Életforma.hu


A Föld lakóinak fele nem ismeri a csók műfaját

A Föld lakóinak fele nem ismeri a csók műfaját 

Mágikus dolog a csók, ezzel legtöbbünk talán egyet is ért, de, hogy miért is használjuk ezt a sajátos emberi érintkezési formát már az ősidők óta, arra még csak bizonytalan válaszaink vannak most is.
Évente félmillió csecsemőt veszít a világ a szennyezett levegő miatt

Évente félmillió csecsemőt veszít a világ a szennyezett levegő miatt 

Egy amerikai kutatás szerint a rossz levegőminőség már az anyaméhben károsíthatja a magzatot.
A koronavírussal fertőzött anyák is szoptathatják babáikat

A koronavírussal fertőzött anyák is szoptathatják babáikat 

Az elmúlt években a négy hónapos csecsemőknek már csak a felét szoptatták, ezért ma, az anyatejes szoptatás világnapján még fontosabb erról beszélni. Az anyatej ugyanis védőréteget képez a csecsemők bélrendszerében, ezzel is védve őket a vírusos és bakteriális fertőzésektől.
Ez a kicsiket sem kíméli

Ez a kicsiket sem kíméli 

Vezető halálozási okok egyike Magyarországon a stroke. A legfrissebb adatok szerint 2018-ban 11 267 ember életét követelte a betegség. Bár az elmúlt évtizedekhez képest ez a statisztika javuló tendenciát mutat, mégis megfelelő elővigyázatosság és egészségtudatosság mellett még több esetben lehetne megelőzhető. Míg a betegség és a prevenciója egyre nagyobb figyelmet kap, arról kevés szó esik, hogy a közhiedelemmel ellentétben a probléma nemcsak a felnőtteket érinti. Az idei stroke világnap alkalmából fordítsunk megfelelő figyelmet a gyerekkori stroke felismerésére és megelőzésére!
11 másodpercenként élet helyett halál

11 másodpercenként élet helyett halál 

Több nő és gyerek marad életben, mint valaha – áll az UNICEF és a WHO által készített gyermekhalandóságról és gyermekágyi halálozásról szóló legújabb ENSZ-jelentésben. A szomorú tény azonban még mindig az, hogy 11 másodpercenként meghal egy terhes nő vagy egy újszülött a világon.
Mézédes boldogság?

Mézédes boldogság? 

A méznek számos jótékony hatása van. Úgy tartják, hogy kiváló baktériumölő, jót tesz az emésztésnek, nyugtat, fertőtlenít, és a fájdalomcsillapító hatása sem elhanyagolható. Ám mégsem ajánlott mindenkinek a fogyasztása, és nem mértéktelenül. A virágporra, vagy valamely összetevőjére allergiásoknak például kifejezetten tilos, de a kisgyermekek is csak bizonyos kor után fogyaszthatják biztonsággal. Miért nem ehetnek a babák mézet és mikortól javasolt?
Segítség, lázas a gyerek!

Segítség, lázas a gyerek! 

Rengeteg tévhit forog közszájon a lázzal kapcsolatban, például, hogy kicsapja a magas láz a fehérjéket, vagy begörcsöl a gyerek. Az igazság, és az elfogadott szakmai irányvonal ezzel szemben az, hogy a láz egy hasznos segítő, nem mindig, vagy mindenáron kell csillapítani. Egyszerű a képlet – a láz elpusztítja a kórokozókat, a legegyszerűbb módon, hővel. A lázgörcsöt sem a magas láz okozza, hanem genetikai hajlam és a fertőzés, előfordulhat hőemelkedésnél, magas láznál egyaránt. Az elfogadott orvosi protokoll szerint, ha egy beteg jól van 39 fokos láz esetén is, akkor nem kell a lázat csillapítani. Pl. a gyerek játszik, vidám, vagy alszik nyugodtan. Egy alvó gyereket ne ébresszünk fel lázat mérni, mert éppen gyógyul!

Ez nem tejbepapi 

A szoptatás egyszerű, kényelmes és biztonságos, az anyatejben a kicsi fejlődéséhez szükséges összes tápanyag megtalálható. Az Anyatejes Táplálás Világnapján dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermek gasztroenterológusának segítségével hívjuk fel a figyelmet a szoptatás fontosságára.

