Free SZFE cikkek

Hernádi Judit: "Tudtam, hogy elég rossz világ jön, de sosem hittem volna, hogy ennyire, mint most.”
Hernádi Judit sosem félt kimondani, amit gondol. Nem csupán színésznőként megkerülhetetlen, de közéleti szerepvállalása is hangsúlyos. Ebben az interjúban mondhatni, kemény. Beszélt a női szerepvállalásról, az SZFE-ről, a Metoo kampányról, a gender-kérdésről és a kormány politikájáról is.

Mindig is voltak olyan diákok, akik kiléptek a hivatalos állami keretek közül
Minden időben akadtak olyan diákok, akik politikai befolyástól mentesen, szabadon akartak tanulni. Az SzFE mostani állami vegzatúrája nem egyedülálló a történelemben, mint ahogy az sem, hogy egy az állam által elfoglalt egyetem hallgatói kivonulnak az intézményből és új, független oktatási intézményt alapítanak. Cikkünkben három korábbi példát idézünk fel.

Morális és praktikus természetű döntés előtt az SzFE hallgatói
A régi Színház- és Filmművészeti Egyetemen a tavaszi félév február 22-én megkezdődik, a hallgatóknak pedig el kell dönteniük, hogy az átalakult, színleg alapítványi formában működő, de valójában kormányzati befolyás alá vont egyetemen folytatják-e tanulmányaikat, vagy megpróbálnak egy új, független egyesületben továbbtanulni.

"Nem firtatjuk egymás politikai nézeteit" - videóinterjú Kardos Sándorral, a frissen alakult Filmoperatőrök Egyesülete elnökségi tagjával
A Színház és Filmművészeti Egyetem elleni kormányzati fellépés gyakorlatilag szétrobbantotta a hazai operatőri közösséget. A nagy múltú Magyar Operatőrök Társaságából (HSC) akkor kezdődtek el a tömeges kilépések, amikor Novák Emil elnökségi tag elfogadta az egyetem új vezetésétől a rektorhelyettesi kinevezést. Mostanra a kilépők, szám szerint 42-en megalapították a Magyar Filmoperatőrök Egyesületét (HCA), mely nem kívánja firtatni a belépők politikai nézeteit, csupán a szakmai kvalitásokra koncentrál. Kardos Sándor elnökségi tag (aki operatőre volt az éppen 75. születésnapját ünneplő Bereményi Géza rendezte Tanítványoknak és az Eldorádónak is) az új szervezet megalakulásával kapcsolatban többek között arról is beszélt, hogy miként látja a két szervezet további kapcsolatát, és, hogy a kontesztáló egyetemi hallgatók és oktatók által létrehozott #freeSzFE Egyesülettel együtt milyen esély van arra, hogy a későbbiekben egy színház és filmművészeti szabadegyetem alapjait lefektessék.

Egyesületet alapítottak a tiltakozó színművészetisek
A Színház és Filmművészeti Egyetem tiltakozó hallgatói és oktatói híven eddigi kreatív szellemiségükhöz, megalapították a Freeszfe Egyesületet, hogy oda mentsék ki mindazt az értéket, amit az "Ódry", mint intézmény 150 év alatt felhalmozott.

Miből él a magyar színész?
Bár az SzFE-na a vészhelyzet kihirdetésével kényszerűségből a tiltakozók is időlegesen visszavonulót fújnak (legalább is az épületet elhagyják), ez a több hónapos közjáték arra mindenképpen alkalmat szolgáltat, hogy megnézzük, azok, akik kikerülnek az egyetemről, milyen lehetőségekkel vágnak neki az életnek, színészként miféle megélhetésük lehet, társulati tagként vagy szabadúszóként. Mit kínál számukra a szinkron, a reklámipar, és milyen esélyeik lehetnek – anyagilag is – ha bekerülnek egy nagyjátékfilm forgatására.

Cate Blanchett és még sokan mások is kiállnak a Színmű mellett
Már egészen biztos, hogy nem marad belügy, ami a Színművészeti Egyetemmel történik, ugyanis a hazai művészeken kívül, külföldi hírességek is felemelik szavukat függetlenségük mellett.