Lakásvásárlás cikkek

3+1 tipp a lakásvásárlás vagy bérlés útvesztőjéhez
A lakásvásárlás vagy bérlés megterhelő program, ritka szerencsés az, aki azonnal megtalálja álmai otthonát. Ime néhány jótanács ahhoz, hogy az ingatlanprojektünk ne rémálom, hanem egy kellemes, tanulságos történet maradjon számunkra.

5 %-os áfával lakást venni?
Aki időben lép, még könnyen vásárolhat 5 százalékos áfakulccsal meghirdetett lakást, azonban érdemes sietni, mert egy új felmérése szerint dinamikus ütemben fogynak a fővárosi új építésű otthonok. Csak 2019 őszén 1800 ilyen új otthont értékesítettek. Jelenleg ötezerre tehető az elérhető új lakások száma és további ezer-kétezer kedvezményes áfakulcsú lakás megjelenésével kell számolni a következő években: ezek azok az otthonok, amelyek már építés alatt állnak, de az értékesítésük még nem kezdődött meg.

Vesszük a hitelt, mint a cukrot
2018-ban, a válság utáni jubileumi évben, erőteljes és aktív évet zárt a lakáspiac. A válság utáni viszszarendeződés tovább folytatódott, a becsült tranzakciószámban nagyságrendileg a tavalyi értékkel megegyező szintet ért el a piac, így új korszakot nyitva a következő évekre. Újra divatba jött a hitel.
PONTHatár a csillagos ég
Még néhány nap, és július 25-én hirdetik ki az egyetemi ponthatárokat. A tapasztalatok alapján ettől a naptól kezdve szeptemberig 15-20 százalékos albérleti áremelkedés várható. Az egyik legismertebb pénzintézet körképet készített az egyetemi városok albérletárairól.

Jön a háziurak új korszaka, még nem késő csatlakozni
Strukturális és kulturális változásokat mutatnak a számok a befektetési célú ingatlanvásárlások, és így - közvetve - az albérletpiacon. Az egyre bővülő magán és intézményi ingatlanbefektetőkből kialakult új tulajdonosi réteg tudja csak követni a dinamikusan növekvő árakat, míg az otthonkeresők egyre nagyobb csoportjának kell megbarátkoznia a lakásbérlés lehetőségével. Érdemes felkészülni a változásokra, és a saját tulajdonú ingatlanvásárlás helyett alternatív befektetési lehetőségeken is gondolkozni. A lakásalap segítségével találhatunk áthidaló megoldást.

Hol élsz, kedves Y generáció?
Még mindig megállíthatatlan a lakásárak emelkedése. A KSH statisztikái szerint Budapesten március végén átlagosan 700 ezer forinttal került többe egy ingatlan, mint 2016 decemberében. Tovább nyílik az olló a főváros és a vidéki települések között. A különbség mértékét jól mutatja, hogy míg egy budapesti fiatal átlagosan majd 18 millió forintért, addig községben élő kortársa 4,2 millió forintért juthat hozzá első ingatlanához.

Hogy kéri? Egyben vagy szeletben?
Ahány ház, annyi szokás – sőt: inkább ahány lakás, annyiféle megoldás. A nagyméretű lakások is lehetnek vonzók – bár nem feltétlenül lakhatás szempontjából. Kockázatvállalóbb befektetők például kisebb garzonokat alakítanak ki a belvárosi nagylakásokból, míg a konzervatívabb bérbeadók megelégszenek egy-egy megbízhatóan fizető irodával is.

5 tipp, ha előrelátó akarsz lenni lakásvásárláskor
Mindenki saját otthonról álmodik. Fejben szinte pillanatok alatt képesek vagyunk a teljes lakásbelsőt megtervezni a csempe színétől a függönykarnison át, a lakásvásárlás pénzügyi vonzatával viszont már sokkal kevesebbet foglalkozunk. Pedig nem árt jó előre felkészülni az otthonteremtésre, hiszen, ha időben kapcsolunk, rengeteg stressztől óvhatjuk meg magunkat, sőt, rengeteg pénzt is megspórolhatunk. A legjobb hitelek felkutatásával, és a tudatos kölcsönfelvétellel foglalkozó Bank360 szakértőit kérdeztük arról, hogy mi az az 5 tanács, amiket megfogadva elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket a lakásvásárláskor.