Ételallergiás is lehet az éjjel gyakran felsíró baba 

A jellegzetes tünetek mellett a gyakori éjszakai felriadások is utalhatnak ételallergiára. Érdemes erre a lehetőségre is gondolni, mielőtt az éjszakázástól a szülők teljesen kimerülnek – hívta fel a figyelmet dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Prima Medica Szakmai Napon elhangzott előadásában.
5 jel, amiből csecsemőknél felismerhető a fülgyulladás

5 jel, amiből csecsemőknél felismerhető a fülgyulladás 

Kisgyermekek és óvodások már könnyen elpanaszolják, de hogyan deríthetjük ki, ha csecsemőnknek fáj a füle? Az ebben az életkorban előforduló fülgyulladás okairól és tüneteiről dr. Holpert Valéria  fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.

Az élet túl rövid ahhoz, hogy ne halljuk 

Először meghallani a madarak csicsergését, vagy szeretteink hangját? Hallóként nehéz elképzelni, milyen lehet átélni egy siketen született gyermeknek ezt az élményt. Magyarországon majd 60 ezer ember siket és ennél jóval többen vannak, akik súlyos halláskárosodásban szenvednek. Közülük azonban sokan szinte teljes értékű életet élhetnének egy modern hallásjavító rendszer segítségével.

Anyatejes babának is lehet ételallergiás tünete 

Az anyatej a legtökéletesebb táplálék a csecsemő számára, ezért megdöbbentő lehet, ha anyatejes babánkról kiderül, hogy a hasfájását, vagy a kiütéseket a bőrén ételallergia okozza. Arról, hogy ez hogyan lehetséges és miként kezelhetjük, dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük. 

Így neveljünk szeretetre, már az első pillanattól 

A harmonikus személyiségű, ép tudatú, tiszta erkölcsű, szeretetet sugárzó gyermeket akarunk nevelni,(és vajon miért ne akarnánk?) akkor kezdjük el ezt már élete első pillanatától.Ezek a gyakorlatok bizonyára sok szülő számára ismertek. Van úgy, hogy ösztönösen jönnek, és gyakran nem is gondolunk hatalmas jelentőségükre.

Hogyan kezeld a tejfehérje-allergiát? 

A tejfehérje allergia tünetei a hozzátáplálás megkezdése előtt is jelentkezhetnek, anyatejes és tápszeres babáknál egyaránt. Dr. Vass Noémi gyermek gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát a betegség felismeréséről és kezeléséről kérdeztük.

Amikor az anya szervezete megöli a saját gyermekét... 

Hazánkban is nehéz helyzetben van egy szülő, ha magzata a várandósság második harmadában minden előjel nélkül elhalt, vagy halott magzatot szült, vagy gyermekénél a születést követő néhány napban agyvérzést diagnosztizálnak, és tanácstalan az okokat illetően. Ilyen esetekben érdemes a NAIT-ra gyanakodni, amely jelenléte legtöbbször mind az orvosok mind a szülők előtt ismeretlen marad.

1 csomag = 1 védőoltás 

Tizenegyedik alkalommal indította útjára 1 csomag = 1 védőoltás közös kampányát a UNICEF és a Pampers. Összesen 404.000 tetanusz elleni védőoltás gyűlt össze a magyar családok segítségével. Ez a mennyiség több mint 130.000 anya és újszülött életét mentheti meg a harmadik világ országaiban. A mostani kampánynak itthoni vonatkozása is volt: a Pampers az újságírók segítségével egy hazai gyermekotthonnak, a Fővárosi Sztehlo Gábor Gyermekotthon és Fogyatékosokat Befogadó Otthonok részére adományozott pelenkákat.

Mikor büfi, mikor nem ? 

Meddig tekinthetjük normális jelenségnek a csecsemőkori bukásokat, és mikor gyanakodjunk refluxra? Erről, és a betegség egyéb tüneteiről is mesél dr. Vass Noémi gyermek gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Kagylózz, picim! 

