Rendellenesség cikkek

Az apán is múlhat a vetélés!
Egy baba elvesztése hatalmas teher az egész családnak. Ezen a helyzeten pedig csak ront, ha egy rég tervezett és vágyott magzatról vagyunk kénytelenek lemondani. A vetélést átélni is szörnyű, ám az okok keresése talán még rosszabb, hiszen sok esetben nem is derül ki, mi okozhatta a tragédiát. Sajnos az indokok közt a sperma minősége is elékelő helyen szerepel. Ez a véleménye Ratkó Tünde szülésznőnek, termékenységi szakembernek.

Mi számít normálnak, és mi van, ha késik?
Megdöbbentően sok nő egyszerűen nincsen tisztában azzal, hogy milyennek is kellene lennie a menzeszének, mikor kellene, hogy jelentkezzen, és meddig kell, hogy tartson. És sajnos, ha csúszik, akkor sem fordulnak szakemberhez, csak legyintenek egyet, pedig a háttérben akár betegség is meghúzódhat! A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Minden második ember képtelen erre
Mire jó a folsav? A legismertebb hatása, hogy elkerülhetjük általa az idegcső-záródási rendellenességek kialakulását. De valóban segít? Érdemes készítményként is szedni? A kérdésben dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.

Elvesztetted a bébit? Ezek lehetnek az okai!
Viszonylag magas a vetélés kockázata a terhesség első 12 hetében, sokan ezért nem is jelentik be a tágabb környezetnek a babavárás tényét. Természetesen a magzat elvesztése igencsak megviseli mind a nőt, mind a férfit, és ilyenkor mindenki a miértekre keresi a választ. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa a leggyakoribb nőgyógyászati és hormonális okokat sorolja fel, melyek a vetéléshez vezethettek.

Ez a fejlődési rendellenességek egyik legfőbb oka
A terhesség ideje alatt a szervezet vitamin- és ásványianyag-szükséglete jelentősen megváltozik. Másfélszeresére emelkedik a kalcium- és duplájára a vasszükséglet, amelyet csak kevesebb mint a kismamák harmada pótol megfelelően.

A családtervezés legelső lépése
Mai világunkban a megfontoltság és az előrelátás a gyermekvállalás első fázisából sem hiányozhat. A szülészeti genetikai tanácsadás alkalmával számos információt megtudhatunk örökletes betegségeinkről, valamint a várandósság kockázatairól – ez a beszélgetés egyébként 2014 óta a terhesgondozási rendszer szerint kötelező a 37 év feletti várandósok számára.

Lánygyerekek genetikai betegsége, de kezelhető!
Létezik egy olyan genetikai rendellenesség, ami a lánygyerekeket érinti, ám sajnos az egyik leggyakoribb genetikai kór, amivel találkozhatunk. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa elmondja, amit a Turner szindrómáról tudni kell, illetve a tüneteket és a kór kezelését is ismerteti.

Mi a gond a baba pocakjában? Hasi szűréssel kiderül
Manapság egyre nagyobb igény van a csecsemő-és gyermekkori ultrahangos szűrésre, hiszen segítségével lehetőség van már a korai fázisban észrevenni az esetleges fejlődési rendellenességeket, mielőtt még azok komoly tüneteket vagy visszafordíthatatlan károkat okoznának. Dr. Kövi Rita, az Ultrahang Központ gyermek radiológusa a gyermek hasi ultrahang jelentőségét ismerteti.
Rendellenességet is okozhat a D-vitamin hiánya várandósság alatt!
A magzat vitaminellátásáról az anya szervezete gondoskodik, így várandósság idején a kismamáknak még nagyobb D vitamin mennyiségre van szükségük a szokásosnál. Mennyi az optimális mennyiség és milyen következményei lehetnek a vitamin hiányának? Szakembert kérdeztünk.

A férfi nemi szervének rendellenességei
Születéskor már az apák is aggódva szemlélik, hogy fiú utódjuknak vajon minden fontos férfias "alkatrésze" megvan-e és tökéletesen működőképes-e. A férfi nemi szerveknek ugyanis elég gyakoriak azok a rendellenességei, amelyek csak pár hónapos kor után észrevehetőek: ilyenek a hímvessző-és a húgycső rendellenességei, és a herék fejlődési zavarai.
Megeshet, hogy két méh, két méhnyak és két vagina van
Számtalan testrészből kettőre van szükségünk...a vagina azonban nem ilyen. Mégis megesik, hogy valakinek több jut a kelleténél...Mégis megesik, hogy valakinek több jut a kelleténél. Mégis megesik, hogy valakinek több jut a kelleténél.
Ne csinálj tavasszal gyereket! Veszélyes!
A tavasszal és kora nyáron fogant amerikai gyermekek körében gyakoribbak a veleszületett fejlődési rendellenességek, melyek leginkább okolhatók a csecsemőhalálozásért az USA-ban.
Szégyellem, hogy torz gyereket szültem!
Farkastorok, nyúlszáj. Amikor régebben így jöttek világra gyerekek, a szülők nem szívesen mutogatták a rokonoknak és ismerősöknek, gyakran az ördög kegyetlen művének gondolták, és nagyon szégyellték.
Őrület! Hatalmas mellei nőttek a fiamnak!
A Kleinefelter-szindrómában szenvedő fiúk teste a pubertás kor után egyre inkább nőies jegyeket kezd felvenni. Ezen genetikai rendellenességben szenvedő betegeknél jelentősen nagyobb a kockázat heredaganat, melldaganat, és cukorbetegség kialakulásának is.