljon zuhanyozáskor, és kádparavánt is rendelhetünk a termékhez, hogy a kabinélmény se maradjon el. Létezik azonban ikermegoldás is, amikor a dizájner összegyúrja a kádat és a kabint, és így mind látványra, mind funkcióra öszvérmegoldás születik.
A cikk a Konyha & Fürdő Piac magazin 2008/02. számában jelent meg.
Fotó: Förster Tamás