A halláskárosodás az egyik leggyakoribb fejlődési rendellenesség. Ha időben felismerjük, és a megfelelő kezelést is megkapja a kicsi, a gyermek meg tudja értetni magát, és később gond nélkül be tud illeszkedni a társadalomba. Nézzük, hogy mely esetekben kell nagyon odafigyelni és milyen módszerekkel lehet megvizsgálni az újszülöttek hallását?  

Dobó Ági az elővigyázatos anyuka 

Minden szülőnek az a legnagyobb ajándék, ha a gyermeke egészséges. Dobó Áginak is ez a legfontosabb, és mindent meg is tesz ennek érdekében. Második kisfia október végén született, és ahogy ilyenkor szokás, számos vizsgálatot elvégeztek rajta a kórházban. Ma azonban már ezeken kívül is egyre több lehetőség kínálkozik, amellyel már sok szülő él, és a gyermekgyógyászok által is ajánlott. Gondos anyukaként az egykori szépségkirálynő, kisfiával Nataniellel nemrég ultrahangvizsgálaton járt.

Nehéz élete lesz Karácsonyi Zéténynek 

Karácsonyi Zéténynek hívják. Szenteste találtak rá a miskolci kórház előtt kihelyezett inkubátorban.  A pszichológus szerint egész életét meghatározó traumát élhet át, elszakítva a világtól, az anyjától, az érintésektől, hangoktól, szavaktól, miként hasonló sorsú társai.

Baj lehet, ha fontosabb a játék! 

Gyakori probléma a székrekedés gyermekkorban. Kialakulása általában a táplálkozási szokásokkal és a mozgáshiánnyal függ össze, ám bizonyos esetekben súlyos betegséget is jelezhet. Szakember mondja el a legfontosabb tudnivalókat!

5 ok, ami véres székletet okozhat csecsemőknél 

Nagy riadalmat kelt a szülőben, ha a pelenkán véres, vagy nyálkás székletet lát. A problémát azonnal jelezni kell a védőnőnek és a gyerekorvosnak, főként, ha a baba láthatóan nincs jól, mert a véres széklet néha súlyos állapotot is jelezhet. Dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát az ijesztő jelenség lehetséges okairól kérdeztük.

Titokzatos pöttyök a baba arcán 

Ha apró, vörös vagy fehéres, kissé kidudorodó göbök jelennek meg a baba arcán, a legtöbb édesanya valamilyen allergiára gondol. Mivel ezek a tünetek rendszerint az első hónapokban jelentkeznek, kiváltó okként a tápszer, vagy az anyatej merülhet fel, hiszen a csecsemő abban az életkorban még mást nem fogyaszt. Mikor gondoljunk allergiára és miről ismerhető fel az ártalmatlan tejkiütés?

Pénzért adom, ingyen kapod! Mi az? 

Augusztus elseje az anyatejes táplálás, a szoptatás világnapja. Ebből az alkalomból tartott sajtótájékoztatón örömteli hírt kaptak azok, akik a gyűjtőállomásokon leadják a felesleges anyatejet. Mintegy másfélszeresére emelik az érte kapott juttatást.

Baj van a csecsemők szemével! 

Tíz egészségesnek vélt kisgyermek közül egynek a szeme beteg, ez három esetben kancsalságot takar. A betegség gyógyítható, az eredményes kezeléshez azonban fontos, hogy időben felismerjék a rendellenességet. A kancsalság szűrése hagyományos, pupillatágításos vizsgálattal is végezhető, ennél azonban már van barátságosabb speciális megoldás is.

Csecsemőkori hasfájás: kólika is okozhatja! 

Az első gyermek megszületése után sok szülő tanácstalanul áll a síró csecsemő kiságya mellett, vagy dajkálja naphosszat, hogy a nyűgös kicsit megnyugtassa. A sokat síró, hasfájós csecsemőknél felmerül a kólika gyanúja, ám a kezdő szülők gyakran nem tudják, hogy ez pontosan mit is takar, és hogyan lehet kezelni.

Reflux csecsemőkorban? A szörtyögő hang figyelmeztet! 

Előfordul, hogy a fél év alatti csecsemő szinte folyamatosan szörtyögő hangot ad ki, évszaktól és attól függetlenül, hogy van-e a környezetében hurutos beteg. Ilyenkor érdemes reflux irányába vizsgálódni, gyakran a gyomorból a nyelőcső irányába visszajutó táplálék okozza a problémát.

