Költészet cikkek

"Ragyogó rügyre ült le most a nap"
Vénuszról, Mars kedveséről kapta nevét ez a most induló, kedves, szeszélyes, szerelmes hónap, az április. Latin áttéttel a név megnyitást, feltehetően kikeletet jelent. Fázósan, de fiatalosan ébredjünk, mert most indul az év egyik legcsodálatosabb 30 napja! Radnóti Miklós segít ebben gyönyörű soraival.

NE CSAK ÍGY DECEMBERBEN!
Ha van, ki szeret, öleld meg, és légy büszke rá! Megérdemli! Ha nincs, keress valakit! Mert a szeretetünk, az egymás iránt érzett tiszteletünk tartja össze a világot! Ne hagyd egyedül idős szüleid, rokonaid, szomszédaid! Fogd a kezüket, mert nekik köszönheted minden szép napodat! És ezt soha, az év egyetlen napján se feledd el! Juhász Gyula 1902-ben írta e sorokat. Minden tisztelet érte! Ezzel kívánok szép karácsonyt az egész szerkesztőség nevében!

Bámulatos sírok legendái
Ki szerelemből, ki szeretetből, ki kötelességből, ki kegyeletből, ki csak szokásból ilyenkor kimegy a temetőbe. Útban a szeretett sírja felé sokan észre sem veszik, mennyi nagyszerű ember alussza csendes, örök álmát körülötte. Olyanok, akik egykoron oly sokat tettek ezért az országért. És gondoljunk azokra a remek építészekre is, akik nemcsak festői palotákat, de ismert emberek mauzóleumait is megtervezték.

Esküvői gyertyák
Milyen érdekes! Amikor Radnóti ezt a verset írta, a naptár 1941-et mutatott. Idén, nem először, már két hete virágzik a gesztenye...

Születésnapomra
114 éve született József Attila. 1964 óta e napon ünnepeljük a magyar költészet napját. Irodalmunk kiemelkedő alakjára egyik kedvenc versemmel emlékezünk. Fogadjátok szeretettel, és ha van időtök, álljatok meg egy pillanatra, vegyetek le a polcról egy verseskötetet, és merüljetek el a magyar nyelv csodálatos világában! Nem árt néha kilépni a sms-ek, facebook-bejegyzések köréből…

Végre eljött ez a kedves, bolondos...
Tréfára fel, hisz április elseje a viccelődések napja! Gondoljatok ki valamilyen jó kis mulatságos meglepit a barátaitoknak, és amíg ezen elmerengtek, olvassátok el Radnóti Miklós versét! Rögtön lelketekbe költözik a tavasz! Mindenkinek gyönyörű hónapot!

Egy cuki vers, egy cuki dal, és BUÉK
Kányádi Sándor kedves versével búcsúztatom 2018-at. Csaljon mindenki arcára egy mosolyt! Mert ebben az esztendőben is volt, hogy komorak voltunk, volt, hogy elmosolyodtunk, de soha nem csüggedtünk! Én például azért nem, mert olyan sokan láttok és olvastok minket, amitől csak bátorságot kapok! Legyen az így jövőre is! Legyünk mind bátrak, és fogjuk meg egymás kezét, mert a staféta, a nagybetűs megy tovább! Boldog újévet!

Fizess verssel!
Ébreszd fel a benned rejlő költőt! Minden év március 21-én, a Költészet Világnapján helyszínek százai csatlakoznak világszerte a Fizess Verssel kampányhoz.

Valami titkon, valami készül...
Itt van az ősz, itt van újra...és ugyanúgy megvan a maga színes varázsa, mint bármelyik évszakunknak. Neves magyar költőink gyönyörű versekben énekelték meg ezt a pazar csodát, nehéz volt kiválasztani az öt legszebb, talán kevésbé ismert verset.