Októberben jöhet az új lakáshiteldömping
Álmosabb volt a lakáspiac nyáron az év korábbi szakaszához képest, de az iskolakezdés után újból felélénkült a piac. A július 1-jétől forgalmazható minősített fogyasztóbarát lakáshitelek iránt egyelőre csak érdeklődnek az emberek, igaz, a legtöbb banknál még ki sem jött a konstrukció - foglalta össze a GDN Ingatlanhálózat Hitelközpontjának vezetője.

Meglepő, de ez nem lottó: a 15. a nyerő
Átlagosan 15 lakást tekint meg egy érdeklődő, mire kiválasztja az alkalmas ingatlant. Bár a tapasztalt szem tíz perc után megállapítja, lesz-e üzlet a dologból, alkalmanként érdemes fél-másfél órával kalkulálni. Egy ingatlanközvetítő elárul néhány szakmai titkot: például hogy az ingatlanválasztás kulcsmozzanata, amikor a bemutatást követően a lakásvásárló egy-két perc alatt egyedül körbejárja a lakást. Érdemes ilyenkor hagyni elmélyülni, mert ekkor hozza meg a döntését.
Otthont keresünk, nem ingatlant
Az objektív lakásjellemzők, mint a négyzetméterszám, a környék vagy az infrastruktúra mellett egyre fontosabbak a szubjektív szempontok is a vásárláskor – derült ki egy tavalyi kutatásból. Népszerűvé váltak például az egzotikus, akár távoli kultúrák ízlésvilága alapján kialakított belső terek. De mi alapján becsülhető meg, hogy mennyit ér az ízlés, ha új otthont keres az ember?
Vadászat a Belvárosra
A most piacra lépők százmilliós befektetésként kezelik az akár százlakásos hálózatukat. A közösségi lakáskiadással még csak ismerkedők az örökölt lakásukat alakítják át boutique hotel stílusban. A lakásár-emelkedés mintha nem is érződne a fővárosi közösségi lakáskiadási piacon, pedig a leginkább érintett területeken csak tavaly egyharmadával nőttek az ingatlanárak. A beszálló ár legalább 15 millió forint, tízmillióval többért már havi akár kétszázezret megtermelő lakás is kapható.
Hét tyúk és egy kakas egymillióért ! Ez milyen buli!?
Kuriózum a jó áron kifogott ingatlan az elmúlt évek lakáspiaci árnövekedése közepette. Pedig jól beazonosíthatók a tényezők, amelyek révén komoly mértékű, akár a vételár negyedére-ötödére rúgó árengedményt lehet elérni. Cserébe azonban általában meg kell kötni egy kompromisszumot: bérlőt, perterhet, szolgalmi jogot, vagy éppen esztétikai hibát. Érdemes figyelni, mert néha csak egy apróságon múlik az adásvétel – például egy szem előtt lévő repedésen, vagy éppen a szomszéd hét tyúkján!
Létfeltétel nálunk az ingatlan?
Tízből kilenc magyar saját tulajdonú ingatlanban lakik. A 35 országot tömörítő OECD országok között ezzel dobogós, harmadik helyezett hazánk. A magas rátának pedig a közvetlen lakhatási célon túli okai is vannak.
Erre kíváncsiak a lakásvásárlók!
Legyen feltüntetve az ár, az állapot, a szobaszám, a fűtési mód: ezek a legfontosabb elvárások, az online ingatlanhirdetésekkel kapcsolatban - derül ki az egyik legnagyobb pénzintézet felméréséből. Az ingatlanirodához fordulók alaposabb tájékoztatást, nagyobb lakáskínálatot, személyes ügyintézést várnak, illetve segítséget a papírmunkában. Végül pedig nem is azt az ingatlant veszik meg, ami miatt a közvetítőhöz fordultak.