Miért fontos a szoptatás? 

Életünk első ezer napja meghatározza jövőnket, egészségünket! A legutóbbi kutatások szerint ezen idő alatt a táplálkozás rendje még ennél is sokkal hosszabb időre hat ki! Nézzük, milyen előnyei vannak a szoptatásnak?       

Mikortól kell figyelni a gyermek táplálására? 

Az élet első 1000 napjának, azaz a várandósság ideje alatt az anyaméh védelmében eltelő időnek és az első két életévnek a körülményei hosszú távon lehetnek  hatással  a csecsemők későbbi, egészséges növekedésére és a kora gyermekkori fejlődésre, sőt a felnőttkori egészségi állapotra. Ennek ismeretében a táplálás kiemelt  jelentőséggel kezelendő már a magzati élet kezdetétől - olvasható a Magyar Diabetikusok Országos Szövetségének hírlevelében. 

A táplálékallergia babakorban - Mikor kezdjük el a hozzátáplálást? 

Tápszeres babáknál a negyedik és a hatodik hónap között, anyatejes csecsemőknél fél éves kortól javasolt megkezdeni a hozzátáplálást. Ennél tovább halogatni nem célszerű, egyrészt mert a fejlődő szervezetnek más típusú táplálékokra is szüksége van, másrészt az anyatejjel táplált csecsemőknél így segíthetjük az allergia megelőzését. 

Öt érv a hozzátáplálás mellett 

Az nem vitatott, hogy az anyatej a legfontosabb tápláléka az újszülöttnek, ám hat hónapos kortól ideje megkezdeni a hozzátáplálást is. Van 5 érvünk amellett, hogy miért ajánlatos már félévesen a kóstoltatás.

A szoptatás lelki okai 

Hogyan hat a psziché a szoptatásra? Csökkentheti-e az anyatej mennyiségét a stressz? Lehet, hogy nem teákra és csodaszerekre van szükség a sikeres szoptatáshoz, hanem valami egészen másra? Ezt a témát járjuk most körbe.

Vigyázat! A túl sok fehérje is árt a csecsemőnek! 

A baba fejlődésének első két életévben a túlzott, illetve nem megfelelő szerkezetű fehérje fogyasztása növeli mind a későbbi elhízás, mind az allergia kockázatát - írta a Magyar Gyermekorvosok Társasága az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.

Miért éppen a bolt közepén borul ki a gyerek? Van rá magyarázat... 

Veled is előfordult már, hogy az amúgy jól nevelt gyereked éppen a bevásárlóközpont közepén vagy a családi ünnepség alatt kelt ki magából? Azt hiszed, hogy elrontottál valamit? Vajon miért történnek meg ezek az esetek? Van rá magyarázat.

Felébred és nem tud visszaaludni? - Tippek az éjszakázó gyerekekhez 

Az éjszaka közepén felébred, órákat fent van, sír, beszélget, és játszik a sötétben - szinte képtelenség visszaaltatni. Csecsemőknél és kisgyermekeknél is egyaránt előfordulhat ez a jelenség. Az oka azonban minden korban más. Mit lehet tenni?

Kinövi, vagy elkíséri? - Ekcéma csecsemőkorban 

A csecsemő- és kisdedkor leggyakoribb krónikus bőrbetegsége az ekcéma, amely sajnos egyre gyakoribb. Vajon mi okozza? Megelőzhető-e? Kinőhető, vagy a későbbi allergia előfutára? Szakember válaszol.

7 hasznos ötlet, hogy a kicsi jól aludjon a nagy melegben is! 

A nagy meleg bizony a csecsemőket és a kisgyerekeket is megviseli. Ilyenkor gyakrabban felébrednek, nyugtalanabbul alszanak, és többször szomjasak éjszaka is. Ez megterhelő nekik is, a szülőknek is. Mit lehet tenni? Van erre hét hasznos ötletünk!

Így neveljünk értelmes gyereket! 