Arany arcai, ahogy még sosem láttuk
Miként lehet a rárakódott kultusz miatt a megkeményedett Arany János-arcot felbontani, elérhető közelségbe hozni a költő személyiségét és életművét? Például úgy, mint ahogy azt a hétfőn megnyílt Önarckép álarcokban című kiállítás teszi a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Édesanyám, virágosat álmodtam...
Május első vasárnapja: Anyák napja. Öt gyönyörű verset kötöttünk egy csokorba, ezzel köszöntjük ma nagy szeretettel az anyukákat és nagymamákat.
Szerelmes levelek a májusfáról
Itt van május elseje! Áll-e májusfa a házad előtt? Ha igen, büszke lehetsz rá, hiszen ez egy komoly szerelmi ajándék a kedvesedtől. Ha idén is elmaradt, most pótoljuk 3 gyönyörű, ám kevésbé ismert szerelmes verssel.
Csókzáporos tavasz, ahogy azt a költőink látják...
A Költészet napja alkalmából összegyűjtöttünk egy gyönyörű tavaszi verscsokrot neves költőink, többek között a születésnapos József Attila tollából. Vajon ki tudja, melyik versekből idéztünk?
Hurrá! Iskolákba megy a színház!
„A színház az iskolákba megy” programsorozat keretén belül színházat, festészetet, zenét és irodalmat visz országszerte az általános valamint a középiskolákba a Zichy Szín-Műhely a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával Zichy Mihály festőgéniusz halálának 110 éves évfordulójának alkalmából. A Versek és balladák valamely ritmusban általunk... - Arany János balladái Zichy Mihály rajzaival című előadásban Arany János tizenegy legismertebb balladájának keresztmetszetét láthatják a diákok XXI. századi összművészeti megközelítésben.
Magyar versekkel borult virágba a költészet világfája Londonban
Óriási sikert aratott 2016. március 21-én a Költészet Világnapján, a Julius Meinl Fizess Verssel Kampánya. Több tízezren írtak egy-egy idézetet egy kávéért cserébe világszerte. Csak Magyarországon mintegy 8000 cetlit gyűjtöttek össze. Ennek tiszteletére Banksy, a polgárpukkasztásáról híres brit graffiti-művész és Robert Montgomery, skót származású szobrász és költő egy „Poet-Tree: A Thousand Voices” nevű installációt készített Londonban, a Finsbury Avenue téren, ahol a Magyarországról származó versek és idézetek is helyet kaptak az ágakon!
Ember vagyok, így vagyok nevetséges
József Attila bármelyik verséből idézünk, mindig találunk napjainkra vonatkozó aktualitást is, legyen szó politikáról, hazáról, szerelemről, magányról vagy bármilyen érzésről emberi kapcsolatról. Most összegyűjtöttünk néhányat, remélve, hogy a Költészet napja alkalmából sokan nyitogatják ma is a versesköteteket.
Meghitt karácsonyt - Adyval!
Budapesten születtem, de vidéken nőttem fel. Mondhatni, mindkét terület a maga módján "hazai pálya!" Nincs ebben semmi különleges! A csoda az, hogy mindenütt otthon érzem magam! Otthon vagyok Zagyvarékason, Angyalföldön, és Pesterzsébeten is! Éppen ezért küldök Nektek egy olyan verset, amely minden karácsonykor eszembe jut! Zagyvarékason ismertem meg azt a rendkívüli magyar tanárt, Agócsné Vincze Zsuzsát, akitől például az Ady-irodalmat megszerethettem! Ilyenkor is gondoljatok azokra a remek tanárokra, akik segítettek elindulni egy pályátokon! Gondoljatok azokra, akik valamire megtanítottak! Mert ők mind nagyszerűek, emberek!
Haiku, a pillanat költészete
A haiku a világ egyik legjellegzetesebb versformája, ami bár a japán költészet szülötte, mára mégis fontos részét képezi a magyar irodalomnak. A műfaj hagyományainak és népszerűségének nyomába eredtünk.
Verskoncertet ad Harcsa Veronika a Bárkában!
A Harcsa Veronika Quartet december 10-én két Lámpafény verskoncertet ad a budapesti Bárka Színházban. Az intim hangulatú fellépéseken a XX. századi magyar költők megzenésített műveit hallhatja a közönség. A koncertek előtti hetekben a zenekar jótékonysági árverést is indít, amelynek bevételét a Bátor Tábor Alapítvány kapja meg.
Költészet napja a Duna Televízióban
József Attila születésnapja, április 11-e a magyar líra legnagyobb ünnepe. A Duna Televízió kezdetek óta kitüntetett figyelmet szentel költői életművek bemutatásának. A képernyőn sorra jelennek meg költők portréi, lírai alkotásokat feldolgozó műsorok, filmek, etűdök. A csatorna nézői napi rendszerességgel láthatnak klasszikus és kortárs versfeldolgozásokat neves színészek, előadóművészek tolmácsolásában. Idén immár 47 éve, hogy ünnepeljük a verseket és alkotóikat, így a Duna Televízió ebben az évben is verseket, versműsorokat tűz programjára ezen a neves napon.
Pilinszky-örökség feketén-fehéren
Összművészeti emlékesten elevenedik meg Pilinszky János öröksége. A tiszta hangú költő, aki idén ünnepelhetné 90. születésnapját, haláláig töretlenül hirdette, hogy legfőképp nem az utcákon, hanem a lelkekben kell rendet teremteni. Nágel Kornél grafikusművész Pilinszky verseihez alkotott tusrajz-kiállításának megnyitóján Turek Miklós színművész, valamint a tatai Égi kávéház zenekar szólaltatja meg a különleges hangulatú alkotásokat. A megnyitón való részvétel és a kiállítás megtekintése egyaránt ingyenes.
Az Igazsághoz
Éppen 45 (!) éve a Juhász Ferenc által főszerkesztett Új Írás vállalta ezt a verset - volt is belőle botrány. S mint látjuk-megéljük: ma is aktuális...
Boldog ünnepeket kívánunk Ady Endre karácsonyi versével!
Ady Endre gyönyörű karácsonyi versével kívánunk minden Olvasónknak "Békés, Boldog Ünnepeket"! Harang csendül, Ének zendül, Messze zsong a hálaének, Az én kedves kis falumban Karácsonykor Magába száll minden lélek.
"Ember vagy, tehát nem várhatsz semmit az emberektől."
A magány az egyik legösszetettebb érzés, amit mindenki másképp él meg. Írók és költők gyönyörűen megfogalmazták mit is jelenthet valójában. Íme a legszebb tíz!
Költő az úthenger alatt
A költészet napja alkalmából szeretnénk olvasóinknak néhány gyakorlati tanáccsal szolgálni. A költőt alapvetően arról lehet felismerni, hogy költ. Az elvonultságban költő költővel azért nehezebb a dolog, mert pont úgy néz ki, mint mi.
21. századi Janus-szenzáció
Hiba lenne azt hinni, hogy Janus Pannonius nem tud újat mondani nekünk. Ezalatt pedig nem csak az értjük, hogy műveiben örök érvényű mondanivalóra lelhetünk, hanem szó szerint gondoljuk, van olyan verse, amit eddig soha nem láthattunk. Szentmártoni Szabó Géza szenzációs felfedezést tett.