Életforma.hu


Cukorbetegség - minden tizedik magyar érintett

Cukorbetegség - minden tizedik magyar érintett 

Több, mint egymillió magyar ember cukorbeteg, ráadásul a betegség a fiatalabb korosztályt is veszélyezteti.
Inzulin vagy tabletta - mikor melyikre van szükség?

Inzulin vagy tabletta - mikor melyikre van szükség? 

A 2-es típusú cukorbetegség diagnózisa hallatán a legtöbben úgy gondolják, hogy életük végéig inzulin kezelésre szorulnak, pedig van, hogy elég a gyógyszeres terápia. Hogy mikor melyiket kell alkalmazni, és hogy mikor van szükség váltásra, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
Erre az 5 dologra figyeljenek a cukorbetegek a kánikulában

Erre az 5 dologra figyeljenek a cukorbetegek a kánikulában 

Még a személyre szabott terápia is veszélybe kerül, ha a cukorbeteg nem veszi figyelembe a környezeti tényezők változásait és nem alkalmazkodik azokhoz. Ilyen külső körülménynek számít a nyári kánikula, illetve a nyári szabadság kapcsán a megváltozott napirend vagy külföldi utazás. Mire kell ilyenkor fokozottan figyelni? Segítünk...
Cukorbeteg lettél? Csak semmi pánik, ezekre figyelj!

Cukorbeteg lettél? Csak semmi pánik, ezekre figyelj! 

A 2-es típusú cukorbetegség hátterében legtöbbször a helytelen életmód és a genetikai hajlam áll. Sokan, amikor szembesülnek a diabetes diagnózisával, úrrá lesz rajtuk a pánik, mivel úgy gondolják, nehezen kordában tartható a betegség, és az életük gyökeresen felborul. Mire kell mindenképp figyelniük a betegeknek?
A cukorbetegség jellegzetes tünetei

A cukorbetegség jellegzetes tünetei 

A cukorbetegség sajnos jóval több áldozatot szed, mint amennyit kellene. Ennek oka az, hogy sokszor évekig sem veszik észre a betegek, miközben a testükben komoly károkat okoz. Vajon melyek a tünetei és mik a kezelési lehetőségei? Szakember segít eligazodni.  

Normál ciklus esetén is fennállhat inzulinrezisztencia 

A rendszertelen, esetleg kimaradozó menstruáció hátterében több probléma is állhat, ám gyakran inzulinrezisztencia okozza a panaszt. Bár valóban ez az egyik legáltalánosabb tünete a betegségnek, ám előfordulhat, hogy a szabályos ciklus ellenére is fennáll az állapot.

Veszélyesebb a cukorbetegség, ha hipertónia is társul hozzá 

A hipertónia, azaz a magasvérnyomás gyakran nem önálló kórkép, hanem más betegségek mellett alakul ki.  Ilyen többek között a cukorbetegség mellett fellépő hipertónia, mely pluszban megnehezíti az ember életét. Hogy miként kerülhetjük el a velük járó súlyos szövődményeket, azt dr. Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistájától tudtuk meg.
Új készítmény segít a cukorbetegeknek – már januártól

Új készítmény segít a cukorbetegeknek – már januártól 

Az intenzív vércukorszint-kontrollt igénylő, 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek gyakran szenvednek testsúlygyarapodástól. Számukra új lehetőség az az új SGLT2-gátlók családjába tartozó készítmény, amelyhez januártól már hazánkban is OEP támogatással juthatnak hozzá a cukorbetegek.
Most lépésről lépésre megismerheted a cukorbetegség kialakulását

Most lépésről lépésre megismerheted a cukorbetegség kialakulását 

A világon több mint 100 millió cukorbeteget tartanak számon, Magyarországon 500-600 ezren szenvednek ettől a betegségtől, s az érintettek száma évről évre nő. A diabétesz kialakulásában sok minden közrejátszik, de fontos szerepe van a nem megfelelő életmódnak.
Cukorbeteg vagy? Veszélyes a nyár a lábadra!

Cukorbeteg vagy? Veszélyes a nyár a lábadra! 

Sajnos a nyár, a strandszezon, a nyitott lábbelik, a kosz és a por a cukorbetegek nagy ellenségei. Nem elég egy szép pedikűr, az egészségünkre is figyelni kell!

Egyre több a fiatal cukorbeteg - ezt tedd a megelőzésért! 

Jelenlegi tudásunk alapján az 1. típusú diabétesz nem előzhető meg, a 2. típusú viszont, amely szinte egyértelműen életmódunk következménye, igen. A szövődmények kialakulása azonban mindkét esetben gátolható, lassítható a megfelelő életmód betartásával.

Stresszes vagy? Sürgősen ellenőriztesd a vércukorszinted! 

A cukorbetegség sokszor már csak előrehaladott stádiumban okoz tüneteket, azonban tudnunk kell, hogy számos tényező hajlamosít a kialakulására. A jó életkörülmények terjedésével párhuzamosan járványszerűen szaporodik a 2-es típusú cukorbetegek száma. A stressz önálló rizikófaktorrá lépett elő.

Hogyan lassítsuk a szív- és érrendszer öregedését? 

Bár maga az öregedés elkerülhetetlen, nem mindegy, milyen ütemben zajlik a folyamat. Kutatások eredményei szerint korábban „öregszik” az szív- és érrendszere azoknak, akik 2-es típusú cukorbetegséggel élnek. Dr. Szentpály Emőke, az Oxygen Medical kardiológusa szerint ez a folyamat lassítható.

A nagy mell veszélyes! 

Egy kanadai kutatók által vezetett és a Canadian Medical Association Journal című folyóiratban ismertetett kutatás szerint a fiatal nők mellmérete alapján következtetni lehet arra, hogy a későbbi életük során mekkora az esélyük a 2-es típusú cukorbetegségre.