A csecsemők hihetetlenül könnyen és sok mindent képesek megtanulni, s persze ennek érdekében a szülő is igyekszik mindent megtenni. Vajon mekkora szerepe van a korai fejlesztésnek a későbbi eredmények szempontjából? Lemarad-e az a baba a kortársaitól, akit nem fejlesztenek? Okosabb lesz-e, akinek már kisebb korában magasabb az intelligenciája? Válaszolunk!

Így lesz „izompacsirta” a kisbabádból! 

Minden szülő izgatottan lesi, várja, mikor emeli fel először a fejét a pici, mikor fordul hasra, hogyan kúszik, mászik, és áll először lábra. A helyváltoztatáshoz, a mászáshoz, járáshoz szükséges izomzat a baba fejlődése során fokozatosan alakul ki, melyre a csecsemő naponta gyúr. Hogyan segíthet az izomépítésben a szülő?

Kiütések a babán - Vajon mi okozza? 

A puha és bársonyos bababőrön megjelenő kiütések miatt gyakran kétségbeesnek az anyukák, keresik a probléma okát.  A táplálkozástól kezdve a pelenkakiütésen át a vírusfertőzésekig számos oka lehet ezeknek a kiütéseknek. Lássuk a leggyakoribbakat!

A pneumococcus és a HPV ellen 

A kötelező oltási rend része lett a súlyos gyulladásokat okozó pneumococcus baktérium elleni oltás a június 30-a után született babák számára. A HPV elleni védőoltás pedig szeptember 1-jétől 12 éves kortól kötelezően felajánlható lesz. Mindkét oltás térítésmentes.

Túlélési tippek „többemberes” babákhoz 

Többemberes baba. Már maga a kifejezés is horrorisztikus. Azokat a gyerekeket hívjuk így, akik folyamatosan igénylik, hogy valaki mellettük legyen. Sírnak, nyugtalanok, csak kézben tudnak lecsillapodni. Szinte sakkban tartják az egész családot. Vajon mi a viselkedésük oka? Mit tehetünk? Vannak tippjeink!

Csak mértékkel cumiztassunk! 

Örök vitatéma. Van, aki sosem adná a gyerekének, és van, aki már az első hangos alkalommal beletuszkolja a csöppség szájába. Pedig a szakember szerint a cumi könnyen válhat a csecsemő kábítószerévé is.

Frontális ütközéshez hasonlít, ha megráznak egy csecsemőt 

Frontális ütközéshez hasonló hatása van az egy éven aluli gyerekre, ha valaki megrázza, mert a csecsemő még nem tudja megtartani a fejét - figyelmeztet a megrázott gyerek szindrómára a Semmelweis Egyetem közleménye

Mikor, mit és mennyit igyanak a gyermekek? 

A gyerekek folyadékigénye az életkorral és az évszakokkal együtt változik. A kevés folyadékfogyasztás csecsemőknél könnyen vezethet kiszáradáshoz, nagyobb gyerekeknél pedig csökkenti a koncentrációs- és teljesítőképességet, fejfájás alakulhat ki. Mikor, mit és mennyit igyanak a gyermekek?  

Csecsemőkori ekcéma: megelőzés és kezelés 

Az ekcéma a csecsemő- és kisdedkor leggyakoribb krónikus bőrbetegsége. Gyakorisága 8-15 százalék és ez az arány egyre nő. Dr.Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusának segítségével utána jártunk, mi okozhatja a panaszokat és hogyan kezeljük a tüneteket.  

Anyatejes táplálás régen és ma 

A szoptatás egyszerű, kényelmes és biztonságos, az anyatejben a kicsi fejlődéséhez szükséges összes tápanyag megtalálható. Hazánkban ma mégis minden ötödik hat hónapnál fiatalabb gyermek kap az anyatejen kívül más táplálékot is. dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermekgasztroenterológusának segítségével hívjuk fel a figyelmet a szoptatás fontosságára.

Számos lehetőség áll a szülők rendelkezésére... 

Hazánkban a kismamáknak rengeteg lehetőségük van gyermekük esetleges betegségeinek kiszűrésére, megelőzésére. Sokszor a probléma könnyen kezelhető, különösen ha időben észleljük és azzal helyesen szakemberhez fordulunk. Tájékozódjunk az elérhető szűrésekről védőnőnknél, gyermekorvosunknál és nőgyógyászunknál is!