Emésztés cikkek

Ismerd meg te is az eper jótékony hatásait
Lassan, de biztosan már kapható a magyar eper a piacokon és boltokban. Ennek a különleges gyümölcsnek több jótékony hatása van a szervezetünkre, és az egészünkre, mint az gondolnád. Mutatjuk is őket.

Kínos betegségekre is van megoldás!
Herpesz, aranyér, emésztési zavarok – néhány azok közül a kínos betegségek közül, amelyekről nem szívesen beszélünk, a szájról szájra terjedő házi praktikákat viszont előszeretettel alkalmazzuk. Ezt tapasztalja Eördögh Zsófia diplomás homeopata és piackutató, a Budapesti Metropolitan Egyetem tanársegédje is, aki számos lakossági kutatást végzett a természetes megoldásokkal kapcsolatosan. A szakértő úgy látja, nem szívesen rohanunk orvoshoz ezekkel a problémákkal, az alternatív gyógymódokkal mégsem vagyunk mindig tisztában. Az önsanyargatás helyett tehát inkább tájékozódjunk, és használjuk a következő, valóban kíméletes megoldásokat!

8 dolog, ami csalánkiütést okozhat
Zavaró tünet, mely akár heteken-hónapokon át is jelentkezhet, a test bármely pontján. Sokszor nem is sikerül a kiváltó ok nyomára akadni, ahogy jött, úgy el is múlt, ám bizonyos körülmények hajlamosíthatnak a kiújulására. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológust, a Dermatica főorvosát a csalánkiütés lehetséges kiváltó okairól kérdeztük.

Nem mindegy, hogy mit nyalunk... fagyiban sem
Van a laktózmentes, a vegán, a paleo és a többiek... Széles a választék ma már a fagyi és jégkrémkínálatban, ám néha magunk se tudjuk kiválasztani a nekünk valót. Sőt, az sem mindegy, hogy laktóz- vagy tejmentes! Hogyan válasszunk fagyit?

5 tipp a jobb emésztésért
Rendszertelen étkezés, stressz és kevés mozgás - mind oka lehet az emésztési panaszoknak. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével áttekintjük a leggyakoribb problémákat, és kezelésükkel kapcsolatban is igyekszünk megoldást kínálni.

Kemény dolgok születnek a wc-ben
Sokakat érint, mégis tabuként kezeljük, pedig a székrekedés nem szégyen, és a tévhitekkel ellentétben sok esetben nem tehetünk róla . A táplálkozás, az emésztés és a belek állapotán kívül, lelki okok is kiválthatják.

Napi egy pohár bor jót tesz, de nem mindenkinek
Napjainkban egyre több kutatás igazolja a vörösbor rendszeres, mérsékelt fogyasztásának szív- és érrendszert védő hatását, ám hisztamin-intolerancia esetén emellett kellemetlen tünetek megjelenésével is számolnunk kell. De akkor mit igyanak ők?

Így kerülheted el a nyári gyomorbajokat!
Nyaralás során hajlamosak vagyunk eltérni mindennapi étkezési szokásainktól, és ez nemcsak pluszkilókkal, hanem különféle gyomorbántalmakkal is járhat. Egzotikus utazásunkat szintén megkeseríthetik a különféle fertőzésekből fakadó emésztési gondok. Hogyan előzhetjük meg és orvosolhatjuk a bajt?
Mi van a zsíron túl? Tévhitek a fogyókúráról
Ha egy étel nem visz be energiát, hanem elvon, akkor az definíciószerűen nem étel. Így például vízzel is megtölthetjük a gyomrunkat, sőt ha az hideg, akkor még tényleges kalóriát is elvon. Oszlassunk el pár tévhitet a fogyókúráról!

Baj van a belekben! Ezek a figyelmeztető jelek!
Paracelsus híressé vált mondása, amely szerint - a halál a bélben lakozik - mára sem veszítette el aktualitását . Ha nem vesszük komolyan bélflóránk meghibásodását, és az arra utaló figyelmeztetéseket, az akár végzetes is lehet.
Puffadás, görcsök, hasi fájdalom? Elégtelen hasnyálmirigy-működést jelez!
Elég egy szelet rántott hús, egy adag spagetti vagy tejszínes tortaszelet, és szúró vagy görcsös hasi fájdalom, lágyabb vagy híg széklet kínoz? A legtöbben ilyenkor epebetegségre gondolnak, ám nagy valószínűséggel a hasnyálmirigy enzimtermelésével van baj. Mi lehet az oka?
Kávézzunk a jó emésztésért!
Habár a kávé lehetséges egészségügyi hatásairól folyó vita a 90-es évek óta tart, csak napjainkban merült fel, hogy a kávé az emésztőrendszer természetes élőflórájára is hatással van. A tápcsatornában élő mikroflóra meghatározó szerepet játszik az emberi táplálkozásban és az egészségben, illetve feltehetőleg a kávé számos hatása az emberi emésztésben és anyagcserében részt vevő baktériumok számára tápanyagként szolgáló kávéösszetevőknek tulajdonítható.
Gyümölcs evése után rosszul érzed magad? Akkor baj van!
A nyári hónapokban egymást követi a finomabbnál finomabb, friss gyümölcsök szezonja. Ha fogyasztásukat követően, rendszeresen kellemetlen tüneteket tapasztalunk, érdemes utána járni, mi okozza a panaszokat.
Gyomorégés ellen: rágógumi?
Az étkezések utáni rágózás során fokozódik a nyál termelődése, ami a gyomorégés megelőzésében nyújt segítséget - derült ki a Britain's St Thomas' Hospital orvosainak vizsgálataiból.
Böfögjünk, vagy ne böfögjünk?
Ne böfögj bele mindenbe, ha jót akarsz! - szokták mondani annak, aki idegesítően, okoskodva és kéretlenül beszólogat egy társasági beszélgetésbe. Illetlenség, horkanunk fel méltatlankodva, amikor a kamasz gyerek a kólásüveg meghúzása után hangosan kiereszti a "gázt", és a családfő a vacsora utáni sörözés közben rákontráz...
A lisztérzékenység figyelmeztető tünetei...
A lisztérzékenység hosszú időn át lappanghat.Felnőttkorban gyakori, hogy a lisztérzékenység felismerésére már csak a felszívódási, vagy tápanyag-, ásványianyag-hiány okozta állapotok, például vérszegénység kapcsán kerül sor.
Mit gyógyítanak az ásványvízek?
Sokan tudják, hogy a természetes ásványvizek nem csupán szomjoltásra, a napi folyadék szükséglet biztosítására kiválóak, hanem a bennük lévő ásványi anyagok egészségünk megőrzését is szolgálják.
Milyen az anyagcseréd? Ilyen ember vagy...
Mindaz, ami , beleinkben zajlik, személyiségünkre is hatással van. Nem hiszi? Pedig nagyon eltérő lehet egy gyors és egy lassú anyagcseréjű ember személyisége!
Miért van szükségünk probiotikumok szedésére?
A téli időszakban gyakori náthás, meghűléses panaszok megelőzése és kezelése kapcsán egyre többet hallhatjuk a probiotikum kifejezést. Sokan mégsem ismerjük pontos jelentését, nem tudjuk mikor, és hogyan alkalmazhatjuk őket egészségünk védelmében. A probiotikumokról dr. Hidvégi Edit gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Miért fontos a teljes kiőrlésű gabona fogyasztása?
Az egészséges étkezés a modern lét hovatovább elengedhetetlen kelléke. Stresszel teli világunkban felértékelődnek a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, mivel a hántolatlan magok csökkentik néhány krónikus betegség kialakulásának esélyét, rendszeres fogyasztásukkal pedig a szinte egész nap ülőmunkát végzők körében is mérséklődik az elhízás veszélye.
A székrekedés női betegség? Van segítség
A nők és a férfiak egészségük szempontjából is számos dologban különböznek egymástól. Jellemző, hogy bizonyos panaszok gyakrabban lépnek fel nőknél, így például a férfiakhoz képest kétszer-háromszor annyi nőt érint a rendszertelen emésztés és a székrekedés. Ez a különbség a két nem között serdülőkortól mutatható ki, amikortól a bélműködést is befolyásoló női nemi hormonok mennyisége jelentősen megnő a lányok szervezetében.
Igyon szódabikarbónát, ha rossz a gyomra!
Az emésztési zavarokat a legjobb megelőzni, tehát érdemes egészségesen táplálkozni, karban tartani a bélflóránkat, ha van erőnk, esetleg néha tisztítókúrát végezni. Közben pedig sok rostosat fogyasztani, és rendszeresen mozogni.
Az epehólyagrák vészjelei
Az epehólyag daganat nem túl gyakori betegség. Az emésztőrendszer rosszindulatú daganatai közül az ötödik leggyakoribb, a halálesetet okozó rákos megbetegedések rangsorában pedig a kilencedik.